Sobota, 14 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Makowicz, Szymuś, Kenner. AŻ Festiwal po raz trzeci [PROGRAM]
Adam Makowicz, Tomasz Symuś, Kevin Kenner – to tylko niektóre z wybitnych muzycznych osobowości, które wezmą udział w trzeciej edycji AŻ Festiwalu.
To impreza organizowana przez Akademię Muzyczną w Łodzi. Na tegorocznej odsłonie festiwalu zaprezentują się między innymi legenda jazzu Adam Makowicz, znany dyrygent i aranżer muzyki rozrywkowej Tomasz Szymuś oraz znakomici artyści ze świata muzyki poważnej: pianista Kevin Kenner laureat Konkursu Chopinowskiego i skrzypaczka Agata Szymczewska zwyciężczyni Konkursu im. Henryka Wieniawskiego.
Nazwa AŻ Festiwalu zawiera w sobie jednocześnie adres imprezy: A-Ż Akademia na Żubardzkiej, czyli Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej. W festiwalu jak w soczewce ogniskują się co roku najważniejsze wątki działalności artystycznej Akademii. Są w nim prezentowane koncerty muzyki jazzowej i rozrywkowej związane z nowymi specjalnościami studiów (takimi jak instrumenty jazzowe, musical i wokalistyka estradowa), duże projekty orkiestrowe, stylowe interpretacje muzyki dawnej i muzyka współczesna, w tym prawykonania utworów łódzkich kompozytorów. Do najważniejszych punktów programu należą koncerty wybitnych artystów z Polski i z zagranicy, które dają studentom uczelni bezcenną możliwość współpracy z największymi muzycznymi autorytetami.
Festiwal potrwa dwa tygodnie (14-28 listopada), w ramach siedmiu koncertów zaprezentują się cztery orkiestry działające w uczelni.
Sprawdź program festiwalu:
Inauguracja AŻ Festiwalu, 14 listopada, sobota, 18.00
Jeden z najsłynniejszych koncertów skrzypcowych Koncert g-moll op. 26 Maxa Brucha zabrzmi podczas inauguracji AŻ Festiwalu w wykonaniu Agaty Szymczewskiej zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu z 2006 r. (otrzymała I nagrodę i Złoty Medal oraz Nagrodę Publiczności TVP Kultura). Artystka gra na skrzypcach Stradivariusa, występuje w salach koncertowych na całym świecie solo i kameralnie, m.in. jako członkini Szymanowski Quartet. W programie koncertu znalazł się również mniej znany Koncert podwójny na dwa fortepiany i orkiestrę as-moll Brucha, w którym zaprezentują się uznani pianiści, pedagodzy łódzkiej Akademii Witold Holtz i Wojciech Kubica. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi. W jej wykonaniu zaplanowano na finał wieczoru orkiestrowy fajerwerk, czyli suitę ze słynnego baletu Ognisty ptak Igora Strawińskiego. Koncert poprowadzi Rafał Jacek Delekta wszechstronny dyrygent, reżyser i aranżer, profesor akademii muzycznych w Krakowie i Gdańsku.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Otwarcie woonerfu na Traugutta. Zobacz, co będzie się działo [program]
W sobotę (14 listopada) odbędzie się impreza z okazji otwarcia podwórca miejskiego na ulicy Traugutta w Łodzi. Na uczestników czekają liczne atrakcje.
Warto przeczytać
W sobotę po remoncie zostanie otwarta ulica Traugutta w Łodzi. Powstał tam kolejny woonerf. Od godziny 12.00 na łodzian czeka wiele atrakcji. Czytaj także:Ulica Traugutta wchodzi w nową erę
Na ulicy pojawią się clowni oraz szczudlarze, a najmłodsi będą mogli skorzystać z licznych atrakcji. O godzinie 14.00 wystąpi Chór Dziecięcy Miasta Łodzi. Aktywności dla dzieci prowadzone będą w godzinach 12.00-15.30. Z okazji otwarcia woonerfu lokale gastronomiczne przygotowały specjalną ofertę.Będzie można napić się smakowych kaw, spróbować tortu czy specjalnej pizzy.
Z kolei już dzisiajodbędzie się koncert Live Session, podczas którego zaśpiewa Kamila Jaskrowska.

PGR i Marc Bernstein w Szafie [koncert]
Nasza muzyka to bajecznie kolorowa mieszanka wpływów etnicznych: polskich, hasydzkich, afro-kubańskich, a nawet indiańskich world-jazz po prostu-tak o swoim graniu mówią artyści, którzy w sobotę wystąpią w klubie Szafa.
Grzegorz Rogala to kompozytor i aranżer grający na puzonie, lider grupy nazwanej od swojego imienia i nazwiska- Projekt Grzegorza Rogali, znanej również jako PGR. Jak sam przyznaje, jego twórczość to efekt fascynacji muzyką żydowską i polskim folkiem. Grzegorz Rogala Ukończył berliński Jazz Institut, kształcił się również w Bostonie. Miał okazję współpracować z takimi muzykami jak Wiliam Cepeda, David Friedman , Maciej Sikała, czy Włodek Pawlik. Z projektem PGR Rogala zadebiutował wydanym w 2011 roku albumem Enthuzjazzm. Rok później rozpoczął współpracę z muzykami latynoskimi tworząc tym samym projekt PGR-Latin Fire! W tym samym czasie zaczął koncertować z izraelską saksofonistką – Sagit Zilberman. Jak sam przyznaje- moment nawiązania współpracy pomiędzy nimi był momentem w którym projekt, który powstawał w Polsce i Niemczech, wreszcie mógł zabrzmieć zgodnie z zamysłem połączenia jazzu z energią środkowej Europy, mieszających się kultur. W zeszłym roku Rogala i Zilberman wydali wspólnie album Poezjazz. Sobotni koncert w Łodzi będzie promował to wydawnictwo, będąc jednocześnie pierwszą okazją, by usłyszeć je na żywo w naszym mieście.
Obecnie podczas koncertów towarzyszy im Marc Bernstein, światowej sławy saksofonista, który swoją karierę rozpoczynał w Nowym Jorku, gdzie urodził się w rodzinie o polskich korzeniach. Jak zauważa Grzegorz Rogala-Jego otwartość na otaczający świat znajduje odbicie niesamowitej ilość elementów etnicznych, którą na co dzień posługuje się w swojej twórczości. Marc Bernstein obecnie mieszka w Europie, przewodzi Wydziałowi Jazzu w Southern Danish Music Conservatory.
