Czwartek, 10 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji na dziś, w których warto wziąć udział.
Spotkanie z Krzysztofem Wodiczką w ms1 [wystawa]
Krzysztof Wodiczko będzie gościem ms1, gdzie można oglądać wystawę poświęconą artyście.
Wystawa w Muzeum Sztuki to podsumowanie trwającej od połowy lat sześćdziesiątych drogi twórczej Krzysztofa Wodiczki. Stanowi ona również wizję typologicznego uporządkowania twórczości artysty. Wątki, które zostały przedstawione na ekspozycji wskazują, że dla artysty estetyka łączy się nierozerwalnie z problematyką etyczną i polityką. Spotkanie będzie dotyczyło stosunku artysty do historycznych awangard i jego sposobów na aktualizacje tych tradycji. Poruszone zostaną również wątki filozoficznych inspiracji obecnych w twórczości artysty oraz zależności pomiędzy współczesnymi debatami społeczno-politycznymi i polem sztuki.
Czytaj także:Na rzecz domeny publicznej. Krzysztof Wodiczko w ms2
Spotkanie poprowadzi Daniel Muzyczuk.
Czwartek, 10 września, godz. 18, ms1, ul. Więckowskiego 36. Wstęp wolny.
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Europejskie Dni Dziedzictwa w regionie łódzkim [obchody]
W województwie łódzkim w czwartek (10 września) ruszają Europejskie Dni Dziedzictwa. Ich ramach odbędzie się wiele wydarzeń m.in. w Łowiczu, Łodzi, Sieradzu czy Zgierzu.
Festyn archeologiczny przybliżający kulturę Celtów, wystawa o utraconym dziedzictwie Zgierza i rekonstrukcja wnętrza zakładu krawieckiego – to tylko nieliczne atrakcje, jakie czekają na uczestników Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 w województwie łódzkim.
Wydarzenia będą odbywały się w całym regionie. – W programie wiele ciekawych wydarzeń. Muzeum Miasta Zgierza 20 września zaprasza na wykład prowadzony przez Stowarzyszenie Ethnos na temat kultury żydowskiej i kultury niemieckiej. Z kolei w Łodzi odbędzie się wystawa “Rzemiosła dawnej Łodzi”. Będzie to rekonstrukcjawnętrza zakładu krawieckiego z lat czterdziestych dwudziestego. Jest to ostatni okres. w którym rzemiosło istniało w swej tradycyjnej formie – mówi rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Wioletta Łabuda-Iwaniak.
Pierwsze wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa rozpoczną się w najbliższy czwartek (10 września). W Sieradzu odbędzie się prelekcja dotycząca gródków rycerskich. Harmonogram imprez dostępny jestTUTAJ.
Maciej Kronenberg prezentuje “Przewodnik filmowy po województwie łódzkim” [premiera]
Spotkanie z Maciejem Kronenbergiem w Muzeum Kinematografii będzie poświęcone prezentacji książki “Przewodnik filmowy po województwie łódzkim”.
Autor opisuje ponad siedemdziesiąt miejscowości województwa łódzkiego, które zaprezentował czytelnikowi z perspektywy planu filmowego. Wydawnictwo, oprócz opisów filmów, zawiera zdjęcia filmowych plenerów i fotografie dokumentujące pracę filmowców, a także ciekawostki, anegdoty i wspomnienia związane z realizacją znanych produkcji filmowych oraz informacje krajoznawcze dotyczące wszystkich opisanych miejscowości.
Spotkanie z autorem Macieje, Kronenbergiem odbędzie się w Kinematografie zacznie się w czwartek 10 września, o godz. 18.00. Wstęp wolny
Leon Wyczółkowski. Obrazy malowane światłem [warsztaty]
Z cyklu “Czwartkowe rozmaitości wokół sztuki w Muzeum Pałac Herbsta” porozmawiamy o Leonie Wyczółkowskim.
Leon Wyczółkowski to postać szczególna dla sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku. Artysta różnorodny pod względem podejmowanych zagadnień, ale także wszechstronny twórca w odniesieniu do technik plastycznych. Autor scen rodzajowych, licznych portretów, kompozycji realistycznych.
Biegły w technice olejnej i pasteli, innowacyjny w dziedzinie grafiki. Przez wielu miłośników sztuki uznawany za mistrza polskiego malarstwa luministycznego, budzącego skojarzenia z dziełami francuskich impresjonistów. Dzieła Leona Wyczółkowskiego wzbogacają kolekcje najważniejszych muzeów polskich.
W Galerii Sztuki Dawnej Muzeum Pałac Herbsta prezentowane są trzy z nich: Rybak, Autoportret oraz Gra w krokieta. O tych, jak i o wielu innych dziełach artysty dowiedzieć się będzie można więcej w trakcie wykładu.
Czwartek, 10 września, godz. 15:30, ul. Przędzalniana 72
Integracja Ty i Ja. Festiwal w Kinie Charlie [film]
Festiwal Integracja Ty i Ja mówi o barierach i łamie je. Choć myśl przewodnia Festiwalu zmienia się każdego roku, wciąż aktualna i świeża pozostaje jego główna idea: działanie na rzecz integracji środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem, a więc działanie na rzecz humanizmu w najgłębszym tego słowa znaczeniu.
10 września (czwartek)
- 17:00 Szpila (30) Polska (film z audiodeskrypcją)
- 17:45 Mój tata rockman (29) Chiny (film z audiodeskrypcją)
- 18:15 Spowiedź kaleki (32) USA