Środa, 28 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Pocałunek” dla niewidomych w Teatrze Powszechnym [spektakl]
“Pocałunek” Gera Thijsa w reżyserii Ewy Pilawskiej to już 46. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących, która odbędzie się na Małej Scenie Teatru Powszechnego.
Sztuka Gera Thijsa, jednego z najpopularniejszych, współczesnych twórców teatralnych w Holandii, to pełna błyskotliwego humoru i znakomitych dialogów opowieść o nadziei. O owym światełku w tunelu, które w najmniej oczekiwanym momencie może nam przynieść ktoś kogo nigdy byśmy o to nie podejrzewali.
Ona i On. Oboje po przejściach, oboje na życiowym zakręcie. Wypaleni, bez chęci do życia, trwający w pozbawionych emocji związkach, nie widzący dla siebie przyszłości. Czy przypadkowe spotkanie na górskim szlaku pozwoli im odnaleźć sens życia? Czy obcy człowiek może okazać się najlepszym przyjacielem, który nada naszemu życiu kolor i pozwoli spojrzeć na nie z nowej perspektywy?
Środa, 28 października, godz.14, Teatr Powszechny, ul. Legionów 21.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
“Jerzy Skrzepiński. Ostatni z wielkich. Scenografia filmowa”. Spotkanie promocyjne [książka]
Spotkanie poświęcone twórczości jednego z najwybitniejszych polskich scenografów – Jerzemu Skrzepińskiemu odbędzie się w Grand Hotelu przy Piotrkowskiej 72.
Spotkanie to także okazja do promocji książki “Jerzy Skrzepiński. Ostatni z wielkich. Scenografia filmowa”.
Urodzony w podłódzkim Tuszynie (1923) i wykształcony w Łodzi artysta był uczniem Romana Manna i Anatola Radzinowicza. Pracę w Wytwórni Filmów Fabularnych rozpoczął w 1950 roku.
Jerzy Skrzepiński ma w swym artystycznym życiorysie ponad 60. tytułów filmów kinowych, seriali i widowisk telewizyjnych, do których stworzył scenografię, często kostiumy, czasami także dekoracje wnętrz. Jest współtwórcą m.in. takich dzieł jak Faraon, Austeria, Młodość Chopina, Panienka z okienka, Kopernik, Akademia pana Kleksa, Jarosław Dąbrowski, Hubal, Vabank oraz serialu Kolumbowie.
Warto przeczytać
Skrzepiński projektował także scenografie dla teatru, ilustrował książki, zamieszczał swoje rysunki w gazetach, projektował wystawy. W książce bohater opowiada o swojej karierze, mówią o nim reżyserzy, operatorzy, współpracownicy. Znalazły się tu także artykuły o jego twórczości napisane specjalnie na potrzeby publikacji. Wszystko to zostało bogato zilustrowane fotosami, zdjęciami z planów filmowych, projektami scenograficznymi, reprodukcjami dokumentów.
Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Skorpion przy współpracy Stowarzyszenia Miłośników off Kultury SMoK pod redakcją Elżbiety Czarneckiej i Mieczysława Kuźmickiego.
Redaktorzy będą również gośćmi spotkania, które odbędzie się w środę, 28 października o godzinie 18:30 w Hotelu Grand przy Piotrkowskiej 72.
