Poniedziałek, 9 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Komiksowa Łódź w Idea Hub [wystawa]
Stary budynek dworca Łódź Fabryczna, kamienica przy ul. Narutowicza czy hala maszyn EC1 to tylko część “perełek” wystawy zorganizowanej wspólnie z Łódzkim Centrum Komiksu.
Ekspozycja kilkunastu prac stworzonych przez artystów z Polski i zagranicy, m.in. Przemysława Truścińskiego czy znanych portugalskich rysowników Ricardo Cabrala i Filipe Andrade potrwa do końca listopada i będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych.
To wspólna inicjatywa Idea Hubu i Łódzkiego Centrum Komiksu promująca Łódź oraz jej historię. Projekt City Stories od blisko 10 lat utrwala na komiksowych kartach tożsamość naszego miasta opowiada Katarzyna Tośta, przedstawicielka Łódzkiego Centrum Komiksu. W pomysł zaangażowali się do tej pory artyści z Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji czy Portugalii. Dzięki wystawie w Idea Hubie, wybrane prace będą ponownie dostępne dla szerszej widowni. Odwiedzający zobaczą ilustracje miejsc, z których słynie to miasto, m.in. największy miejski park w Europie, czyli Las Łagiewnicki, największy w Polsce Cmentarz Żydowski, zburzony już dworzec Łódź Fabryczna czy halę maszyn EC1 przed rewitalizacją dodaje Katarzyna Tośta.
Wystawę od 9 listopada będzie można zwiedzać w godzinach pracy Idea Hubu w Manufakturze, czyli od pn sb w godz. 10.00-22.00, nd 10.00 21.00. Wstęp bezpłatny. Wystawa będzie czynna do 30 listopada.
XIX Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi [STUDIO FESTIWALOWE]
Poznański Polski Teatr Tańca, Teatr Ateneum z Warszawy, Teatr Stu z Krakowa, chóry z Gruzji, Hiszpanii, “Misterium Stabat Mater” Włodka Pawlika, wystawy i koncerty solistów to wydarzenia XIX Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej.
Podczas dwóch festiwalowych tygodni wystąpią artyści z dwunastu krajów. – Mamy mnóstwo relacji od ludzi, którym podoba się wydarzenie. Festiwal jest ważny, a duże zainteresowanie imprezą daje nam moc do działania – poinformował ksiądz Waldemar Sondka.
ZOBACZ PROGRAM FESTIWALU
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska dodaje, że festiwal to inne spojrzenie na sztukę. – Widać różnorodność, a przyjeżdżają do nas artyści z kilkunastu krajów. Sercem i duchem jestem z organizatorami – dodaje.
XIX Festiwal Kultury Chrześcijańskiej potrwa w Łodzi do 22 listopada.
STUDIO FESTIWALOWE RADIA ŁÓDŹ
Od 9 do 22 listopada codziennie o 14:35 w specjalnym Studiu Festiwalowym Radia Łódź, będziemy mówić o bieżących wydarzeniach FKCh. Gospodarzem studia jest Anna Groblińska.
Ponadto, przeprowadzimy relacje live z koncertów: we wtorek 10 listopada (o 19:00) – Klaudiusz Baran (akordeon, bandoneon), w środę 11 listopada (20:00) – Krzysztof Jakowicz – “Bach na skrzypce solo”.
Niektóre z koncertów festiwalowych będą też nagrywane i później retransmitowana na antenie Radia Łódź.
Polecamy się do słuchania na 99,2, www.radiolodz.pl lub przez aplikację mobilną.
Surowa przestrzeń i studenci. “Iwona, księżniczka Burgunda” w EC1 [teatr]
Z tekstem Witolda Gombrowicza “Iwona, księżniczka Burgunda” mierzą się studenci IV roku aktorstwa. Brną w świat ostrego języka i usztywnionej Formy pod okiem Anny Augustynowicz.
– Znajdujemy się w niezwykłej przestrzeni, wyizolowanej, monumentalnej. Katedra? Katakumby? Zamek? W takim miejscu na pierwszy plan wychodzą ludzkie charaktery, twarze, emocje. Dla aktorów to cudowna przestrzeń do wypełnienia mówi Anna Augustynowicz, reżyser aktorskiego dyplomu.
Autorem scenografii i kostiumów spektaklu są: Waldemar Zawodziński i Katarzyna Zbłowska. Z tekstem Gombrowicza “Iwona, księżniczka Burgunda” pracują studenci IV roku Wydziału Aktorskiego: Aleksandra Bogulewska, Konrad Eleryk, Aleksandra Frączek, Michał Floriańczyk, Sabina Karwala, Natalia Klepacka, Mateusz Kocięcki, Jakub Nosiadek, Damian Potębski, Daniel Sołtysiński, Oskar Stoczyński i Joanna Zagórska.
Premierowe spektakle “Iwony, księżniczki Burgunda” zobaczymy w surowych przestrzeniach – Jesteśmy w nich wystawieni jak na widelcu. Każde potknięcie, rozproszenie, czy fałsz są natychmiast obnażone. Jesteśmy w trakcie przyzwyczajania się do tej przestrzeni i nie mam wątpliwości, że z nadejściem premiery będziemy się w niej czuć lepiej niż we własnym domu. A gdy przyjdzie nam wrócić na znajome, wygodne sceny teatralne, nic już nie będzie nam straszne mówi Daniel Sołtysiński, aktor z obsady “Iwony”.
Premierowo i popremierowo spektakl grany będzie w przestrzeniach EC1 przy Targowej. Początek tradycyjnie o 19:07.
Spektakle biletowane, na które można rezerwować miejsca, odbędą się 9,10 i 21 listopada.