Piątek, 23 października
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Andrzej Wajda w Muzeum Kinematografii. Opowie o filmach realizowanych w Łodzi [spotkanie]
W piątek (23 października) Muzeum Kinematografii w Łodzi będzie gościć Andrzeja Wajdę. Mistrz spotka się z publicznością w kinie Kinematograf o godz. 18. Wstęp wolny.
– Z Andrzejem Wajdą porozmawiamy o jego filmach, przede wszystkim nakręconych w Łodzi i okolicach, a także o powstających właśnie Powidokach, których bohaterem jest Władysław Strzemiński, wybitny awangardowy malarz, współtwórca wraz z Katarzyną Kobro i Henrykiem Stażewskim grupy “a.r.”, współzałożyciel PWSSP w Łodzi – informuje Jakub Wiewiórski z Muzeum Kinematografii w Łodzi.
W roli głównej filmu Powidoki występuje Bogusław Linda, a partnerują mu Aleksandra Justa (jako Katarzyna Kobro), Bronisława Zamachowska (jako Nika Strzemińska), Zofia Wichłacz, Krzysztof Pieczyński, Szymon Bobrowski i Mariusz Bonaszewski. – Strzemiński był wielkim malarzem, oryginalnym, niepowtarzalnym, nieznanym nigdzie indziej. A zarazem jednym z najbardziej skrzywdzonych artystów w czasie socrealizmu – mówi Andrzej Wajda. – Będzie to portret człowieka niezłomnego, pewnego drogi po której kroczy – zapowiada.
Andrzej Wajda jest jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, wielokrotnie nagradzanym w świecie i w Polsce (Oscar za całokształt twórczości – 2000, Złoty Niedźwiedź w Berlinie za całokształt – 2006, Złota Palma – 1981, Cesar – 1982, Kyoto – 1987). Do jego najważniejszych filmów należą: Kanał, Popiół i diament, Popioły, Brzezina, Wesele, Ziemia obiecana, Człowiek z marmuru, Katyń, Tatarak.
Colours of Tango. Koncert promujący płytę [muzyka]
Czternaście tang argentyńskich w autorskich opracowaniach na śpiew, harfę i akordeon – to materiał z najnowszej płyty zespołu Colours of Tango, który usłyszymy w Przechowalni.
Miłość do tanga połączyła dwoje młodych, łódzkich muzyków oraz argentyńskiego śpiewaka Oscara Ovejero, dając początek wspólnemu projektowi artystycznemu Colours of tango.
Oscar Ernesto Ovejero, jako rodowity mieszkaniec Buenos Aires, niewątpliwie tango ma we krwi. Towarzyszy mu duo instrumentalistów młodego pokolenia, wykształconych w akademiach muzycznych w Polsce i Austrii – Aneta Salwińska (harfa) i Konrad Salwiński (akordeon). Muzycy, mający na swoim koncie liczne sukcesy na arenie krajowej oraz międzynarodowej. Inspirowani muzyką Piazzolli, Villoldo czy Gardela odkrywają przed publicznością cały wachlarz kolorów tanga.
Najnowsza płyta zespołu została wyprodukowana przez wytwórnię DUX. Album zawiera czternaście tang argentyńskich w autorskich opracowaniach na śpiew, harfę i akordeon oraz własną kompozycję z muzyką Konrada Salwińskiego i tekstem Oscara Ovejero. Prezentuje różne oblicza tanga, od starych, klasycznych tang, poprzez milongi i walce po Tango Nuevo Astora Piazzolli
Zespół będzie można usłyszeć w piątek, 23 października o godzinie 19:30 w Łódzkiej Piwnicy Artystycznej “Przechowalnia” przy 6 Sierpnia.
Robert Piernikowski w Teatrze Nowym [spotkanie]
Artysta tworzący na styku hip-hopu i muzyki elektronicznej – Robert Piernikowski – zaprasza na spotkanie do Teatru Nowego.
Robert Piernikowski to producent, muzyk, wokalista, autor tekstów. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Obok swojej solowej działalności jest członkiem grup Napszykłat oraz SYNY. Tworzy muzykę teatralną, współpracował z Janem Klatą (Król Edyp, Termopile Polskie) oraz Michałem Kmiecikiem (Kto zabił Alonę Iwanowną). Wystąpił m.in. na festiwalach Unsound (Kraków, Tbilisi, New York), OFF, Opener, Primavera (Barcelona), SXSW (Austin), Pohoda (Trencin). Koncertował również w Niemczech, Anglii, Czechach, Słowacji, Rosji, Ukrainie, Naddniestrzu, Mołdawii i Rumunii.
Piernikowski jest także twórcą muzyki do dwóch spektakli Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi: “Vatzlava”Sławomira Mrożka w reż. Michała Kmiecika i “Więcej niż możesz zjeść” w reż. Marcina Nowaka.
Spotkanie z muzykiem odbędzie się w piątek, 23 października o godzinie 10 po spektaklu “Vatzlav”. Zaprasza Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka, ul. Zachodnia 93.
“Eliasz”. Monumentalne dzieło w Filharmonii Łódzkiej [koncert]
“Eliasz” op. 70 Feliksa Mendelssohna zabrzmi w piątek, 23 października w łódzkiej Filharmonii.
Pełne ufności w boską moc arioso “Rozstąpią się góry” biblijnego proroka Eliasza z towarzyszeniem chóru rozpoczyna słynną scenę przeniesienia go do nieba, znaną z ikonografii i poezji. Starotestamentowy przekaz w niezwykły sposób zainspirował Mendelssohna, który stworzył oratorium będąc u szczytu swoich twórczych możliwości. Po premierze w 1846 roku w Birmingham publiczność oszalała z zachwytu. Na jej prośbę powtórzono aż osiem fragmentów.
Na scenie łódzkiej Filharmonii zaprezentują się: Victoria Vatutina sopran, Sylwester Smulczyński tenor, Ewa Marciniec mezzosopran, Pierre-Yves Pruvot baryton. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej pod batutą Vladimira Kiradjieva.
Piątek, 23 października, godz. 19, Filharmonia Łódzka, ul. Narutowicza 20/22.