Picasso, Wajda czy Obama. Dzień Osób Leworęcznych
Są największą mniejszością na świecie. Szacuje się, że stanowią 10 procent całej populacji Ziemi. Osoby leworęczne, bo o nich mowa, obchodzą 13 sierpnia, swoje święto.
Nie jest to wada, lecz inny “sposób” funkcjonowanie naszego organizmu. Osoba leworęczna to taka, u której dominuje prawa półkula mózgu. U osoby praworęcznej lepiej jest rozwinięta półkula lewa. Warto jednak pamiętać, że o naszej “stronności”, czyli lateralizacji, decyduje sprawność wszystkich podwójnych narządów, jak uszy, oczy i nogi.
Artyści, naukowcy, stratedzy, bywali leworęczni:
W gronie sławnych leworęcznych było i jest wielu artystów, naukowców i polityków. Wśród nich znaleźli się między innymi Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Michał Anioł, Albert Einstein, Napoleon Bonaparte, George Bush, Barack Obama, Marilyn Monroe, Nicole Kidman, Jimi Hendrix. Spośród sławnych Polaków leworęczność cechuje m.in. Andrzeja Wajdę i Krzysztofa Pendereckiego.
Specjalne sprzęty dla leworęcznych:
Mimo swej wyjątkowości, leworęczni nie mają łatwego życia. Muszą kupować inne niż praworęczni, specjalnie dla nich zaprojektowane przedmioty codziennego użytku, jak: nożyczki, otwieracz do puszek, myszka i klawiatura do komputera czy zwykła temperówka.
Pod wieloma względami leworęczni są zdolniejsi od praworęcznych:
Ogólna sprawność manualna ludzi leworęcznych jest nieco wyższa niż osób praworęcznych. Odnoszą oni sukcesy w dziedzinach wymagających kreatywności, myślenia wielomodalnego, czyli angażującego kilka zmysłów naraz, przewyższają też praworęcznych w testach badających postrzeganie wzrokowo-przestrzenne. Lepiej radzą sobie w niektórych sportach, jak boks, czy szermierka.
Nie wolno zmuszać do pisania prawą ręką:
Badania pokazują, że zmuszanie leworęcznych do posługiwania się prawą ręką może prowadzić na przykład do zaburzeń z jednoczesnym używaniem prawej i lewej strony ciała oraz stanowić przyczynę jąkania.
IAR