Program leczenia wad kręgosłupa i postaw u dzieci
Ponad 15 tysięcy dzieci z Łodzi zostanie w tym roku objętych programem leczenia wad kręgosłupa i postawy. Chodzi o uczniów klas 1-3.
W ramach programu prowadzone są trzy zadania. – Będą to edukacja dzieci i młodzieży w zakresie profilaktykiwad postawy, badania u lekarza ortopedy oraz zajęcia gimnastyczne. Co roku miasto planuje przeznaczyć na tego typu działania pieniądze -mówi Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej.
Łącznie w Łodzi program realizuje siedem placówek, są to organizacje pozarządowe, jak i przychodnie miejskie.
Prof. Jan Raczkowski, kierownik Ośrodka Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży przy Miejskiej Przychodni “Widzew”: – Problemem jest tak zwana postawa skoliotyczna spowodowana wadliwym siadaniem, nierównym rozmieszaniem ciężaru.Popularnym schorzeniem jest przykurcz piersiowy, a trzecim nadmierna koślawość kolan i pięt. W latach siedemdziesiątych dzieci z wadami postawy było dziesięć procent, teraz jest to dziewięćdziesiąt.
Na realizację programu przeznaczono 300 tys zł. Łącznie w zeszłym roku w Łodzi w zajęciach wzięło udział ponad 2,5 tys dzieci, a dla blisko 450 dzieci prowadzili je rehabilitanci z Ośrodka Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży przy Miejskiej Przychodni “Widzew”. Poprawa nastąpiła u blisko 100 dzieci.
Udział w programie jest darmowy i dobrowolny.