Środa, 4 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Maraton 007. Znany “Skyfall” i przedpremierowy “Spectre” [film]
Dwie części przygód agenta Jamesa Bonda – w tym jeszcze tę przedpremierową – będzie można zobaczyć w Cinema City w Manufakturze.
Najpierw “Skyfall” z 2012 roku, a tuż po północy przedpremierowo “Spectre” jeden z najbardziej oczekiwanych filmów akcji tego roku.
“Spectre” to prawdopodobnie ostatni występ Daniela Craiga w roli super agenta James Bonda. Ta klasyczna postać brytyjskiej popkultury jest znana i ceniona na całym świecie. Zarówno pierwowzór książkowy, jak i adaptacja filmowa stanowią nieodłączne elementy kultury masowej. Zawsze też pojawiało się wiele kontrowersji związanych z wyborem nowego kinowego Bonda. Bazując na każdym z poprzednich wcieleń aktorów odgrywających agenta 007, Daniel Craig na nowo zdefiniował jego charakterystykę – postać Jamesa Bonda XXI wieku. W tej roli Craig wydaje się być bardziej realny – męski, niebezpieczny, surowy i uwodzicielski zarazem. Odkrył przed widzami nowe skrywane dotąd cechy superagenta oraz w wielu scenach akcji sam wykonywał numery kaskaderskie.
Za najnowszy rozdział opowieści Jamesa Bonda odpowiada Sam Mendes twórca takich hitów jak właśnie Skyfall, czy Jarhead. Człowiek znający się na wielu aspektach kina zarówno dramatycznego, jak i tego zawierającego dreszcz emocji i akcję. Do współpracy zaprosił gwiazdy największego formatu. U boku agenta 007 zobaczymy m.in. Monicę Bellucci (Cuda), Bena Whishawa (Pachnidło), Lea Seydoux (Grand Budapest Hotel) i Christopha Waltza (Django).
Maraton 007 w Manufakturze rozpocznie się w środę, 4 listopada o godzinie 21:15.

Sofia Gubajdulina. Kameralne Kwintesencje w Muzeum Sztuki [koncert]
Marcin Zdunik i Klaudiusz Baran zaprezentują się podczas kolejnego muzycznego wieczory z cyklu “Kameralne Kwintesencje” w Muzeum Sztuki w Łodzi.
Sofia Asgatowna Gubajdulina należy do najwybitniejszych osobowości kompozytorskich XX wieku. Jej twórczość cechuje niezwykła intensywność wyrazu, a jednocześnie precyzyjna konstrukcja. Jej zainteresowania matematyką prowadziły do użycia formuł matematycznych jako podstawy struktury kompozycji.
Charakterystyczne dla muzyki artystki jest poszukiwanie nowych brzmień lub połączeń instrumentalnych (np. koncert na fagot i niskie smyczki, czy połączenie brzmienia wiolonczeli z akordeonem w In Croce, czy wreszcie używanie egzotycznych instrumentów jak japońskie koto ). Ważną część twórczości Gubajduliny stanowią utwory o głębokiej inspiracji religijnej. Dotyczy to zarówno utworów instrumentalnych (jak De profundis, In Croce, Siedem słów Chrystusa na krzyżu) a także powstałych na przełomie wieków wielkich kompozycji instrumentalno-wokalnych.
Jej muzykę będzie można usłyszeć w środę, 4 listopada w ms, ul. Więckowskiego 36, sala odczytowa. Początek o godzinie 19:0.0

Nieudacznicy, czy pięknoduchy? Ludzie kultury w Radiowym Kalejdoskopie Kultury [debata]
Są nieudacznikami, którzy nie potrafią upomnieć się o swoje, czy pięknoduchami utrzymywanymi przez rodziców lub współmałżonków? Chodzi o ludzi kultury, o których porozmawiamy w kolejnym Radiowym Kalejdoskopie Kultury.
Punktem wyjścia do dyskusji jest reportaż Piotra Groblińskiego pt. “Noc dziadów z kulturą”, w którym przedstawia on historię trzech, anonimowych osób. Różni ich wiek, płeć, miejsce zatrudnienia, ale wiele też ich łączy. Wszyscy pracują w instytucji kultury, zarabiają najniższą krajową i nie chcą o tym otwarcie mówić. To wstyd, czy strach?
Dlaczego w Krakowie, czy w Katowicach ludzie kultury protestowali na ulicach, a taki odwagi brakuje na naszym łódzkim podwórku?
O tym porozmawiajmy w kolejnej debacie z cyklu “Radiowy Kalejdoskop Kultury”. W studiu gościć będziemy prof. Jolantę Kopkę – socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczącego klubu radnych PiS Marka Michalika i Macieja Roberta z łódzkiego Domu Literatury.
Polecamy się do słuchania na 99,2 i www.radiolodz.pl w środę, 4 listopada, tuż po godzinie 13.
