Wtorek, 27 października
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Mira – na obu brzegach tęczy” w Wytwórni [koncert]
Mija dekada od śmierci legendarnej postaci polskiego bluesa i rocka. Z tej okazji Wytwórnia przypomni Mirę Kubasińską.
W tym roku mija 10 lat od śmieci Miry Kubasińskiej, legendarnej postaci polskiego bluesa i rocka. Krzysztof Jerzy Krawczyk, lider zespołu KGBand, z którym wokalistka koncertowała pod koniec życia i nagrywała (nieukończoną) płytę, postanowił złożyć hołd artystce i zrealizować muzyczne widowisko, przypominające jej postać i repertuar. Na scenie Wytwórni wystąpi Grażyna Łobaszewska, wokalistka i kompozytorka, uwielbiana m.in. za takie utwory, jak “Czas nas uczy pogody”, “Piosenka o ludziach z duszą”, “Brzydcy” czy “Gdybyś”.
“Mira – na obu brzegach tęczy” to widowisko muzyczne, w którym połączone zostaną muzyka, słowo i obraz. Nie tylko usłyszmy piosenki, które zyskały nieśmiertelność dzięki Mirze Kubasińskiej, ale także zobaczymy wiele wyjątkowych zdjęć oraz nagrane fragmenty wypowiedzi artystki. – Muzyka Miry czy Breakoutów jest i będzie zawsze miała dużą liczbę odbiorców, dlatego myślę, że spektakl, który premierowo zaprezentujemy w tym roku, będzie wystawiany również w przyszłości – zapowiada Krzysztof Jerzy Krawczyk z KGBand.
Opieki reżyserskiej nad przedsięwzięciem podjął się Piotr-Bogusław Jędrzejczak, na co dzień człowiek teatru, ale też twórca kilku autorskich festiwali. Wytwórnia będzie gościć także Andrzeja Chochóła, gitarzystę z Ostrowca Świętokrzyskiego, miasta, w którym urodziła się Mira Kubasińska i gdzie od dziewięciu lat organizowany jest festiwal jej imienia – Wielki Ogień.
W Wytwórni zagra również szczeciński After Blues – duet, brzmiący co najmniej jak trio. Leszek Piłat (bas, vocal, perkusja) i Waldemar Baranowski (gitara, instr. perkusyjne, vocal) zaserwują naszym gościom wysublimowanego, oszczędnie granego bluesa w balladowej otoczce.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
“Golem”. Nowy spektakl dla dorosłych w Arlekinie [premiera]
“Golem” to spektakl dla dorosłych, wykorzystujący współczesne techniki tańca i animacji. Reżyserską opiekę sprawuje dyrektor Teatru Arlekin Waldemar Wolański.
Przypowieść sięgająca korzeniami aż do Starego Testamentu została tu poddana autorskiej reinterpretacji. Wątek kreacji i odpowiedzialności za wykreowane dzieło, twór buntujący się przeciwko swemu twórcy, odwieczne pytania o samodzielność, granice kontroli, ale także o granice zniewolenia i buntu to wszystko widz odnajdzie w pełnej poezji, ale jednocześnie drapieżnej opowieści o Golemie.
Na scenie zaprezentują się Aleksandra Łaba i Patryk Steczek. Za scenografię odpowiadają Maria Balcerek i Joanna Hrk. Warstwę muzyczną opracował Michał Makulski.
Premiera odbędzie się we wtorek, 27 października o godzinie 19 w Teatrze Arlekin przy Wólczańskiej 5.
Spektakl został przygotowany na zaproszenie Międzynarodowego Festiwalu w Malezji Rainforest World Puppet Carnival 2015 (1-8 listopada).

Andrzej Białko na początek sezonu recitali organowych [muzyka]
Cykl wielkich recitali organowych w Filharmonii Łódzkiej rozpoczyna w tym sezonie profesor Andrzej Białko.
Ten niezwykły organista, uczeń prof. Joachima Grubicha, laureat wielu nagród, występował na niemal wszystkich festiwalach organowych w Polsce. W rozległym i stale poszerzanym repertuarze, obejmującym wszystkie style, artysta ma m.in. komplet organowych dzieł Jana Sebastiana Bacha, Dietricha Buxtehude, Nicolausa Bruhnsa, Feliksa Mendelssohna, Csara Franka, Franciszka Liszta. Podczas recitalu w FŁ zagra na organach barokowych i romantycznych.
Myśl przewodnia recitalu to pokazanie słynnego Bachowskiego kryptogramu, motywu B-A-C-H, obecnego w twórczości wielkiego Jana Sebastiana, ale także w kompozycjach późniejszych twórców.
W programie znalazły się między innymi J.S. Bach Pice dorgue G-dur, czy J.P. Sweelinck Fantazja 4 in a.
Koncert odbędzie się we wtorek, 27 października o godzinie 19 w Filharmonii Łódzkiej przy Narutowicza 20/22.
