Piątek, 28 sieprnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji wydarzeń na dziś, w których warto wziąć udział.
“Edi” w Muzeum Miasta [film]
W ramach projektu “W poszukiwaniu zaginionego kwartału – Stare Polesie” Muzeum Miasta pokaże film Piotra Trzaskalskiego “Edi”.
“Edi” to pierwszy pełnometrażowy film Fabularny Piotra Trzaskalskiego, który jest absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim i wydziału reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Obraz powstał w 2002 roku i otrzymał między innymi pięć nagród na XXVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na swoim koncie ma także Orły i Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej. Reżyser otrzymał za “Ediego” Paszport “Polityki” za “odważne podjęcie tematu współczesnego oraz wielką moralną wrażliwość”.
Trzaskalski opowiada historie dwóch bezdomnych, którzy muszą zaopiekować się dzieckiem siostry gangsterów. Akcja filmu rozgrywa się w Łodzi i i na wsi. Za zdjęcia odpowiada Krzysztof Ptak.
“Ediego” zobaczymy w piątek, 28 sierpnia o godzinie 20:30 w Oficynie przy ulicy Gdańskiej 19.
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Obrazkowe historie. Światowy Dzień Czytania Komiksów w Łodzi [akcja]
Komiks nie jest infantylną rozrywką, a pełnowartościową książką – pod takim hasłem 28 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. W Łodzi tez nie zabraknie miejsc do lektury obrazkowych historii.
Pomysłodawcami takiego sposobu popularyzacji czytelnictwa są amerykańscy dziennikarze i blogerzy Brian Heater i Sarah Morean.Chodzi przede wszystkim o zmianę wizerunku komiksu.
Data Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów przypada w rocznicę urodzin amerykańskiego rysownika historii obrazkowych Jacka Kirbyego (1917-1994) twórcy znanych na całym świeci postaci z uniwersum X-Men, Hulka czy Fantastycznej Czwórki.
W Łodzi również będzie okazja do zapoznania się z obrazkowymi historiami. Czytać będzie można wŁódzkim Centrum Komiksu (ul. Piotrkowska 28) i na placuprzed Centrum Handlowym “Magda”. Początek w piątek, 28 sierpnia o godzinie 12.
Z kolei o 18 zaplanowano wernisaż wystawy Jakuba Wiejackiego “Szkicowisko”, na którą złożą się “rysunki niedbałe” łódzkiego artysty. Finałem dnia będzieKomiks Disco Party w klubie 6. Dzielnica przy Piotrkowskiej 102.
71. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Sprawdź program obchodów [główne uroczystości]
Główne uroczystości odbędą się 28 i 29 sierpnia. Wtedy zaplanowano między innymi modlitwy, koncert w wykonaniu Chóru Dziecięcego Teatru Wielkiego w Łodzi, występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Łodzi i marsz pamięci.
Zaplanowano również spacery szlakiem łódzkiego getta, dyskusje z udziałem historyków, promocję książki “Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego”, a także spotkanie z Ocalałym z łódzkiego getta, Leonem Weintraubem.
Obchody 71. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto potrwają do 31 sierpnia. Ich finałem będzie podsumowanie projektu artystycznego z 2014 roku “Getto XXI”, a także projekcja filmu ” Moja Australia” w reżyserii Ami Drozd.
28 sierpnia (piątek)
godz. 11.00 Uroczystości religijne na Cmentarzu Żydowskim modlitwy, zapalanie zniczy
Miejsce: Cmentarz Żydowski, ul. Bracka 40
Marsz Pamięci z Cmentarza Żydowskiego na Stację Radegast
Trasa: ul. Zmienna ul. Inflancka Stacja Radegast
godz. 12.00 Uroczystości oficjalne na Stacji Radegast
Przemówienia
Wręczenie Panu Josefowi Buchmanowi, Ocalałemu z łódzkiego getta, odznaki Zasłużony dla Miasta Łodzi przyznanej przez Radę Miasta Łodzi
Składanie wiązanek i zniczy
Miejsce: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Oddział Stacja Radegast, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12
godz. 17.00 Shalom w Parku Ocalałych Koncert w wykonaniu Chóru Dziecięcego Teatru Wielkiego w Łodzi oraz występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Łodzi.
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
godz. 19.00 Modlitwy szabatowe w synagodze
Miejsce: Gmina Wyznaniowa Żydowska, ul. Pomorska 18
Pola Negri. Legenda kina na wystawie [wernisaż]
Z okazji stulecia debiutu filmowego Poli Negri w Galerii Arkady zostanie zaprezentowana wystawa “Pola Negri – legenda kina”.
Wystawa ma na celu przybliżenie fascynującej postaci, jaką była Apolonia Chałupiec,czyli Pola Negri. Polska aktorka teatralna i filmowa była międzynarodową gwiazdą kina niemego. Wokół niej sto lat temu kręcił się świat.
Wystawa organizowana przez łódzkie Muzeum Kinematografii i Galerię Sztuki Arkady w Tomaszowie Mazowieckim będzie czynna od 28 sierpnia do 27 września przy ulicy Rzeźniczej 4 w Tomaszowie. Poza wystawą zaplanowano także wydarzenia towarzyszące.
Zespoły z Chile, Rumunii i Włoch. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny [festiwal]
W Opocznie zaprezentują się zespoły z Chile, Rumunii, Słowacji, Włoch oraz Bośni i Hercegowiny. Wszystko w ramach piątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego.
W programie zaplanowano między innymi koncerty festiwalowe w Opocznie i w kilku innych miejscowościach regionu, Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych “Pasiaczek”, w którym udział weźmie kilkadziesiąt folklorystycznych zespołów dziecięcych i młodzieżowych z całej Polski. Poza tym w planach jest także prezentacja kultury, tradycji i kuchni poszczególnych narodów oraz Międzynarodowe Warsztaty Twórczości Ludowej.
Organizatorem Festiwalu są Stowarzyszenie Rozwoju Opoczyńskiej Wsi oraz Miejski Dom Kultury w Opocznie. Gospodarzem Festiwalu jest Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej Tramblanka.
Impreza potrwa do 31 sierpnia.