Poniedziałek, 14 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji na dziś, w których warto wziąć udział.
“Wesoła wdówka” z Metropolitan Opera [spektakl]
Spektakl przygotowany przez znaną z Broadwayu reżyserkę i choreografkę Susan Stroman, zobaczymy w Multikinie.
Nieczęsto się zdarza, by byt całego państwa zależał od uczuć jednej osoby. Chyba, że tym państwem jest Pontevedro, a decydującą w tej kwestii osobą bawiąca w Paryżu Hanna Glawari, która po mężu bankierze odziedziczyła 20 milionów. Jeśli wyjdzie za cudzoziemca i jej pieniądze opuszczą granice państwa Pontevedro zbankrutuje. Gra toczy się o majątek i miłość. “Wesoła wdówka” to obok “Zemsty nietoperza” Johanna Straussa syna, jedyna operetka, po którą sięgają najpoważniejsze sceny operowe.
W postać tytułowej wdówki wciela się amerykańska diwa Rene Fleming, którą podziwiano już między innymi w “Rusałce” i “Thas”.
Premiera inscenizacji The Metropolitan Opera odbyła się 31 grudnia 2014 roku, a 14 września zobaczymy ją po raz pierwszy na wielkim ekranie w Multikinie. Początek o 19.
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
W pogoni za. Teatr cieni dla najmłodszych [teatr]
Spektakl na podstawie książki “W pogoni za życiem” Przemysława Wechterowicza zobaczymy w Teatrze Arlekin.
Twórcy spektaklu stworzyli alegoryczną historię, w której podsuwają kilka odpowiedzi na trudne, życiowe pytania. ,Realizatorzy przenoszą widzów w świat maleńkiej jętki (latającego owada), która zaraz po tym jak przychodzi na świat, dowiaduje się, że jej życie trwa tylko jeden dzień
Całość jest zrealizowana jest w konwencji teatru cieni i wykorzystuje animacje komputerowe. Spektakl adresowany jest do dzieci powyżej 5 roku życia, a także do dorosłych.
Pokaz przedpremierowy odbędzie się w piątek, 11 września (godz. 9). Premierę zaplanowano na 12 wrześnie (godz. 18). Kolejne spektakle będzie można zobaczyć codziennie od 13 do 18 września. Zaprasza Teatr Arlekin na rogu ulic Wólczańskiej i 1 Maja.
Na Dachu Świata. Mount Everest na fotografiach [wernisaż]
Co kieruje tysiącami śmiałków, którzy każdego roku próbują zdobyć najwyższy szczyt Ziemi? Dlaczego narażają życie i zdrowie wspinając się na Mount Everest, nazywany Dachem Świata? Na te i inne pytania można poszukać odpowiedzi, oglądając wystawę zdjęć w Manufakturze.
Oryginalne zdjęcia pochodzą z polskich wypraw na najwyższy szczyt świata. Obrazują nie tylko piękno wysokogórskiej przyrody, zapierające dech w piersiach widoki, ale również codzienny nieludzki wysiłek i trud zmagań, na jaki narażeni są himalaiści.
Wystawa organizowana jest z okazji premiery filmu Everest, który pojawi się na ekranach kin w piątek 18 września. Dramat katastroficzny w gwiazdorskiej obsadzie, jeden z najbardziej oczekiwanych filmów roku, inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami z 1996, gdy podczas wyprawy zginęło 15 himalaistów. W filmie zobaczymy m.in. Jakea Gyllenhaala, Keirę Knightley, Josha Brolina, Jasona Clarkea i Emily Watson.
Ekspozycję można oglądać od 14 do 20 września. Zdjęcia wykorzystane w wystawie pochodzą z zasobów uczestników programu Polski Himalaizm Zimowy.
Dzieci, dzieci ach te dzieci. Wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa [wystawa]
Dzieci i ich świat są głównym tematem wystawy przygotowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Haftu “Kanwa” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Stowarzyszenie Miłośników Haftu “Kanwa” skupia twórców amatorów rękodzieła artystycznego, szczególnie tych pasjonujących się haftem. Siedzibą Stowarzyszenia jest Centralne Muzeum Włókiennictwa, gdzie na przestrzeni ponad dziesięciu lat zrealizowało kilkanaście wystaw rękodzieła o różnej tematyce.
Obecnie tematem wystawy “Kanwy” są dzieci i ich świat. Z myślą o naszych milusińskich zostały wykonane obiekty w rozmaitych technikach haftu i koronki: obrazki, przytulanki, zabawki, gry, kołderki itp. Wystawa “Dzieci, dzieci ach te dzieci” utrzymana jest w klimacie dziecięcych zabaw i bajek.
Na wystawie prezentowane są także obiekty wykonane przez twórców z Klubu Haftu Krzyżykowego Mulinka z Pabianic, z którym stowarzyszenie Kanwa” z Łodzi często realizuje wspólne wystawy.
Wystawę można oglądać od 3 września do 8 listopada w Centralnym Muzeum Włókiennictwa przy Piotrkowskiej 282.