Piątek, 14 sierpnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Oto kilka propozycji wydarzeń na dziś, w których warto wziąć udział.
Bańkowy festiwal na rynku Manufaktury [plener]
W piątkowe popołudnie (14 sierpnia) na rynku Manufaktury będzie można puszczać bańki dowolnej wielkości i kształtu. Wszystko w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Baniek Mydlanych w Manufakturze.
Na rynku przed Beach Barem, przy scenie, z kilkudziesięciu wiaderek będzie rozlewany specjalny płyn, służący do robienia baniek. Płyn będzie produkowany na bieżąco, aby każdy mógł wypuścić w niebo tęczową kulę.
Ci, którzy o godz. 15.00 zjawią się na rynku Manufaktury, otrzymają bezpłatnie wszelkiego rodzaju sprzęt, służący tej zabawie. Na umówiony znak wszyscy uczestnicy zabawy naraz zaczną puszczać bańki mówi jeden z organizatorów imprezy, Miłosz Kędzierski To sprawi, że na około pół godziny wszyscy znikną w zaczarowanym, bańkowym świecie. I mamy nadzieję, że nad Łodzią pojawią się dzięki temu tysiące małych i dużych baniek mydlanych.
Bańkowy festiwal potrwa na rynku Manufaktury około trzech godzin, między 15 a 18.00.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Geyer Music Factory 2015. Sprawdź, kto zagra koncert [festiwal]
Głównym hasłem tegorocznego festiwalu są “osobowości”, stąd też w Centralnym Muzeum Włókiennictwa wystąpią wybitni muzycy i instrumentaliści.
14 sierpnia, godz. 21.00 – Kroke & Sławomir Berny

Kino na Starym Rynku. Letni Kinematograf Rozrywkowy [PROGRAM]
Dziewięć pokazów filmowych pod gwiazdami w wakacyjne piątki na Starym Rynku w Łodzi.
Filmy wyświetlane są na jednym z największych ekranów plenerowych w Polsce o powierzchni niemal 100 m kw., używamy wysokiej klasy sprzętu projekcyjnego i nagłośnieniowego, profesjonalnej kabiny projekcyjnej. Na widzów czeka dwieście krzeseł na Starym Rynku.
W przypadku niekorzystnej aury pokazy będą przeniesione do kina Kinematografna placu Zwycięstwa. Wstęp wolny.
14.08 piątek godz. 20.30
KOCHANKOWIE Z KSIĘŻYCA. MOONRISE KINGDOM (2012), USA; 94′
reżyseria: Wes Anderson

“Dotknięci/Poruszeni”. Warsztaty w Art_Inkubatorze [warsztaty]
Dwutygodniowe warsztaty “Dotknięci/Poruszeni” w ramach projektu Lato w Teatrze odbywają się w Art_Inkubatorze.
W projekcie “Dotknięci/Poruszeni” artyści Teatru Chorea oraz Grupy KIJO zbadają razem z uczestnikami warsztatów w jaki sposób radzimy sobie z codziennością bliskości innych ludzi.Podczas warsztatów uczestnicy pracować będą z kontakt improwizacją, świadomością ciała, technikami dramy i improwizacji, by z czasem otworzyć się także na performance oraz doświadczenia Chorei z pracy z grupami wykluczanymi społecznie.
Warsztaty rozpoczną się 3 sierpniaw Fabryce Sztuki w Łodzi, przy ul. Tymienieckego 3. Pokazy finałowe odbędą się 15 i 16 sierpnia o godzinie 18.

“Ikonki” Macieja Łuczaka w OFF Piotrkowska [wernisaż]
Portret w obrazach, fotografiach wielkoformatowych i ikonkach komputerowych – to temat wystawy Macieja Łuczaka, która prezentowana jest w Galerii OFF Piotrkowska.
Wystawa “Ikonki” porusza problem funkcji portretu. Na wystawie będzie można zobaczyć trzy sposoby podejścia do tego tematu. Prezentowany zbiór portretów Maciej Łuczak tworzył przez ostatnie trzy miesiące. W
Maciej Łuczak ukończył ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w 2008. Następne cztery lata spędził przed monitorem komputera projektując reklamy. Od 2012 prowadzi wraz z dziewczyną Kasią Stańczak i siostrą Anną Marią Łuczak Pracownię Portretu autorską galerię sztuki znajdującą się na Księżym Młynie w Łodzi. W 2013 roku otrzymał nagrodę czasopisma Format za obraz Bartek przyznaną w ramach Triennale Malarstwa Jesienne Konfrontacje Galerii BWA w Rzeszowie. Wystawa Ikonki jest pierwszą, po wieloletniej przerwie, prezentacją prac tego autora.
Wystawę Macieja Łuczaka w Galerii OFF Piotrkowska można oglądać do 28 sierpnia, od poniedziałku do piątku od godz. 18:00 do 20:00 oraz od 15:00 do 20:00 w soboty i niedzielę.

Co kryje dawna “Wigencja”? Sprawdza Teatr Pinokio [warsztat]
Pofabryczny budynek dawnej przędzalni “Wigencja” przy ul. Sienkiewicza 75/77 w Łodzi zmieni się w przestrzeń artystyczną i twórczą – między innymi na potrzeby Teatru Lalek “Pinokio”. Zanim jednak rozpoczną się tam zaawansowane prace budowlane, Teatr postanowił odkryć dawnego ducha tego miejsca.
Do wspólnej pracy Pinokio zaprosił młodzież licealną. Chodzi o warsztaty pod hasłem “Praca dla miejsca”, które od 9 do 16 sierpnia odbywają się na terenie przyszłej siedziby Teatru Pinokio. Zajęcia prowadzą artyści wizualni z Lublina -Magdalena i Ludomir Franczak.
Wspólnie,w niedostępnej dla mieszkańców Łodzi posesji przy ul. Sienkiewicza 75/77, stworzą performance, na który złożą się przetworzone przez różne dziedziny sztuki odbicia artystyczne zamkniętej fabryki. – To innowacyjny projekt, szczególnie w Łodzi. Młodzież stworzy instalację z różnych elementów, która będzie oddawać ducha tego miejsca – mówi Patrycja Terciak z Teatru Pinokio.
Warsztaty wykorzystywać będą techniki interdyscyplinarne, wykorzystując między innymi metodęsite specific, czyli pracy związanej ściśle z określoną lokalizacją. – Jesteśmy ludźmi z zewnątrz, więc widzimy przestrzeń zupełnie inaczej, niż ci, którzy tu mieszkają na co dzień. Jednocześnie potrzebujemy głosuz wewnątrz i tu liczymy na młodzież – mówi Ludomir Franczak.
Szczegóły projektu:kliknij
Finał prac młodzieży i artystów z Lublina będzie miał charakter otwartych pokazów, które odbędą się w weekend 15 i 16 sierpnia. -To będzie rodzaj interaktywnej instalacji teatralnej. Być może to właśnie ona będzie początkiem nowej siedziby Teatru Pinokio – dodaje Ludomir Franczak.
Wejściówki na to wydarzenie można odbierać w obecnej siedzibie Teatru Pinokio przy ulicy Kopernika.
