Wotum zaufania dla rządu Beaty Szydło
Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Beaty Szydło. Za jego udzieleniem głosowało 236 posłów, przeciw było 202, 18 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Beata Szydło przedstawia plan działania swojego rządu. Podczas wystąpienia przed Sejmem nowa premier zapowiedziała zrealizowanie obietnic wyborczych. Pierwsze z nich mają być uchwalone już w pierwszych 100 dniach działania nowego gabinetu. Beata Szydło podkreśliła, że jej rząd obniży wiek emerytalny – dla kobiet będzie on wynosił 60, a dla mężczyzn 65 lat. Zostanie również uchwalony program “Rodzina 500 plus”, przewidujący wypłacanie pół tysiąca złotych na dziecko. Premier zapowiedziała podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych oraz podwyższenie stawki godzinowej do 12 złotych. Seniorzy powyżej 75. roku życia nie będą płacić za lekarstwa.

Jednym z głównych wątków wystąpienia premier była także zapowiedź programu inwestycyjnego wartego bilion złotych. Przypomniała, że obecnie udział inwestycji w PKB wynosi 20 procent. -Musimy zwiększyć poziom inwestycji. To droga do przyspieszenia rozwoju – stwierdziła Beata Szydło, dodając, że kapitał ma być kierowany w stronę reindustrializacji Polski.
W tej części przemówienia premier wspomniała także o Łodzi:
Nazwa | Plik | Autor |
Beata Szydło o Łodzi | audio (m4a) audio (oga) |
Zgodnie z zapowiedziami szefowej rządu, podatek CIT dla małych i średnich firm będzie obniżony do 15 procent.
Premier przedstawiła też 4 źródła finansowania polityki rozwojowej. To – jak mówiła – poprawa efektywności wydawania środków europejskich, środki bankowe na zasadzie mechanizmu LTRO a także umocnienie Banku Gospodarstwa Krajowego oraz zmiana sposobu funkcjonowania przedsiębiorstwa Polskie Inwestycje Rozwojowe.
Szefowa rządu PiS zapowiedziała również program budowy tanich mieszkań na działkach, które za symboliczną odpłatę odstąpi państwo. -Mieszkania budowane w tym trybie z kredytów bankowych będą wynajmowane, a czynsz będzie obejmował także długoletnią spłatę kredytów, równoznaczną z powolnym wykupem mieszkania – podkreśliła premier. Ma to być jeden z elementów programu prorodzinnego. Beata Szydło podkreśliła, że jej rząd będzie kontynuował program rozbudowy przedszkoli. – Naszym celem jest by były one bezpłatne, przynajmniej dla rodzin o niższych i średnich, a nawet nieco wyższych niż średnich dochodach – mówiła szefowa rządu.

Premier podkreśliła również, że przebudowy wymaga służba zdrowia. Program jej reformy ma być oparty o plan ś.p. profesora Zbigniewa Religi. -Służba zdrowia nie może być nastawiona na zysk. Nie ma tu innego sposobu niż powrót do finansowania budżetowego, wraz z właściwymi dla niego rygorami – powiedziała.
Premier zapowiada zmiany w edukacji i szkolnictwie wyższym. W expose zapowiedziała przywrócenie rodzicom wyboru w kwestii posyłania do szkoły sześciolatków. Zapowiedziała też wprowadzenie ewolucyjnych zmian. Chodzi o system testowego oceniania postępów uczniów i w organizację edukacji. Mają być przywrócone ośmioletnie szkoły podstawowe i czteroletnie licea. Do pedagogów premier Szydło apelowała o to, aby się zmian nie obawiali, bo będą to innowacje wprowadzane stopniowo.
Ubezpieczenia rolnicze i ochrona polskiej ziemi. To dwa priorytety rządu Beaty Szydło w kwestii rolnictwa. Szefowa gabinetu PiS podkreśliła, że te dwie sprawy zostaną zrealizowane w pierwszych 100 dniach rządu. (IAR)
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |