Spacery po Łodzi. Przeznacz jesienny weekend na poznanie miasta
Spacer lub wycieczka rowerowa z przewodnikiem to okazja do zajrzenia w miejsca na co dzień niedostępne, poznania zaułków swojej dzielnicy, zgłębienia historii miasta i jego mieszkańców. To szansa na spojrzenie na Łódź na nowo, poznania miasta, zakochania się To też okazja do zadawania pytań, fotografowania, pokazania Łodzi przyjaciołom i spędzenia chwil w gronie rodziny.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Jasne strony Starego Polesia i Śródmieścia – spacer
Przewodnicy Łódzcy Totutotam
Sobota, 26 września, godz. 11:00, miejsce zbiórki: Targowa 18
Łódź, miasto kontrastów, nie pozostawia obojętnymi ani stałych mieszkańców, ani odwiedzających. Miasto miało wiele przydomków: “ziemia obiecana” (W. Reymont), “złe miasto” i “kominogród” (Z. Bartkiewicz, pisarz, dziennikarz, mecenas sztuki). My kolejny raz zajmiemy się świetlaną przeszłością Łodzi.
Ciemne zaułki Bałut i Śródmieścia – spacer
Przewodnicy Łódzcy Totutotam
Niedziela, 27 września, godz. 11:00, miejsce zbiórki: Park Staromiejski-pomnik Aleksandra Kamińskiego
Ryzykowna gra w trudnych czasach. O przestępczym świecie czasów wojny.Wojna wypacza codzienność zwykłych ludzi. A jak potoczyło się życie łódzkich kryminalistów? Kto wkroczył na ścieżkę bezprawia i jak to się skończyło? Zapraszamy na spacer śladami bezrządu i występku.
Stare Polesie w pięknym zmyśleniu – wycieczka wyobrażona
Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani
Niedziela, 27 września, godz. 11:00, miejsce zbiórki: 1-go Maja 40
Zazwyczaj wycieczki z przewodnikiem kojarzą nam się z dużą ilością faktów, dat i nazwisk. A gdyby było inaczej? Maria Nowakowska postanowiła jednak odejść od schematu i snuć piękne zmyślenia, wplatając od czasu do czasu trochę faktów ale jedynie przez przypadek. Jakie historie można wysnuć z detali architektonicznych? Jakie baśnie śpią w staropoleskich murach? Wycieczka przewidziana jest raczej dla dorosłych uczestników, prowadzi po Starym Polesiu i trwa ok. 1,5 h. Zapisy: [email protected]
Wycieczki rowerowe z przewodnikiem cz. 4
Fundacja Normalne Miasto Fenomen
Niedziela, 27 września, godz. 11:00, miejsce zbiórki: pasaż Schillera (Piotrkowska 112)
Wycieczka z okazji 100 rocznicy przyłączenia Bałut do Łodzi.
Wycieczka rowerowa szlakiem łódzkich murali
Fundacja Urban Forms
Niedziela, 27 września, godz. 13:00, miejsce zbiórki: Roosevelta 5 (pod muralem Os Gemeos/ Aryz)
W trakcie wycieczki będziemy zwiedzać murale, które powstały w trakcie tegorocznej edycji festiwalu oraz te, które powstały wcześniej. Na trasie naszej wycieczki jest m.in. Łódzki Jerzyk autorstwa Bordalo II, “Primavera” autorstwa Sainera czy “Babel Tower” stworzony przez artystkę z Hong Kongu – Messy Desk. Wycieczka będzie trwała ok. 2-3 godziny, więc nie zapomnijcie zabrać ze sobą wody Zapisy:[email protected]
Spędź miło czas na Bałutach w 100-lecie przyłączenia ich do Łodzi – spacer zamknięty po terenie getta
Stowarzyszenie Edukacja Praktyczna T.K.K.
Poniedziałek, 28 września, godz. 9:00, miejsce zbiórki: Stary Rynek
W spacerze weźmie udział SP nr 55 (kl. VI) oraz koło zainteresowań SP nr 120
Dziecięca Łódź Filmowa
Fundacja 2035
Projekt skierowany jest do 100 dzieci w wieku wczesnoszkolnym, mieszkańców Łodzi, uczniów łódzkich szkół podstawowych oraz ich opiekunów/nauczycieli. Celem projektu jest zapoznanie odbiorców z historią miasta, jako Łodzi Filmowej, poprzez pokazanie miejsc w których nagrywane były znane w Polsce filmy i seriale, zorganizowanie warsztatów/pokazów, nagrania filmów/programów TV i/lub radiowych oraz wspólne przygotowanie multimedialno-fotograficznej prezentacji o tych miejscach.
Do 30 września przyjmowane są zgłoszenia do udziału w projekcie dla szkół. Formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.2035.pl. 2-3 najciekawsze opisy/zgłoszenia szkół zostaną wytypowane do udziału w projekcie.
Nasze Bałuty – to lubię! – konkurs fotograficzny i rysunkowy
Fundacja 2035
Gdy 100 lat temu Bałuty, wówczas największą wieś świata, włączono do Łodzi, miały złą sławę czarnego punktu na mapie miasta. Miejsca, które lepiej omijać z daleka. Dziś tworzy się nowa historia Bałut, dzielnicy wartej zobaczenia i odkrycia dla siebie. Chcemy zrobić to razem z Wami mieszkańcami Bałut, Łodzi i nie tylko. Konkurs to okazja, aby pokazać wyjątkowość tego miejsca i zachęcić do odwiedzenia. Prace można nadsyłać do 9 października 2015. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie fundacji www.2035.pl