Czwartek, 27 sierpnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji wydarzeń na dziś, w których warto wziąć udział.
Laboratorium języka. Warsztaty w Muzeum Miasta [zajęcia]
Zajęcia poświęcone językowi i jego strukturze proponuje Muzeum Miasta Łodzi.
Warsztaty, które poprowadzi Natalia Królikowska, odbywają się w ramach projektu “Karl Dedecius. Literatura-Dialog-Europa”. W czasie zajęć uczestnicy zastanowią się jak poszczególne systemy językowe umożliwiają wzajemną komunikację i dialog międzykulturowy. Obok części związanej z przekładem tekstu literackiego i źródłosłowem słów, zaplanowano również pracę z dialogiem intuicyjnym, sprawdzając, czy języki mogą być całkowicie “obce”.
Zajęcia odbywają się w czwartek, 27 sierpnia o godzinie 11 w Muzeum Miasta Łodzi przy Ogrodowej 15. Wstęp wolny.
Sprawdź wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Tomasz Kot przedpremierowo w “Żyć nie umierać” [film]
W ramach projektu Kocham Kino w Multikinie przedpremierowo zobaczymy film “Żyć nie umierać” z Tomaszem Kotem w roli głównej.
Bartek (Tomasz Kot), niegdyś wzięty aktor, teraz zabawiacz publiczności w popularnym telewizyjnym show, dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chory. Według lekarza zostały mu zaledwie trzy miesiące życia. Bartek postanawia maksymalnie wykorzystać ten czas, uporządkować swoje sprawy, naprawić błędy życiowe i pogodzić się z ukochaną córką. Wierzy, że nie ma takiej sytuacji, z której nie byłoby jakiegoś wyjścia i zaskakując najbliższych pogodą ducha i poczuciem humoru stara się zmienić bieg losu.
Sierpniowe spotkanie w ramach cyklu “Kocham Kino w Multikinie” odbędzie się 27 sierpnia o godz. 19.00 w Silver Screenie na Piłsudskiego.
Promocja książki “Encyklopedia getta” w Łodzi [literatura]
Pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego stworzyli publikację “Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego”. Jej promocja będzie miała miejsce w czwartek (27 sierpnia).
Promocja książki związana jest z 71. rocznicą likwidacji getta łódzkiego. W publikacji autorzy opracowali pojęcia oraz zjawiska, która mogą być istotne dla przyszłych badaczy tego okresu w dziejach historii.
W sumie udało się szczegółowo opracować czterysta haseł, choć początkowo miało ich być ponad tysiąc trzysta. Wiele fotografii po raz pierwszy będzie można zobaczyć w kolorze, a powstały one w getcie.
Publikacja została przygotowana przez pracowników Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi i Żydowskim Instytutem Historycznym, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.
Promocja encyklopedii będzie miała miejsce w czwartek (27 sierpnia) o godzinie 17.00 w Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1.
LDZ Alternatywa 2015. Zagrają Bubliczki [koncert]
Bubliczki na LDZ Alternatywa. Mikstura bałkańskiego i klezmerskiego feelingu z polską i kaszubską atmosferę.To już ostatni z koncertów tegorocznego cyklu LDZ Alternatywa. Tym razem na scenie zobaczymy Bubliczki, jeden z ciekawszych zespołów młodego pokolenia.
Formacja Bubliczkipowstała w 2007 roku i prezentuje niezwykle energetyczną miksturę bałkańskiego i klezmerskiego feelingu z polską i kaszubską atmosferą. Łącząc te pierwiastki powstał nurt, który nazwany został zarówno przez członków zespołu jak i fanów turbo folkiem.
Zespół ma na swoim koncie dwie długogrające płyty. Pierwsza to wydana w 2010 “Opaa!”, na której czuć silny wpływ kultury kaszubskiej, z której zespół się wywodzi. Słychać na niej młodzieńczą beztroskę i nieskrępowaną radość muzykowania. Rok 2013 przyniósł długo wyczekiwany na scenie folkowej krążek pt. “Trubalkan”. Tym albumem grupa udowadnia swoją przodującą pozycję na scenie folkowej w Polsce. Kompozycje na drugim albumie są dojrzałe, energetyczne i, jak sam zespół określa, “z intensywnością serbskiej śliwowicy spowodują niekontrolowany ruch Twoich kończyn, tułowia oraz głowy.”
Bubliczki znakomicie sprawdzają się na koncertach. Muzyka, którą wykonują, zyskuje niewyczerpalne pokłady energii na żywo, podczas których publiczność zawsze daje się porwać tańcząc i śpiewając. O czym będziemy mogli się przekonać podczas ostatniego koncertu z cyklu LDA Alternatywa.
Zespoły z Chile, Rumunii i Włoch. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny [festiwal]
W Opocznie zaprezentują się zespoły z Chile, Rumunii, Słowacji, Włoch oraz Bośni i Hercegowiny. Wszystko w ramach piątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego.
W programie zaplanowano między innymi koncerty festiwalowe w Opocznie i w kilku innych miejscowościach regionu, Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych “Pasiaczek”, w którym udział weźmie kilkadziesiąt folklorystycznych zespołów dziecięcych i młodzieżowych z całej Polski. Poza tym w planach jest także prezentacja kultury, tradycji i kuchni poszczególnych narodów oraz Międzynarodowe Warsztaty Twórczości Ludowej.
Organizatorem Festiwalu są Stowarzyszenie Rozwoju Opoczyńskiej Wsi oraz Miejski Dom Kultury w Opocznie. Gospodarzem Festiwalu jest Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej Tramblanka.
Impreza potrwa od 26 do 31 sierpnia.
W każdy czwartek do kina pójdziemy za dychę [film]
Dzięki projektowi “Kultura Dostępna w kinach” w 35 kinach w Polsce w każdy czwartek o godzinie 18:00 do końca roku odbywać się będą specjalne pokazy polskich filmów, na które bilety będą kosztować tylko 10 złotych. W akcję włączyły się także kina w Łodzi w regionie.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska podkreśla, że dzięki temu szerokie grono odbiorców będzie mogło zapoznać się z polską sztuką filmową. – Nam zależało na tym, żeby oglądać dobre polskie filmy na dużym ekranie, tanio. To dobra wola dystrybutorów i właścicieli kin. Oni świadomie rezygnują z części swoich zysków.
Widzowie będą mogli zobaczyć uznane filmy polskiej produkcji w tym wyprodukowaną w Łodzi “Idę”. – Poza “Idą” będziemy przypominać takie filmy, jak “Jeziorak”, “Wałęsa”, czy “Miasto 44”. Jest sporo takich filmów, które warto obejrzeć – podkreśla dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek.
Projekcje w naszym regionie będą odbywać się w kinach sieci Helios wŁodzi, Bełchatowie, i Piotrkowie Trybunalskim.
27 sierpnia 2015 | Tajemnica Westerplatte (2014) |
71. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Sprawdź program obchodów [rocznica]
Spacer szlakiem łódzkiego getta, historia Stacji Radegast, prezentacje wystaw i uroczystości oficjalne – to tylko niektóre z wydarzeń towarzyszących obchodom 71. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto.
Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się trzy wystawy. WDomu Przedpogrzebowym na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej 40 będzie można obejrzeć fotograficzną relację podsumowującą 20-letnią działalność Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense pt. “Pamięć najważniejsza”. WMuzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi (Oddział Stacja Radegast, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12) zaprezentowane zostaną, po raz pierwszy, pamiątki i eksponaty, odnalezione podczas prac wykopaliskowych na terenie byłego Ośrodka Zagłady Kulmhof. W tym samym miejscu zobaczymy też wystawę, która ma na celu ukazanie historii Litzmannstadt Getto.
Czytaj także:Pamięć zamknięta w przedmiotach. Niezwykła wystawa poświęcona Zagładzie
Zaplanowano równieżspacery szlakiem łódzkiego getta, dyskusje z udziałem historyków, promocję książki “Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego”, a także spotkaniez Ocalałym z łódzkiego getta, Leonem Weintraubem.
Obchody71. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto potrwają do 31 sierpnia. Ich finałem będzie podsumowanie projektuartystycznego z 2014 roku “Getto XXI”, a także projekcja filmu ” Moja Australia” w reżyserii Ami Drozd.
27 sierpnia (czwartek)
godz. 15.00 Wernisaż wystawy Dokąd nas wiozą, co nas czeka
Miejsce: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Oddział Stacja Radegast, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12
godz. 17.00 Promocja książki Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego.
Miejsce: Archiwum Państwowe w Łodzi, pl. Wolności 1
godz. 18.00 Spotkanie z Ocalałym z łódzkiego getta, Leonem Weintraubem
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
godz. 20.00 Przegląd filmów o łódzkim getcie Pieśń łódzkiego getta, scen. i reż. David Kaufman, prod. Sun-Street Productions, Toronto, Kanada 2010, 120′
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83