O edukacji i kulturze. Międzynarodowa konferencja w EC1
Czym jest edukacja kulturalna i artystyczna w Europie? Jak sytuacja wygląda w polskiej szkole? To główne tematy międzynarodowej konferencji, która odbywa się w łódzkim kompleksie EC1.
Swoim doświadczeniem podzielą się między innymi przedstawiciele ministerstw kultury i edukacji z Francji, Niemiec i Austrii. – Chcemy porozmawiać przede wszystkim z nauczycielami, bo to oni właśnie mogą później wdrażać te modele edukacji kulturalnej w swoich szkołach. Chodzi o to, że nieobecność kultury i sztuki w wychowaniu powoduje pewne ograniczenie w rozwoju młodych ludzi. Chociażby w kwestii wrażliwości na odmienność, czy życia w różnorodnym środowisku – mówi prof. Sławomir Ratajski, sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO, który jest jednym z głównych organizatorów konferencji.
Uczestnicy zgodnie podkreślają, że temat jest ważny, bo takie przedmioty, jak muzyka, czy plastyka są wciąż marginalizowane w podstawach programowych. – To powoli się zmienia, ale jeszcze raczkuje. Zwraca się uwagę głównie na te przedmioty, które są ważne z punktu widzenia egzaminu maturalnego. Wiedza o kulturze wciąż traktowana jest po macoszemu -dodaje Aleksandra Kaczmarek, nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze.
Międzynarodowa Konferencja “Edukacja kulturalna – innowacyjne i kreatywne społeczeństwo” zakończy się w piątek (18 września).
Posłuchaj całego materiału i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Międzynarodowa Konferencja o edukacji kulturalnej w EC1 | audio (m4a) audio (oga) |