Makowicz, Szymuś, Kenner. AŻ Festiwal po raz trzeci [PROGRAM]
Adam Makowicz, Tomasz Symuś, Kevin Kenner – to tylko niektóre z wybitnych muzycznych osobowości, które wezmą udział w trzeciej edycji AŻ Festiwalu.
![Makowicz, Szymuś, Kenner. AŻ Festiwal po raz trzeci [PROGRAM] 1 19888 b444c99290da7062458e21358d4c06f4](/wp-content/archiwum/files/19888-b444c99290da7062458e21358d4c06f4.jpg)
To impreza organizowana przez Akademię Muzyczną w Łodzi. Na tegorocznej odsłonie festiwalu zaprezentują się między innymi legenda jazzu Adam Makowicz, znany dyrygent i aranżer muzyki rozrywkowej Tomasz Szymuś oraz znakomici artyści ze świata muzyki poważnej: pianista Kevin Kenner laureat Konkursu Chopinowskiego i skrzypaczka Agata Szymczewska zwyciężczyni Konkursu im. Henryka Wieniawskiego.
Nazwa AŻ Festiwalu zawiera w sobie jednocześnie adres imprezy: A-Ż Akademia na Żubardzkiej, czyli Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej. W festiwalu jak w soczewce ogniskują się co roku najważniejsze wątki działalności artystycznej Akademii. Są w nim prezentowane koncerty muzyki jazzowej i rozrywkowej związane z nowymi specjalnościami studiów (takimi jak instrumenty jazzowe, musical i wokalistyka estradowa), duże projekty orkiestrowe, stylowe interpretacje muzyki dawnej i muzyka współczesna, w tym prawykonania utworów łódzkich kompozytorów. Do najważniejszych punktów programu należą koncerty wybitnych artystów z Polski i z zagranicy, które dają studentom uczelni bezcenną możliwość współpracy z największymi muzycznymi autorytetami.
Festiwal potrwa dwa tygodnie (14-28 listopada), w ramach siedmiu koncertów zaprezentują się cztery orkiestry działające w uczelni.
Sprawdź program festiwalu:
Inauguracja AŻ Festiwalu, 14 listopada, sobota, 18.00
Jeden z najsłynniejszych koncertów skrzypcowych Koncert g-moll op. 26 Maxa Brucha zabrzmi podczas inauguracji AŻ Festiwalu w wykonaniu Agaty Szymczewskiej zwyciężczyni XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu z 2006 r. (otrzymała I nagrodę i Złoty Medal oraz Nagrodę Publiczności TVP Kultura). Artystka gra na skrzypcach Stradivariusa, występuje w salach koncertowych na całym świecie solo i kameralnie, m.in. jako członkini Szymanowski Quartet. W programie koncertu znalazł się również mniej znany Koncert podwójny na dwa fortepiany i orkiestrę as-moll Brucha, w którym zaprezentują się uznani pianiści, pedagodzy łódzkiej Akademii Witold Holtz i Wojciech Kubica. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi. W jej wykonaniu zaplanowano na finał wieczoru orkiestrowy fajerwerk, czyli suitę ze słynnego baletu Ognisty ptak Igora Strawińskiego. Koncert poprowadzi Rafał Jacek Delekta wszechstronny dyrygent, reżyser i aranżer, profesor akademii muzycznych w Krakowie i Gdańsku.
Barokowe koncertowanie,17 listopada, wtorek, 18.00
Miłośnicy XVII-wiecznej muzyki będą mogli wysłuchać pereł muzyki baroku w interpretacji muzyków Orkiestry Barokowej łódzkiej Akademii. Artyści wykonają madrygały, canzony, passacaglie i chaconny w kameralnych obsadach instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych. Pedagodzy i Studenci Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej, grający na oryginałach i kopiach instrumentów z epoki, prze-niosą słuchaczy o trzy stulecia wstecz do świata muzyki, która bywa subtelna i wytworna, ale też wzburzona i pełna afektów. Z instrumentalistami wystąpi 7 śpiewaków studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego. Opiekę artystyczną nad tym projektem sprawuje pedagog łódzkiej Akademii wiolonczelista Jakub Kościukiewicz specjalista od muzyki dawnej. W programie koncertu znajdą się utwory Girolamo Frescobaldiego, Giovanniego Paolo Cimy, Giovanniego Battisty Fontany, Andrei Falconieriego, Barbary Strozzi i innych włoskich mistrzów oraz Adama Jarzębskiego i Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego.
Wśród blisko 20 punktów programu głównym wątkiem będzie muzyka Claudia Monteverdiego. Usłyszymy jego cztery madrygały, a klamrą wieczoru staną się fragmenty z opery Orfeusz. Toccata i Prolog z Orfeusza zabrzmią na otwarcie koncertu, zaś finałowy Ritornel, Chór i Moreska z tej opery będą zwieńczeniem wydarzenia.
Koncert “Adam Makowicz grać pierwszy fortepian”,18 listopada, środa, 18.00
“Grać pierwszy fortepian” to tytuł wywiadu-rzeki Marka Strasza z legendą jazzu i mistrzem improwizacji Adamem Makowiczem. Ten charyzma-tyczny pianista, przebywający od wielu lat w USA, grywał z takimi tuzami muzyki jazzowej, jak: Herbie Hancock, Benny Goodman, Sarah Vaughan czy Charlie Haden. Nagrał kilkadziesiąt płyt. Na koncertach w Polsce, które daje regularnie od 1989 r., popularyzuje muzykę twórców amerykańskich, a także wykonuje jazzowe interpretacje utworów Fryderyka Chopina i kompozycje własne. W 2008 r., z okazji jubileuszu 400. lat istnienia amerykańskiej Polonii, został włączony w poczet najbardziej zasłużonych Polaków w historii Stanów Zjednoczonych. W ramach AŻ Festiwalu zagra koncert z własnymi utworami, amerykańskimi standardami jazzowymi i opracowaniami utworów Fryderyka Chopina.
Muzyka filmowa i rozrywkowa pod batutą Tomasza Szymusia,21 listopada, sobota, godz. 18.00
Koncert muzyki skandynawskiej,23 listopada, poniedziałek, 18.00
Koncert “Kevin Kenner wokół Chopina”,26 listopada, czwartek, 18.00
Koncert finałowy,28 listopada, sobota, 18.00
![Makowicz, Szymuś, Kenner. AŻ Festiwal po raz trzeci [PROGRAM] 2 19888 b6316c74b11f1c5b33b563e4729b082e](/wp-content/archiwum/files/19888-b6316c74b11f1c5b33b563e4729b082e.jpg)
WIĘCEJ INFORMACJIO KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |