Świętowanie niepodległości, czyli Tydzień Patriotyczny w Łodzi
Żywe lekcje historii, gry miejskie, koncerty i bieg – to tylko niektóre z atrakcji Tygodnia Patriotycznego w Łodzi.
Tydzień Patriotycznyto szereg wydarzeń organizowanych przez różne instytucje z okazji Święta Niepodległości,które mają na celu przybliżyć w sposób ciekawy i atrakcyjny pojęcie patriotyzmu, zarówno młodzieży, ale również osobom, które nie chcą zapominać o dawnych formach obchodów tegowydarzenia.
W tym roku, oprócz stałych punktów programu takich jak m.in. Muzyczne Drogi do Niepodległości, Śpiewanki na scenie w Manufakturze, Spacer po Starym Cmentarzu, nie zabraknie również nowych wydarzeń.
Pomysłodawcą i koordynatorem projektu są instruktorzy Okręgu Łódzkiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Inicjatywa została zapoczątkowana w 2008 roku w Łodzi.
Sprawdź harmonogram wydarzeń:
24.10.2015 r. – Porządkowanie grobów na Starym
Akcja porządkowania nagrobków osób zaangażowanych w walkę o Niepodległość Polski pochowanych na Starym Cmentarzu. Równolegle odbędzie się porządkowanie kwater wojskowych na Cmentarzu św. Anny przy ul. Lodowej..
Zbiórka pod wejściem głównym o godz. 10:00.
1.11.2015 r. Akcja Chwała Bohaterom
Celem akcji jest uczczenie polskich bohaterów. Ideą Chwały Bohaterom jest pokazanie jak wielu ludzi spoczywających na cmentarzach, za życia przyczyniło się do tego, żeby pozostawić po sobie odrobinę lepszy świat. Akcja jest bardzo prosta: wymaga zakupienia znicza, wydrukowania i naklejenia na niego kartki z napisem Chwała Bohaterom oraz zapalenia na wyszukanym wcześniej grobie Bohatera. Nie można zapomnieć także o modlitwie za odnalezioną osobę.
7.11.2015 r. Gra miejska dla zuchów i dzieci W poszukiwaniu symboli
Gra Miejska dla zuchów i dzieci, organizowana w ramach Tygodnia Patriotycznego, ma na celu przybliżenie historii Polski i ukazanie w ciekawej formie patriotyzmu. W tym roku dzieci wcielą się w poszukiwaczy i będą musiały rozwiązać wiele zadań, żeby ostatecznie odnaleźć zagubione symbole władzy.
Organizatorzy zachęcają wszystkie gromady zuchowe oraz zorganizowane grupy dzieci w wieku 7 11 lat do wspólnej zabawy!
Wszystkie szczegóły o warunkach udziału w Grze znajdują się w regulaminie dostępnym na stronie tydzień.zhr.pl
Gra rozpoczyna się o godzinie 10:00 na pl. Wolności
8.11.2015 r.
Spacer po Starym Cmentarzu
Spacer po Starym Cmentarzu w Łodzi to jedno z corocznie organizowanych wydarzeń Tygodnia Patriotycznego. W każdej edycji staramy się poznać kolejne sylwetki Bohaterów i miejsca ich spoczynku. Chcemy podczas tego symbolicznego spaceru przypomnieć łodzianom sylwetki zasłużonych dla ojczyzny postaci i pokazać, gdzie znajdują się ich mogiły być może dzięki temu więcej osób zainteresuje się ich biografiami i będzie odwiedzać ich groby?
Początek o godzinie 10:00 pod wejściem.
Czytanki Patriotyczne
Czytanki mają na celu zachęcenie do wspólnego czytania, poznawania znanych i mniej znanych książek, których wspólnym mianownikiem jest Polska. Skierowane są do młodszych i starszych czytelników. Czarniecki wspiął konia, by dognać idącą w przodku laudańską. I poszli. Szli zaś nie jak ludzie, ale jak stado ptaków drapieżnych, które, zwietrzywszy bój w oddali, lecą z wichrem na prześcigi.Jaki był finał tego boju? Kto i z kim walczył? Tego można dowiedzieć się na Czytankach Patriotycznych, podczas których będzie można zasłuchać się w przygodach Kmicica, Niedźwiedzia Wojtka i wielu innych.
Wydarzenie odbywa się w Bałuckim Ośrodku Kultury Rondo w godzinach 13:00-14-00
Rozgrywki planszowe Historia na planszy
Już po raz trzeci, w ramach Tygodnia Patriotycznego, ruszają Rozgrywki Planszowe będące doskonałą okazją do poznania Polski na nowo na planszach gier. Rozgrywki mają na celu przybliżenie tematyki historycznej w nowoczesnej i ciekawej formie, a przede wszystkim dobrą zabawę w gronie rodziny, bliskich i przyjaciół. Chcielibyśmy, aby udział w Rozgrywkach był impulsem do lepszego poznania naszej tożsamości narodowej i spędzania czasu w niecodzienny sposób. Zachęcamy wszystkich miłośników gier planszowych i nie tylko do wspólnej gry. Wszelkie szczegóły o warunkach udziału w Rozgrywkach znajdują się w regulaminie dostępnym na stronie internetowej.
Spotkanie w tym samym miejscu, w którym odbywają się Czytanki Patriotyczne. Rozgrywki trwają od godziny 13:00 do 18:00
9.11.2015 r. Film Zaufany Piłsudskiego oraz spotkanie z reżyserem
W kinie Charlie będzie miała projekcja filmu Zaufany Piłsudskiego. Po niej odbędzie się spotkanie z reżyserem.
Projekcja rozpoczyna się o godzinie 18:00
10.11.2015 r.
IV Muzyczne Drogi do Niepodległości czyli… łodzianie śpiewają patriotycznie
Podobnie jak w latach poprzednich impreza odbędzie się w Łódzkim Domu Kultury, czyli w Domu Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego w sali kina studyjnego o godzinie 15:00. Wszyscy uczestnicy tradycyjnie otrzymają śpiewniki, w repertuarze znajdują się różnorodne pieśni zarówno te bardziej jak i mniej znane.
Capstrzyk
Capstrzyk pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego przed Łódzkim Domem Kultury jest uroczystością otwartą dla wszystkich chętnych. W programie: podniesienie flagi państwowej na maszt, odczytanie apelu pamięci, ceremoniał wojskowy, udział orkiestry dętej, warta honorowa pełniona przez żołnierzy, harcerzy i grupy rekonstrukcyjne, wspólne złożenie pod pomnikiem Marszałka wieńca kwiatów od wszystkich łodzian.
Capstrzyk rozpoczyna się o godzinie 17:15.
Koncert Niepodległościowy w Łódzkim Domu Kultury
Koncert dedykowany będzie Józefowi Piłsudskiemu z okazji 80. rocznicy śmierci Marszałka. Wstęp za zaproszeniami wydawanymi w biurze Fundacji Kultury i Biznesu.
W programie występ artystów Teatru Wielkiego w Łodzi:
Grzegorz Szostak bas,
Danuta Antoszewska fortepian.
Koncert rozpoczyna się o godzinie 19:00.
11.11.2015 r.
Piknik Patriotyczny i IV Śpiewanki Łódzkie
Pojazdy wojskowe, wystawy i ekspozycje, inscenizacje i występy na scenie. Tak w skrócie wygląda program IV Pikniku Niepodległościowego. 11 listopada w Manufakturze zagoszczą harcerze, reprezentacje związków strzeleckich, grupy rekonstrukcyjne, strażacy, strażnicy miejscy i policjanci. W trakcie pikniku odbędą się IV Śpiewanki Łódzkie oraz Czytanki Patriotyczne, podczas których będziemy mogli usłyszeć m.in.. panią Jolantę Chełmińską, oraz aktorów.
IV Śpiewanki Łódzkie to zaproszenie do wspólnego muzykowania, nucenia, podśpiewywania i wyśpiewania piosenek, które stały się dla nas tożsame z patriotyzmem, wspomnieniem, historią.
Piknik rozpoczyna się o godzinie 13:00.
Bieg Niepodległości
Po raz drugi w Łodzi odbędzie się bieg z okazji Święta Niepodległości. Zawody rozegrane zostaną na atestowanej 10-kilometrowej trasie, która wytyczona została na terenie parku im. J. Piłsudskiego. Wszyscy startujący otrzymają na mecie pamiątkowe medale nawiązujące do Święta Niepodległości oraz ciepły posiłek. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.bieg11listopada.pl
Uroczystości Centralne
Obchody centralne rozpoczną się tradycyjnie Mszą Świętą o godz. 10:00 w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi. Po niej nastąpią uroczystości przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza, które zakończy defilada kompanii honorowych. Szczegółowy plan uroczystości można znaleźć na stronie: www.lodzkie.eu
13.11.2015 r. – Otwarcie Biblioteczki im. Lucjana Muszyńskiego
Wydarzenie odbędzie się w siedzibie Okręgu Łódzkiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej przy ul. Rewolucji 1905 r. 9 m.35. Podczas otwarcia będziemy mogli poznać bliżej osobę zmarłego pana Lucjana Muszyńskiego zagorzałego patrioty, aktywnego działacza, inicjatora wielu wydarzeń patriotycznych. Na spotkaniu będzie obecna żona pana Lucjana.
14.11.2015 r. Trójbój strzelecki
Oddział Łódź Związku Strzeleckiego oraz Klub Strzelecki “Dziesiątka” zapraszają na trójbój strzelecki organizowany w strzelnicy LOK przy ul. Konstantynowskiej 1. Uczestnicy będą mogli zmierzyć się w następujących konkurencjach:
– strzelanie z kbks
– pojedynek strzelecki do tarcz uchylnych
– rzut granatem
Zgłoszenia na adres [email protected]
Trójbój rozpoczyna się o godzinie 10:00
15.11.2015 r. – Spotkanie z kombatantem kpt. Jerzym Włodzimierzem Stawskim ps. “Lubicz” (panel historyczny)
W niedzielę, 15 listopada w lokalu przy ul. Tuwima 34 odbędzie się spotkanie z kpt. Jerzym Włodzimierzem Stawskim ps. Lubicz. Pan Jerzy jest weteranem Armii Krajowej i KWP ,,Warszyca”. W czasie okupacji działał w Wojennym Pogotowiu Harcerskim oraz w Szarych Szeregach. Jest jednym z ostatnich żyjących żołnierzy kpt. Stanisława Sojczyńskiego Warszyca, pod dowództwem którego uczestniczył m.in. w akcji odbicia więźniów w Radomsku.