Odznaczeni “Za Zasługi dla Miasta Łodzi”. Wśród nich Trubadurzy
Łódzcy społecznicy, nauczyciele i artyści zostali laureatami Odznak “Za Zasługi dla Miasta Łodzi”. Wyróżnienia przyznano z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości.
Odznaczenia przyznawane są dwa razy do roku na mocy uchwały łódzkiej Rady Miejskiej. – Otrzymują je zazwyczaj osoby ze świata kultury, naukowcy, społecznicy. Wszyscy, którzy są ambasadorami naszego miasta, którzy na co dzień robią więcej niż to wynika z ich obowiązków zawodowych – mówi przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak.
Wśród odznaczonych znaleźli się między innymi członkowie zespołu Trubadurzy, który powstał w Łodzi w 1964 roku. – Nie może być nic piękniejszego niż zostać odznaczonym w naszym mieście. Tu wszystko się zaczęło i tu niebawem będziemy świętować nasz jubileusz 50-lecia. Szybko to zleciało – mówi perkusista zespołu Marian Lichtman.
Posłuchaj krótkiej rozmowy z Trubadurami:
Nazwa | Plik | Autor |
Trubadurzy odznaczeni “Za Zasługi dla Miasta Łodzi | audio (m4a) audio (oga) |
Zobacz sylwetki wszystkich odznaczonych
“Za Zasługi dla Miasta Łodzi”:
- Barbara Janina Bartczak pani Barbara Bartczak jest emerytowanym nauczycielem. Całe swoje życie ofiarowała łódzkim dzieciom, również będąc na emeryturze jako społecznik zajmuje się pomocą szczególnie najmłodszym łodzianom i seniorom. Wspiera seniorów przebywających w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Narutowicza 37 i Jaracza 34, a także mieszkańców Śródmieścia. Od 2006 roku realizuje się również w Radzie Osiedla Śródmieście-Wschód w poprzedniej kadencji jako jej przewodnicząca, a w obecnej jako członek Zarządu Osiedla. Od wielu lat pani Barbara Bartczak jest wolontariuszką Stowarzyszenia Inicjatyw Rozsądnych Polaków. Za swoją działalność otrzymała Złoty Krzyż Zasługi.
- Elżbieta Teresa Błaszczyk pani Elżbieta Błaszczyk jest nie tylko nauczycielem, ale też instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego oraz zastępcą komendanta Hufca Łódź-Bałuty Promienistych. Swoje życie zawodowe i społeczne poświęciła łódzkim dzieciom i młodzieży oraz przybliżaniu im ich małej ojczyzny Łodzi. Przygotowuje i prowadzi programy hufcowe obejmujące m.in. wychowanie patriotyczne, edukację ekologiczną, sportową, kulturalno-artystyczną, turystyczną, prozdrowotną, obywatelską, europejską czy w zakresie praw człowieka. Pani Elżbieta Błaszczyk jest propagatorką sportu, tańca ludowego i nowoczesnego oraz przygotowuje swoich uczniów do konkursów recytatorskich związanych z naszym miastem.
- Andrzej Eugeniusz Boroń pan Andrzej Boroń jest inżynierem-energetykiem, racjonalizatorem i autorem wielu nowych rozwiązań technicznych w energetyce. Był dyrektorem elektrociepłowni EC1 i EC3. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, a także jednym z założycieli Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa i członkiem Rady Izby. Pan Andrzej Boroń od zawsze interesował się historią Łodzi i energetyki łódzkiej, na temat której opublikował szereg artykułów. Pomógł odnaleźć 2,5 tys. fotografii dokumentujących historię Elektrowni Łódzkiej, które wykorzystano w wystawie zorganizowanej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Za swoją społeczną działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi.
- Krzysztof Frątczak pan Krzysztof Frątczak jest z zawodu elektroenergetykiem, ale powszechnie znamy go jako członka Zarządu Regionu Solidarność Ziemia Łódzka i byłego przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność w MPK. Prowadził szereg działań na rzecz ochrony pracowników. Jako działacz opozycji m.in. organizował struktury związkowe S i hurtowy kolportaż wydawnictw podziemnych. Współorganizował i koordynował Tajną KZ S we wszystkich zajezdniach MPK. Jako członek Tajnego Zarządu Regionu był kilkakrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez SB. Był pomysłodawcą i współorganizatorem struktur poziomych S w regionie łódzkim.
- Jacek Janusz Górski pan Jacek Górski jest nauczycielem w szkole i trenerem w Klubie Sportowym 20. W tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia w zapasach. Był członkiem kadry narodowej w zapasach i wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski. Był wychowawcą wielu pokoleń sportowców, którzy odnosili sukcesy na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Od wielu lat prowadzi zajęcia w Gimnazjum nr 2. Dzięki wsparciu pana Jacka Górskiego wielu zawodników, pomimo trudnego życiowego startu, osiągnęło sukces nie tylko w sporcie, ale i w życiu. Za swoją działalność został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Złotą Odznaką Za Zasługi dla Sportu.
- Irena Wacława Jaros pani Irena Jaros jest bibliotekarzem. W 1973 r. założyła bibliotekę dla pacjentów i pracowników Szpitala im. Pirogowa. W latach 1994-1998 pełniła funkcję radnego Rady Miejskiej. Pani Irena Jaros od lat zajmuje się działalnością charytatywną, a szczególnie na rzecz dzieci. Angażuje się w takie inicjatywy, jak Pogotowie św. Mikołaja czy letnie kolonie dla dzieci samotnych matek. W 1995 r. wspólnie z Markiem Edelmanem założyła Bank Żywności w Łodzi, którym kieruje. Od 13 lat wspólnie z Fundacją Równe Szanse prowadzi programy aktywizacyjne, pomocowe i edukacyjne dla mieszkańców Łodzi. W 1999 r. została laureatką Nagrody Miasta Łodzi. Ponadto, została w 2012 r. wyróżniona Medalem Serce Dziecka. Za swoją działalność otrzymała także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
- Wiesław Sławomir Kowalewski pan Wiesław Kowalewski jest muzykiem, piosenkarzem i kompozytorem. W 1963 r. wraz z Jerzym Krzemińskim, Krzysztofem Krawczykiem i Marianem Lichtmanem założył zespół Trubadurzy, którego utwory stały się przebojami. Trubadurzy od zawsze byli identyfikowani z naszym Miastem. Dziś pan Wiesław Kowalewski jest współliderem zespołu oraz animatorem wielu inicjatyw artystycznych związanych z łódzkim środowiskiem muzycznym i sportowym. Skomponował hymn łódzkiego Klubu Żużlowego Orzeł. W 2004 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2011 r. Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
- Waldemar Julian Kowalski pan Waldemar Kowalski jest z zawodu technikiem mechanikiem oraz wolontariuszem w Towarzystwie Pomocy im. Brata Alberta Koło Łódzkie, w Stowarzyszeniu Rodzin Patologicznych Wielbłąd, a także w Stowarzyszeniu Wychowam cię sam. W 2006 r. założył Fundację Waldiego Serce na Dłoni, której głównym celem jest pomoc ludziom bezdomnym, bezrobotnym, niepełnosprawnym i uzależnionym. Pan Waldemar Kowalski współpracuje też z młodzieżowym klubem sportowym Metalowiec. Promuje zajęcia sportowe wśród osób niepełnosprawnych.
- Henryk Krawczyk pan Henryk Krawczyk jest z zawodu emerytowanym tapicerem-dekoratorem, ale jest także społecznikiem związanym z Rudą Pabianicką. Od 1974 r. pracował w Komitecie Osiedlowym, a następnie do ubiegłego roku był członkiem Rady Osiedla Ruda. W 1990 r. otrzymał Honorową Odznakę Miasta Łodzi za zasługi dla Województwa Łódzkiego. Jest działaczem w Klubie Sportów Wodnych Łódź-Ruda. Był jednym z inicjatorów działań reaktywacji Stawów Stefańskiego i powrotu zajęć żeglarskich na największym zbiorniku wodnym w mieście.
- January Krzysztof Krawczyk pan Krzysztof Krawczyk jest piosenkarzem, kompozytorem, muzykiem, współzałożycielem zespołu Trubadurzy. Jako gitarzysta i wokalista stworzył z Trubadurami wiele przebojów. Pan Krzysztof Krawczyk nagrał 108 płyt nie licząc nagrań z Trubadurami, otrzymał rozliczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach w Polsce i Europie, odbył kilka tournee zagranicą, a w 2000 r. wystąpił przed papieżem Janem Pawłem II, Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi. Sukcesy zespołu Trubadurzy sprawiły, że należał obok Czerwonych Gitar do najbardziej popularnych grup bigbitowych w Polsce, jednoznacznie kojarzonych z Łodzią. Pan Krzysztof Krawczyk został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
- Marian Lichtman pan Marian Lichtman jest łódzkim muzykiem i kompozytorem, założycielem zespołu Trubadurzy. Jest propagatorem Łodzi jako miasta kreatywnego, sprzyjającego rozwojowi kultury muzycznej. Zawsze podkreśla łódzki rodowód zespołu Trubadurzy. Występował też w zespole Red Square czy koncertował z Milesem Davisem. Nagrywał w studiu legendarnego zespołu ABBA. Prowadził własny klub, w którym odbyło się wiele koncertów. Pan Marian Lichtman został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
- Wiesław Jerzy Maciejewski pan Wiesław Maciejewski jest pracownikiem samorządowym, ale też działaczem niepodległościowym i współzałożycielem Stowarzyszenia Związek Weteranów Trzeciej Konspiracji 1956-1989. Organizuje pomoc dla osób zasłużonych w odzyskaniu niepodległości Polski i koordynuje na Region Łódzki projekt Encyklopedii Solidarności. Był uczestnikiem strajków studenckich na Uniwersytecie Łódzkim w 1980-1981 r. Współorganizował drukarnię strajkową czy akcje plakatowe i ulotkowe m.in. w obronie więźniów politycznych. Pan Wiesław Maciejewski był wydawcą i organizatorem kolportażu podziemnej prasy. Współpracował z łódzkim oddziałem Pomarańczowej Alternatywy jak również PPS-u.
- Wojciech Makówka pan Wojciech Makówka jest nauczycielem i trenerem w Klubie Sportowym Dragon, asystentem kadry olimpijskiej szabli kobiet seniorów. Co więcej, jest wychowawcą medalistów mistrzostw świata i Europy w kategorii juniora młodszego i juniora, a także miał pod opieką medalistów Mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych szabli kobiet i mężczyzn. Od 1985 do 2004 r. był związany z łódzkim Włókniarzem.
- Zbigniew Marek Natkański pan Zbigniew Natkański był organizatorem i członkiem komitetu strajkowego w Uniwersytecie Łódzkim, który doprowadził do rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Był aktywnym działaczem podziemnych struktur Solidarności. Należał do największych kolporterów niezależnych druków wychodzących poza zasięgiem cenzury. Współuczestniczył w zakładaniu Łódzkiego Oddziału Kultury Niezależnej. Jest również członkiem zarządu Stowarzyszenia Związek Weteranów III Konspiracji 1956-1989, współpracownikiem Klubu Historycznego im. gen. S. Roweckiego Grota, członkiem Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Miejsc Walki Pamięci i Męczeństwa oraz prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oddział w Łodzi. Jako dziennikarz jest autorem lub współautorem wielu artykułów i filmów dokumentalnych o dziejach Łodzi i jej mieszkańców.
- Ryszard Janusz Poznakowski pan Ryszard Poznakowski jest muzykiem i kompozytorem, współzałożycielem zespołu Trubadurzy. Trubadurzy byli i są najbardziej rozpoznawalną w kraju marką artystyczną Łodzi, skutecznie promującą łódzkie środowisko. Po odejściu z zespołu okazjonalnie koncertuje z Trubadurami w kraju i zagranicą rozsławiając Łódź jako miasto sprzyjające rozwojowi kultury muzycznej. Tworzył utwory muzyczne dla wielu polskich wykonawców. Poza działalnością muzyczną pan Ryszard Poznakowski przejawia dużą aktywność społeczną. W 2004 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
- Wielisława Kazimiera Rogalska pani Wielisława Rogalska jest prezesem Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi. Od lat działa na rzecz osób bezdomnych, ofiar przemocy, dzieci z ubogich rodzin i tych z problemami. Prowadzi dwa schroniska dla bezdomnych mężczyzn i noclegownię, dom dla kobiet z dziećmi, mieszkania readaptacyjne dla osób wychodzących z bezdomności, autobus z gorącymi posiłkami oraz ogrzewalnie. Współpracuje z Fundacją Równe Szanse oraz Biurem Rzecznika Osób Kierowane przez nią Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta otrzymało za swoją działalność Odznakę Za Zasługi dla Miasta Łodzi.
- Łódzkie Stowarzyszenie Pomocy Szkole Łódzkie Stowarzyszenie Pomocy Szkole jest jedną z najstarszych organizacji pozarządowych w Łodzi, powstałą w 1990 r. Jej celem jest wspieranie działalności z zakresu edukacji, oświaty i wychowania. Od 20 lat jest inicjatorem i twórcą systemu stypendialnego dla zdolnych, lecz niezamożnych uczniów. Co więcej, jest też jest inicjatorem i twórcą systemu nagród dla najlepszych, innowacyjnych nauczycieli. Organizacja pomaga także w wyposażaniu w sprzęt i pomoce dydaktyczne łódzkich szkół. Ponadto, prowadzi niepubliczną bursę szkolną oraz uczestniczy w wypracowywaniu dobrych praktyk współpracy samorządów z sektorem obywatelskim. Stowarzyszenie było jednym z inicjatorów powołania Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego.
- Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. zrzesza 1600 członków rodzin przedwojennych policjantów, którzy w większości zostali zamordowani w 1940 r. przez NKWD. Celem jego działania obok integracji środowiska rodzin policjantów poległych w czasie II wojny światowej jest przyczynienie się do poznania historii Policji Państwowej, szczególnie na terenie województwa łódzkiego, ukazanie prawdy o patriotycznych działaniach policjantów oraz upamiętnienie ich czynów. Stowarzyszenie to jest jedną z trzech tego typu organizacji w kraju oraz bezpośrednim spadkobiercą Stowarzyszenia Rodzina Policyjna powołanego do życia w 1929 r. Jego działalność była skoncentrowana przede wszystkim na pomocy charytatywnej i wychowawczej dla osieroconych dzieci z rodzin policyjnych oraz pomocy wdowom.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |