Susza w Łódzkiem. O czym warto wiedzieć? [TOP 5]
W regionie łódzkim wysychają pola, niszczeją uprawy, a eksperci przestrzegają przed nadmiernym zużywaniem wody. Oto kilka informacji, o których warto pamiętać.
![Susza w Łódzkiem. O czym warto wiedzieć? [TOP 5] 1 17395 851652f31e98544876d3781117252223](/wp-content/archiwum/files/17395-851652f31e98544876d3781117252223.jpg)
1.Zakaz wstępu do lasu. Możesz dostać nawet 500 złotych mandatu
Zakaz wstępu do lasu obowiązuje w Nadleśnictwie Skierniewice.
Jeżeli ktoś jest ostrożny i nie chce, aby spacer zakończył się mandatem powinien wejść na stronęwww.skierniewice.lodz.lasy.gov.pli tam sprawdzić, czy do danego lasu można wejść.W leśnictwach na obrębie Skierniewice będą poruszały się patrole społeczne składające się z młodych ludzi zrzeszonych w związkach strzeleckich.Będą oni mieli za zadanie informowanie o zakazie – dodajeHanna Bednarek-Kolasińska.
Czytaj także:Nadleśnictwo Skierniewice wprowadziło zakaz wstępu do lasu
Warto pamiętać, że nie wolno nie tylko wchodzić do lasu, ale również parkować samochód na terenie objętym zakazem. Nawet najdrobniejsza iskra, przy tak dużej suszy, może spowodować pożar.
2.Susza w tym roku najpoważniejsza od 2003 roku
Susza, notowana w Europie w czerwcu i lipcu, była największa od 2003 roku. Tak wynika z ostatniego raportu Europejskiego Obserwatorium Suszy działającego przy Komisji Europejskiej.
Z analizy ekspertów wynika, że krajami, które zostały najbardziej dotknięte tegoroczną suszą, były Francja, państwa Beneluksu, Niemcy, Węgry, Czechy, północne Włochy, Hiszpania i Polska.
Wszystko z powodu wysokich – czasem rekordowych – temperatur i długich okresów bezdeszczowych, obserwowanych w niektórych przypadkach już od kwietnia. Jeśli chodzi o fale upałów, to w regionie Morza Śródziemnego utrzymywały się one jeszcze dłużej niż w 2003 roku. W Hiszpanii temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza odnotowywano przez ponad 40 dni. Z uwagi na straty, jakie spowodowała susza w wielu sektorach – od turystyki, przez energetykę po rolnictwo – eksperci wskazują, że w najbliższych miesiącach opady deszczu są bardzo potrzebne.
Dodają, że Południowa Europa może liczyć na znaczącą poprawę sytuacji we wrześniu, ale według prognoz nic nie wskazuje na to, by tak samo miało być w zachodniej, środkowej i wschodniej części kontynentu. (IAR)
3.Będą pieniądze dla plantatorów czarnych porzeczek
– Rząd pomoże plantatorom czarnych porzeczek. Będą dopłaty dla uprawiających te owoce – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Udzielona pomoc ma wynosić 600 złotych na hektar powierzchni uprawy.
Zaproponowane wsparcie ma charakter pomocy “de minimis” – jest wypłacane szybko, gdyż nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Jest jednak warunek – ubiegający się o nią rolnicy nie mogli w ciągu trzech ostatnich lat uzyskiwać pomocy przekraczającej 16 tysięcy euro.
Decyzję pozytywnie ocenia prezes Stowarzyszenia Sadowników RP, Mirosław Maliszewski. Według niego jest ona sprawiedliwa i w równym stopniu wspiera dużych oraz małych plantatorów rozważających zaprzestanie produkcji lub zmianę jej profilu. Ponadto, proponowana wysokość wsparcia jest wyższa, niż rok temu – wówczas wynosiła nieco ponad 400 złotych za hektar.
Ceny czarnych porzeczek w skupie regularnie spadają od kilku lat. W tym sezonie były kilkukrotnie niższe aniżeli koszty produkcji. Maliszewski zaznacza, że branży potrzebna jest przebudowa. Rządowe wsparcie nie rozwiąże wszystkich jej problemów. Sytuację uzdrowić mogą umowy kontraktacyjne między plantatorami a przetwórcami. Wówczas plantatorzy znaliby rynkowe zapotrzebowanie na owoce oraz gwarantowaną cenę, jaką by za nie otrzymali.
Polska jest największym na świecie producentem owoców czarnej porzeczki i najważniejszym ich dostawcą na rynki międzynarodowe. (IAR)
4.Ceny owoców i warzyw w górę
Susza w całej Polsce spowodowała zmniejszenie plonów, a co za tym idzie – ceny warzyw i owoców mogą znacznie poszybować w górę. Zdaniem łódzkich kupców, wzrost może być znaczący.
Jabłka są zniszczone i małe, bo drzewa nie miały dostępu do wody. Niewielu sadowników mogło sobie pozwolić na regularne podlewanie. Warzyw też będzie na pewno mniej. Trzeba liczyć się z ogólnymi podwyżkami
Czytaj także:Susza w Łódzkiem. Ceny owoców i warzyw w górę
5. Pora na oszczędzanie wody
Mieszkańcy Łodzi i regionu doświadczają tego lata bardzo wysokich temperatur. W wielu miastach Polski panuje susza, a poziom wody w rzekach jest rekordowo niski. Dlatego trzeba oszczędzać wodę.
Posłuchaj rozmowyz profesorem Maciejem Zalewskim, dyrektorem Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii w Łodzi:
Nazwa | Plik | Autor |
Rozmowa z prof. Maciejem Zalewskim | audio (m4a) audio (oga) |