Sobota, 3 października
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Trubadur. Pierwsza w sezonie transmisja “The Met: live in HD” [opera]
“Trubadur” Giuseppe Verdiego to pierwsza w tym sezonie kulturalnym transmisja z cyklu “The Met: live in HD” w Filharmonii Łódzkiej.
Reżyser David McVicar zaproponował mroczną inscenizację w efektownych kostiumach historycznych. Orkiestrę poprowadzi włoski dyrygent Marco Armiliato. Opera ma gwiazdorską obsadę: Anna Netrebko (sopran) jako Leonora, baryton Dmitri Hvorostovsky w roli hrabiego Luny, tenor Yonghoon Lee, Koreańczyk, jako Manrico tytułowy Trubadur.
Transmisja odbędzie się w sobotę, 3 października o godzinie 19 w łódzkiej Filharmonii przy Narutowicza 20. Początek o 19.

“Piękna i Bestia”. Premiera w Arlekinie [teatr]
Pierwowzorem literackim “Pięknej i Bestii” jest powiastka Gabrieli Barbot de Villeneuve “L’historie de la Belle et la Bete” z roku 1740. Arlekinowska interpretacja może być doskonałą rozrywką dla widzów w każdym wieku.
Spektakl grany jest w niezwykle rzadkiej technice marionetkowej, której trudność polega na animowaniu lalek zawieszonych na dwumetrowych niciach. Łódzki “Arlekin” to prawdopodobnie jedyny teatr w Polsce, który regularnie wykorzystuje ten wymagający niebywałej precyzji sposób animacji.
Przedstawienie wyreżyserowała Małgorzata Wolańska. Na scenie zobaczymy między innymi Agatę Butwiłowską, Patrycję Czyszpak i Wojciecha Stagenalskiego.
Premiera odbędzie się w sobotę, 3 października o godzinie 18 w Teatrze Arlekin przy ul. Wólczańskiej 5.

26. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Sprawdź program [festiwal]
Zagraniczni twórcy komiksów i ESL Mistrzostwa Polski w grach komputerowych to główne atrakcje 26. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.
Festiwal odbędzie się w łódzkiej Atlas Arenie. – Gościmy około 150 scenarzystów, rysowników z całego świata. W tym roku takie najważniejsze osoby to Simon Bisley, który odwiedza Łódź po raz trzeci. Z kolei po raz pierwszy w Polsce będzie Toma Grindberg, który na swoim koncie ma komiksy z takimi postaciami, jak Barman, czy Superman. To jeden z najciekawszych twórców komiksów ze Stanów Zjednoczonych – mówi organizator festiwalu Piotr Kasiński.
W związku z premierą monumentalnej monografii do Łodzi przyjedzie Grzegorz Rosiński, a wraz z nim jej autorzy Patrick Gaumer i Piotr Rosiński. Ponadto festiwal odwiedzi Peter Snejbjerg, duński rysownik pracujący dla wydawnictw DC Comics i Vertigo, w Polsce znany głównie z serii “Kaznodzieja” i “Hellblazer”.
Wśród polskich autorów nie zabraknie Bogusława Polcha, Andrzeja Sapkowskiego, Andrzeja Nowakowskiego, Michała Śledzińskiego, Krzysztofa Gawronkiewicza i Grzegorza Janusza, Tomasza Samojlika, Janusza Pawlaka, Łukasza Kowalczuka, Jacka Świdzińskiego i wielu innych.
Mocnym akcentem tegorocznego festiwalu będzie strefa gierkomputerowych z finałem ESL Mistrzostw Polski w dwóch grach: “Counter-Strike: Global Offensive” oraz “League of Legends”, grami konsolowymi i planszowymi, z blokiem teoretycznym wypełnionym spotkaniami z badaczami i twórcami gier.
W programie festiwalu są również sesje, warsztaty, panele dyskusyjne i konkursy. Ponadto będzie też blok poświęcony science fiction.
26. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier potrwa do 4 października.
Sprawdź szczegółowy program:
