Piątek, 4 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji na dziś, w których warto wziąć udział.
Ewolucja sztuki Krzysztofa Wodiczki. Wykład Tomasza Ferenca [muzeum]
Dr hab. Tomasz Ferenc, prof. Uniwersytetu Łódzkiego opowie o jednym z najważniejszych i najlepiej znanych współczesnych artystów.
Krzysztof Wodiczko od kilku dekad żyje i tworzy w USA, gdzie między innymi jest wykładowcą prestiżowego bostońskiego MIT. W swoich artystycznych działaniach stawia przede wszystkim na zaangażowanie społeczne i polityczne. Zwraca uwagę na grupy wykluczone i marginalizowane. W jego twórczości odnaleźć można także silny wątek antywojenny.
Tematem wykładu dr hab. Tomasz Ferenca będzie prześledzenie tematów i sposobów mówienia o nich w działalności artysty. Ewolucja stanie się głównym tematem wykładu, zarówno w kontekście pojawiania się nowych motywów, nowych rozwiązań formalnych, jaki i biograficznych doświadczeń artysty.
Piątek, 4 września, godz. 17, Muzeum Sztuki, ul/Ogrodowa 19. Wstęp wolny.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Bracka, Cichosza, Między ciszą a ciszą. Grzegorz Turnau na finał “Kolorów Polski” [koncert]
Materiał z płyty “Siedem widoków w drodze do Krakowa”, a także doskonale znane kompozycje w wersji orkiestrowej zaprezentuje Grzegorz Turnau na finał szesnastej edycji Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej “Kolory Polski”.
Ostatnia płyta Grzegorza Turnaua to swoista suita podróżna na dwa głosy, obój, fortepian, orkiestrę smyczkową, akustyczną gitarę basową i perkusję. Jest to cykl piosenek i tematów instrumentalnych, inspirowany odkrytymi w Pałacu Mieroszewskich w Krakowie freskami z połowy XIX w. przedstawiającymi okolice miasta z ich ważnymi siedzibami, takimi jak Tenczyn, Tyniec czy Ojców. Autorem tekstów jest łodzianin Bronisława Maja. – To postać bez której nic by się nie udało, a już szczególnie nie udałaby się ta płyta. Łodzianin, chociaż związany z Krakowem. Dopisał słowa do istniejących malowideł ściennych z pewnego krakowskiego mieszkania i dzięki temu powstała taka płyta, która jest sentymentalną podróżą wokół Krakowa – mówi Grzegorz Turnau.
W drugiej części koncertu przypomnimy sobie piosenki i utwory instrumentalne z muzyką Grzegorza Turnaua, wybrane z jego 30-letniej kariery kompozytorskiej i estradowej. – Będą piosenki znane, będzie “Bracka”, “Cichosza”, ale będą też utwory, które wydają mi się ciekawe, ale które nigdy nie mogły ścigać się na listach przebojów – dodaje Turnau.
Artyście towarzyszyć będzie wokalistka Dorota Miśkiewicz, Mariusz Pędziałek na oboju, perkusista Cezary Konrad, Robert Kubiszyn na kontrabasie i Robert Majewski na trąbce. Na scenie zaprezentuje się też Orkiestra Kameralna Filharmonii Łódzkiej.
Koncert rozpocznie się o 19 w Filharmonii Łódzkiej przy Narutowicza 20.

Krzesło. Węgierska wystawa w Galerii Hanemana [ekspozycja]
Członkowie węgierskiego Koła Fotograficznego w Szentes prezentują w Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana cykl prac zatytułowanych “Krzesło”.
To wystawa, na której przedmiot powszechnego użytku stał się źródłem twórczych poszukiwań. Krzesło to przede wszystkim mebel służący do siedzenia, konkretny realny przedmiot. Drogą abstrakcji możemy oderwać od niego jego poszczególne cechy aż do momentu gdy zostaną te najbardziej ogólne określające jego istotę. Krzesło możemy traktować również jako wrażenie wzrokowe – barwną plamę, cień na podłodze. Może wywoływać emocje istniejące tylko w nas i nigdzie indziej. Możliwości jest nieskończenie wiele.
Zobaczmy jak “krzesło” interpretują fotograficy z Węgier:Albert Bla, Bakó Ildikó, Glfalvyn Hilda, Kiss Jnos, Kozma Anita, Krlik Emese, Levendovics Gyrgy, Marton Ferenc, Nagy Istvn, Nmet Gabriella, Sarusi Istvn, Szaszkó Antal, Vrs Jnos.
Wystawa będzie czynna do 21 września. ZapraszaGaleria Fotografii im. Eugeniusza Hanemana, ul. Piotrkowska 102 w Łodzi.

Pola Negri. Legenda kina na wystawie[sztuka]
Z okazji stulecia debiutu filmowego Poli Negri w Galerii Arkady zostanie zaprezentowana wystawa “Pola Negri – legenda kina”.
Wystawa ma na celu przybliżenie fascynującej postaci, jaką była Apolonia Chałupiec,czyli Pola Negri. Polska aktorka teatralna i filmowa była międzynarodową gwiazdą kina niemego. Wokół niej sto lat temu kręcił się świat.
Wystawa organizowana przez łódzkie Muzeum Kinematografii i Galerię Sztuki Arkady w Tomaszowie Mazowieckim będzie czynna od 28 sierpnia do 27 września przy ulicy Rzeźniczej 4 w Tomaszowie. Poza wystawą zaplanowano także wydarzenia towarzyszące.
