Środa, 18 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Perwersyjny maraton filmowy [kino]
“Z-Boczona historia kina”, “Perwersyjny przewodnik po ideologiach” i dyskusja o książce Kuby Mikurdy – to plan na środowe popołudnie w Kinie Szkoły Filmowej.
Książka Kuby Mikurdy “Nie-całość” to pionierska monografia słoweńskiej szkoły psychoanalizy. Mikurda w zwięzły i przystępny sposób omawia najważniejsze wątki myśli “trójki z Lublany”, od psychoanalitycznej wykładni tragedii i komedii do etyki i polityki psychoanalizy. Pokazuje, jak każde z nich twórczo rozwija pojęcia ze słownika Zygmunta Freuda i Jacquesa Lacana – pragnienie, popęd, sublimację, fantazmat czy rozkosz – zaprzęgając je do analizy współczesnych zjawisk kulturowych i społeczno-politycznych.
W trakcie dyskusji zaprezentowane zostaną ilustracje do “Nie-całości” autorstwa artysty wizualnego i designera Jakuba Woynarowskiego oraz pierwsze fragmenty filmu o “szkole słoweńskiej” realizowanego przez Kubę Mikurdę.
Tuż po zakończeniu dyskusji organizatorzy zapraszają na filozoficzny maraton najbardziej pobudzających intelektualnie filmów ostatnich lat. Zaczną od psychoanalitycznej podróży przez największe dzieła kinematografii światowej czyli “Z-boczonej historii kina”, aby później w prowokacyjny sposób spojrzeć na naszą rzeczywistość i kształtujące ją ideologie: liberalizm, komunizm, nazizm, kapitalizm i katolicyzm. Jak każda z nich manipuluje naszymi pragnieniami i marzeniami? Odpowiedź na te pytania ukryta jest w “Perwersyjnym przewodniku po ideologiach” oraz we fragmentach takich klasyków kina, jak m.in. “Szczęki”, “Brazil”, “M.A.S.H”, czy “Titanic”, po których w roli narratora oprowadzi nas sam Slavoj iek.
Środa, 18 listopada, godzina 19, Kino Szkoły Filmowej, ul. Targowa 61/63.
Mistrz będzie uczył studentów. Allan Starski w Powszechnym [warsztaty]
Spotkanie z laureatem Oscara, scenografem teatralnym i filmowym – Allanem Starskim zainauguruje cykl warsztatów w ramach tak zwanej “Otwartej Sceny” w Teatrze Powszechnym w Łodzi.
Projekt jest kontynuacją zajęć z ubiegłego roku, które poświęcone były krytyce teatralnej. – W tym sezonie zastanowiliśmy się, że może warto byłoby wraz z Akademią Sztuk Pięknych rozpocząć drugi cykl dotyczący scenografii. Zaprosiłam do rozmowy panią dr Ewę Bloom-Kwiatkowską, która z ogromnym entuzjazmem odniosła się do pomysłu. Jeśli mamy możliwość obcowania z takim mistrzem, jak Allan Starski, który będzie chciał dzielić się tajnikami swojego zawodu, to czemu nie skorzystać – mówi Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi.
Spotkanie z Allanem Starskim odbędzie się w środę (18 listopada) o godzinie 14 w Teatrze Powszechnym przy Legionów 21.
The Beit Project. Młodzież odkrywa historię miasta [finał]
Pokaz najlepszych reportaży zrealizowanych przez uczniów w przestrzeni Starego Miasta w Łodzi, zakończy pierwszą w Polsce, pilotażową edycję The Beit Project.
Zakłada on cykl zajęć edukacyjno-społecznych, których głównym celem jest zapoznanie najmłodszych z historią miasta. Projekt po raz pierwszy odbywa się w Polsce. Do tej pory realizowany był między innymiw Barcelonie i w Paryżu. – To jest projekt ruchomych szkół, który gościł już w wielu europejskich miastach. Rozpoczął się w Paryżu, potem w Berlinie, Brukseli, Barcelonie i w Londynie. W tym roku po razpierwszy w Polsce. Łódź została wybrana dlatego, że ta przestrzeń jest bardzo gęsta i jeszcze nieodkryta – mówi koordynatorka projektu Tamara Skalska
Gimnazjaliści wspólnie analizowali dawne mapy Łodzi,a także rozmawiali z mieszkańcami. Każda z grup nakręciła też film. Finał projektu, połączony z prezentacją filmów, odbędzie się 18 listopada w łódzkim Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Muzyczna strona Opoczna [koncert]
Awangardowi łódzcy muzycy zaprezentują w klubie Owoce i Warzywa tradycyjną muzykę z regionu opoczyńskiego.
Zespół Odpoczno powstał w 2014 roku z inicjatywy doświadczonych łódzkich muzyków. Na co dzień zajmują się oni różnymi gatunkami, takimi jak muzyka improwizowana, czy alternatywny rock. Przede wszystkim jednak zajmują się muzyką tradycyjną. Marcin Lorenc, grający w grupie na skrzypcach, wspominając jej początki przyznaje: -Przez jakiś czas chodziła mi głowie myśl: jak brzmiałaby gitara w polskiej muzyce tradycyjnej? To przecież obcy dla niej instrumentGdy okazało się, że to zaczyna działać, postanowiliśmy dołożyć perkusję, która też zdarzała się na wiejskich zabawach.
Wspólnym mianownikiem dla wszystkich członków zespołu okazała się być muzyka z regionu opoczyńskiego. Działają w składzie: Joanna Gancarczyk (wokal,basy), Marcin Lorenc (skrzypce), Marek Kądziela (gitara) i Piotr Gwadera (instrumenty perkusyjne). W swoim graniu starają się zachować jak najbardziej surowe i oryginalne brzmienie, a zarazem dotrzeć do własnych muzycznych korzeni. Celem przyświecającym muzykom Odpoczna jest połączenie współczesnej improwizacji z żywiołowością wiejskiego grania.Muzycy zostali laureatami tegorocznego Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia “Nowa Tradycja”.
Opoczno w klubie Owoce i Warzywa. Koncert odbędzie się w środę 18 listopada. Początek o godzinie 20:00, wstęp płatny.