14 lat od zamachów na WTC i Pentagon
Był to jeden z najtragiczniejszych dni w historii Stanów Zjednoczonych. 14 lat temu, 11 września 2001 roku, terroryści Al-Kaidy dokonali największego w dziejach zamachu terrorystycznego.
Porwali cztery samoloty pasażerskie, z których dwa uderzyły w budynki WTC w Nowym Jorku, trzeci w gmach Pentagonu w Waszyngtonie. Czwarty, który prawdopodobnie miał trafi w Biały Dom, rozbił się w Pensylwanii, po akcji pasażerów, którzy podjęli walkę z porywaczami. W ataku zginęło prawie trzy tysiące osób, wśród nich sześcioro Polaków. Podczas akcji ratunkowej śmierć poniosło ponad trzystu strażaków i policjantów.
Do zamachów na WTC doszło w godzinach porannych. Wielu osobom udało się uciec z budynków przed ich zawaleniem, inni zawdzięczają życie temu, że nie zdołali dotrzeć do pracy.
Prezydent George W. Bush w jednym z pierwszych przemówień po zamachach uspokajał rodaków i zapewniał, że ataki terrorystyczne nie złamią Ameryki i jej mieszkańców. Przekonywał, że nie zdołają naruszyć demokratycznych wartości ani zagrozić amerykańskiej gospodarce.
Ataki terrorystyczne z 11 września potępił niemal cały świat, nie tylko głowy państw, lecz również zwykli ludzie, którzy na różne sposoby okazywali solidarność z Amerykanami, organizując marsze poparcia, a także oddając krew dla poszkodowanych.Premier Tony Blair zdeklarował, że Wielka Brytania pomoże w wymierzeniu sprawiedliwości sprawcom. Podkreślił, że ataki były zamachem na podstawowe wartości, które uznaje zarówno jego kraj, jak i cały “cywilizowany świat” – To, w co my wierzymy, jest zupełnym przeciwieństwem tego, w co wierzą fanatycy. Wierzymy w siłę rozumu, demokrację i tolerancję. I te wartości są podstawą naszego cywilizowanego świata. Jak pokazała historia – jesteśmy, gdy zajdzie taka potrzeba, przygotowani do walki o nie. Terroryści powinni wiedzieć, że wierzymy we własne wartości równie silnie, jak oni w swoje. I teraz przyszedł czas, aby to pokazać- mówił Blair.
Głos zabrał także papież Jan Paweł II, który wezwał Kościół do modlitwy w intencji ofiar. Wymownym symbolem solidarności stała się świeca zapalona w oknie papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo. Niedługo potem, podczas wizyty w Kazachstanie zamieszkanym w większości przez muzułmanów Jan Paweł II wezwał chrześcijan i muzułmanów do dialogu i współpracy. Podkreślił, że żadna religia nie może być przyczyną konfliktu. – Z Kazachstanu, który jest przykładem harmonii między ludźmi różnego pochodzenia i wyznań, chciałbym wezwać wszystkich – chrześcijan i wyznawców innych religii, byśmy pracowali razem, budowali świat bez przemocy, świat miłości, sprawiedliwości i solidarności- mówił papież.
Natychmiast po zamachu na WTC prezydent George W. Bush ogłosił wojnę z terroryzmem, a przywódca Al-Kaidy Osama Bin Laden stał się najbardziej poszukiwanym terrorystą na świecie. Siły międzynarodowej koalicji obaliły reżim talibów w Afganistanie, gdzie ukrywał się bin Laden, oraz dokonały inwazji na Irak.Dziesięć lat po ataku na WTC, w maju 2011 roku, Osama bin Laden został zabity przez amerykańskie oddziały specjalne w Pakistanie. Jego śmierć symbolicznie zamknęła ten rozdział walki z terroryzmem. Informację przekazał światu prezydent Barack Obama. – Dziś wieczorem mogę poinformować Amerykanów i cały świat – w wyniku operacji przeprowadzonej przez Stany Zjednoczone został zabity Osama bin Laden, przywódca Al-Kaidy, terrorysta odpowiedzialny za śmierć tysięcy niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci- powiedział.
W 10. rocznicę zamachu w Nowym Jorku zostało otwarte muzeum i pomnik poświęcone ofiarom. Do końca tego roku ma powstać nowy kompleks budynków, który będzie składał się między innymi z wież – Freedom Tower, o wysokości ponad 541 metrów, i 200 Greenwich Street, o wysokości 411 metrów. Projekt zagospodarowania terenu opracował Daniel Libeskind, amerykański architekt pochodzący z rodziny polskich Żydów.
Pierwszym budynkiem nowo budowanego kompleksu jest WTC7, który powstał w latach 2004-2006. Liczy 227 metrów. W 2013 roku nastąpiło otwarcie WTC4, o wysokości 297 metrów. (arch, IAR)