Piątek, 18 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji na dziś, w których warto wziąć udział.
Romantyczny folklor na początek sezonu w Manufakturze [koncert]
Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina rozpoczyna sezon artystyczny 2015/2016 zaprasza nie tylko na koncerty symfoniczne i kameralne, podczas których zabrzmi muzyka klasyczna i współczesna, ale też na koncerty specjalne, warsztaty dla dzieci i wiele innych wydarzeń. Na początek koncert symfonicznym pt. “Romantyczny folklor” poprowadzi go związany z Łodzią dyrygent Jos Maria Florncio.
Pierwszą część wieczoru rozpocznie Adagio z III Symfonii Krzysztofa Pendereckiego. Następnie Jan Lisiecki, znany już łódzkiej publiczności młody pianista, zagra Koncert fortepianowy a-moll op. 54 Roberta Schumanna, jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów romantycznych.
Obecnie 20-letni wirtuoz fortepianu urodził się w Kanadzie, w polskiej rodzinie. Już w wieku 9 lat zadebiutował z orkiestrą, a mając 15 lat podpisał kontrakt z wytwórnią Deutsche Grammophon. Występuje w największych salach koncertowych świata, jak Carnegie Hall czy wiedeński Konzerthaus.
W drugiej części koncertu Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej wykonają Balet-Pantomimę Harnasie owoc uczestnictwa Karola Szymanowskiego w życiu towarzysko-artystycznym Zakopanego u progu lat 20. XX wieku. Jako solista wystąpi znany tenor Rafał Bartmiński.
Pomysł Harnasiów dojrzał 22 kwietnia 1923, kiedy kompozytor jeździł jako pierwszy drużba zapraszać gości na wesele góralki Heleny Rojówny z literatem Jerzym Mieczysławem Rytardem. Rewelacyjny okazał się zastosowany przez Szymanowskiego rodzaj stylizacji folkloru. Zawarte w Harnasiach cytaty z 9 melodii ludowych są zanurzone w dysonansowej harmonii, przekształcone, a niekiedy posplatane w kilkugłosowe kanony i wspaniale rozpisane na wielkie instrumentarium: orkiestrę symfoniczną, chór mieszany oraz tenor solo.
Koncert odbędzie się w piątek, 18 września w Filharmonii Łódzkiej przy ulicy Narutowicza. Początek o 19.
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
O edukacji i kulturze. Międzynarodowa konferencja w EC1 [spotkanie]
Czym jest edukacja kulturalna i artystyczna w Europie? Jak sytuacja wygląda w polskiej szkole? To główne tematy międzynarodowej konferencji, która odbywa się w łódzkim kompleksie EC1.
Swoim doświadczeniem podzielą się między innymi przedstawiciele ministerstw kultury i edukacji z Francji, Niemiec i Austrii. – Chcemy porozmawiać przede wszystkim z nauczycielami, bo to oni właśnie mogą później wdrażać te modele edukacji kulturalnej w swoich szkołach. Chodzi o to, że nieobecność kultury i sztuki w wychowaniu powoduje pewne ograniczenie w rozwoju młodych ludzi. Chociażby w kwestii wrażliwości na odmienność, czy życia w różnorodnym środowisku – mówi prof. Sławomir Ratajski, sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO, który jest jednym z głównych organizatorów konferencji.
Uczestnicy zgodnie podkreślają, że temat jest ważny, bo takie przedmioty, jak muzyka, czy plastyka są wciąż marginalizowane w podstawach programowych. – To powoli się zmienia, ale jeszcze raczkuje. Zwraca się uwagę głównie na te przedmioty, które są ważne z punktu widzenia egzaminu maturalnego. Wiedza o kulturze wciąż traktowana jest po macoszemu -dodaje Aleksandra Kaczmarek, nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze.
Międzynarodowa Konferencja “Edukacja kulturalna – innowacyjne i kreatywne społeczeństwo” zakończy się w piątek (18 września).
Pożegnanie Kina Bałtyk. 30 otwartych seansów przez cały weekend [REPERTUAR]
20 września, po blisko dziewięćdziesięciu latach, Kino Bałtyk przejdzie do historii. Z tej okazji w pożegnalny weekend (18-20 września) przygotowano dla widzów darmowe seanse.
Codziennie przez trzy dni wyświetlonych będzie aż trzydzieści tytułów, dla dorosłych jak również dla dzieci. Bilety rezerwować można drogą telefoniczną i internetową.
Czytaj także:Czy Bałtyk podzieli losy Kina Polonia?
Należące do sieci Helios Kino Bałtyk zostanie zastąpione przez multipleks w Centrum Handlowym “Sukcesja”. Nowy obiekt posiada dziewięć najnowocześniejszych sal z blisko 2000 miejsc. Najnowsze łódzkie kino będzie mogło się pochwalić jakością obrazu w rozdzielczości 4K oraz dźwiękiem Dolby Atmos. Z kolei każda z sal zostanie nazwana imieniem najważniejszych łódzkich kin takich, jak Capitol, czy Przedwiośnie.
Otwarcie nowego kina sieci Helios zaplanowano na 25 września.
Sprawdź repertuar na pożegnalny weekend w Kinie Bałtyk:
Piątek, 18 września
10:00 Prawdziwa historia kota w butach
11:00 Lassie
12:30 Asteriks i Obeliks: osiedle bogów
13:30 Szeregowiec Dolot
14:30 Miś Yogi
15:30 Zmierzch
17:00 300
18:00 Jesteś Bogiem
20:00 Mroczny rycerz
21:00 Niezniszczalni
Włoska uczta w Manufakturze. Pizza, makaron i muzyka [plener]
Miasteczko z włoskimi produktami regionalnymi, warsztaty robienia pizzy i makaronu, koncerty zespołów ludowych z Włoch, konkurs fotograficzny, a nawet mecz piłkarski i parada małych fiatów to główne atrakcje kolejnej edycji festiwalu Viva lItalia na rynku Manufaktury.
Produkty prosto z Italii będą dostępne przez cały festiwal od piątku do niedzieli. Dodatkowo rodowici Włosi podczas warsztatów makaronowych zdradzą swoje sekrety dotyczące przygotowania prawdziwej pasty, a dzieci nauczą się robić pizzę. Warsztaty makaronowe zaplanowano w piątek, sobotę i niedzielę o godz. 13. i 16. Na wypiekanie pizzy organizatorzy zapraszają przez wszystkie dni festiwalowe w samo południe oraz o godz.17. W niedzielę o godz. 15:30 za sprawą Francesco Impieriego będzie można poznać bliżej smaki z regionu Lucanii, a wieczorem dowiedzieć się czym jest grappa.
Festiwal Viva lItalia to także muzyka! Na scenie, która stanie pod budynkiem elektrowni, zaplanowano występy zespołu ludowego Patrios z rejonu Molise. To szansa, by poznać folklor z centralnych Włoch. Natomiast w sobotę i niedzielę o godz. 14 dzieci i młodzież w wieku 8-17 lat będą mogli wziąć udział w warsztatach wokalnych prowadzonych przez Joannę i Lucę Montagliani. O godz. 16 będzie kolejny warsztat tym razem pt. Malujemy muzykę.
Miłośnicy opery powinni zajrzeć na rynek Manufaktury w sobotę o godz. 19:30 wówczas śpiewacy Akademii Muzycznej w Łodzi zaprezentują najpiękniejsze arie i duety z dzieł włoskich mistrzów. W niedzielę o 17 organizatorzy zapraszają na spektakl Kolacja w reżyserii Alberto Macchiego.
W piątek i sobotę od godz. 21 będzie można oglądać etiudy włoskich studentów uczących się w łódzkiej Filmówce, a w niedzielę o godz. 19 rozpocznie się spektakl wodewilowy pt. Grazie al caos autorstwa Valentino Supino.
Ważną część festiwalu stanowić będzie miasteczko piłkarskie. Włosi kochają piłkę nożną i mają w tej dziedzinie liczne osiągnięcia to jedna z najlepszych reprezentacji footballowych na świecie. Czterokrotnie zdobywali mistrzostwo świata, obecnie są wicemistrzami Europy. Również liga krajowa stoi na bardzo wysokim poziomie, m.in. dzięki drużynie AC Milan. Gośćmi specjalnymi festiwalu będą Francesco Baresi, legendarny obrońca, podpora klubu AC Milan, w którym spędził całą swoją sportową karierę. Włoskich speców od footballu będzie można spotkać w sobotę o godz. 11.
Motoryzacyjnym akcentem będzie Wielka Parada Maluchów, czyli fiatów 126p. Choć to legenda polskich dróg, to nie zapominajmy, że marka Fiat pochodzi z Półwyspu Apenińskiego. Będzie można obejrzeć nie tylko klasyczne wersje tych aut, ale również te przerobione i to bardzo pomysłowo! Paradę zaplanowano na sobotę o godz. 16.
Na Dachu Świata. Mount Everest na fotografiach [wystawa]
Co kieruje tysiącami śmiałków, którzy każdego roku próbują zdobyć najwyższy szczyt Ziemi? Dlaczego narażają życie i zdrowie wspinając się na Mount Everest, nazywany Dachem Świata? Na te i inne pytania można poszukać odpowiedzi, oglądając wystawę zdjęć w Manufakturze.
Oryginalne zdjęcia pochodzą z polskich wypraw na najwyższy szczyt świata. Obrazują nie tylko piękno wysokogórskiej przyrody, zapierające dech w piersiach widoki, ale również codzienny nieludzki wysiłek i trud zmagań, na jaki narażeni są himalaiści.
Wystawa organizowana jest z okazji premiery filmu Everest, który pojawi się na ekranach kin w piątek 18 września. Dramat katastroficzny w gwiazdorskiej obsadzie, jeden z najbardziej oczekiwanych filmów roku, inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami z 1996, gdy podczas wyprawy zginęło 15 himalaistów. W filmie zobaczymy m.in. Jakea Gyllenhaala, Keirę Knightley, Josha Brolina, Jasona Clarkea i Emily Watson.
Ekspozycję można oglądać od 14 do 20 września. Zdjęcia wykorzystane w wystawie pochodzą z zasobów uczestników programu Polski Himalaizm Zimowy.
W pogoni za. Teatr cieni dla najmłodszych [spektakl]
Spektakl na podstawie książki “W pogoni za życiem” Przemysława Wechterowicza zobaczymy w Teatrze Arlekin.
Twórcy spektaklu stworzyli alegoryczną historię, w której podsuwają kilka odpowiedzi na trudne, życiowepytania. ,Realizatorzy przenoszą widzów w świat maleńkiej jętki (latającego owada), która zaraz po tym jak przychodzi na świat, dowiaduje się, że jej życie trwa tylko jeden dzień
Całość jest zrealizowanajest w konwencji teatru cieni i wykorzystuje animacje komputerowe. Spektakl adresowany jest do dzieci powyżej 5 roku życia, a także do dorosłych.
Pokaz przedpremierowy odbędzie się w piątek, 11 września (godz. 9). Premierę zaplanowano na 12 wrześnie (godz. 18). Kolejne spektakle będzie można zobaczyć codziennie od 13 do 18 września. Zaprasza Teatr Arlekin na rogu ulic Wólczańskiej i 1 Maja.