Środa, 12 sierpnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Oto kilka propozycji wydarzeń na dziś, w których warto wziąć udział.
Antydepresja. Koncert Jakuba Pawlaka [muzyka]
Jakub Pawlak, wokalista, muzyk, wykonawca piosenki artystycznej, aktor, instrumentalista wystąpi w Aleksandrowie Łódzkim.
Na scenie bez trudu gra jednocześnie na akordeonie i trąbce. Od kilku lat robi furorę w kraju i wygrywa wszystkie najważniejsze konkursy piosenki artystycznej w kraju, a także poza Polską.
Zdobywca Grand Prix 33 Przeglądu Piosenki Aktorskiej 2012 r., I Nagroda na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie 2011 r., II Nagroda Spotkań Zamkowych “Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie 2011 r., Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystyczniej w Rybniku 2012 r., II Nagroda Finału Turnieju Poezji Śpiewanej OKR we Włocławku 2011, a także I Nagroda oraz Nagroda Publiczności na 20. Rock und Chanson Festival w Kolonii 2012.
Na jego oficjalny debiut w postaci krążka długogrającego składa się dziesięć utworów, do których również skomponował muzykę.
Koncert Jakuba Pawlaka odbędzie się w środę, 12 sierpnia o godzinie 19 w ogrodzie biblioteki, pl. Kościuszki 12 w Aleksandrowie Łódzkim.
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Migotka, Włóczykij i Mała Mi, czyli Lato z Muminkami [warsztaty]
W łódzkim Muzeum Kinematografii trwa Lato z Muminkami, czyli cykl zajęć dla dzieci, których tematem przewodnim są bohaterowie bajki.
W programie znalazły się między innymi warsztaty plastyczne, pokazy filmów i spotkania z twórcami. A wszystko w oparciu o łódzką historię Muminków. – Nie wszyscy pamiętają, że ten film animowany ma łódzki klucz. Tove Jansson, autorka książek o Muminkach, odmówiła Disneyowi, który chciał zekranizować te opowieści, a przyjęła propozycję łódzkiego Studia Małych Form Filmowych Se-Ma- For – opowiada Anna Michalska z Muzeum Kinematografii.
Zajęcia odbywają się w każdą środę i niedzielę wakacji na placu Zwycięstwa. Przy większych grupach obowiązują zapisy.
Niechęć w Z Innej Beczki. Rockowa psychodelia z jazzem [koncert]
Niezwykle oryginalny głos na polskiej scenie alternatywnej będzie można usłyszeć w Łodzi. W ramach cyklu Tęgie Granie w pubie Z Innej Beczki wystąpi formacja Niechęć.
Muzycy w swoją twórczości odwołują się do bogatej tradycji rodzimego jazzu. Zespół zarazem odważnie i bezkompromisowo poszerza ją o rockową psychodelię i nastrojowość rodem z muzyki filmowej.
Formacja Niechęć zagrała m.in. podczas Heineken Opener Festival 2011, Re:Wizje, Lublin Jazz Festiwal, Fląder Pop Festiwal i zagranicznych jak Copenhagen Jazz Festival 2012, Glimps Festival.
Wydany w 2012 roku debiutancki album “Śmierć w miękkim futerku” doczekał się kilkudziesięciu bardzo pozytywnych recenzji. Za produkcję albumu odpowiadał Sebastian Witkowski, znany ze współpracy m.in. z Tomaszem Stańko, Agą Zaryan, Stanisławem Soyką.
W środę (12 sierpnia) zespół Niechęć wystąpi w pubie Z Innej Beczki. Koncert odbędzie się w ramach cyklu Tęgie Granie.
Początek o godz. 20, wstęp płatny.
Noc spadających gwiazd. Sprawdź, gdzie oglądać Perseidy [plener]
Nawet sto spadających gwiazd na godzinę będzie można zobaczyć w nocy 12 na 13 sierpnia. Wtedy przypada maksimum roju Perseidów. Podpowiadamy, gdzie je obserwować w Łodzi.
Spadające gwiazdy fachowo nazywane są meteorami. To okruchy skalne z kosmosu, które spalają się po wejściu w atmosferę. Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca – 24 sierpnia. Maksimum spadających gwiazd, czyli od 80 do 100 w ciągu godziny, będzie można oglądać z środy na czwartek. W nocy z 12 na 13 sierpnia na niebie zaobserwujemy ten najpopularniejszy rój meteorów, zwanych Perseidami.
Perseidy najlepiej obserwować z terenów podmiejskich. Aktywność spadających gwiazd w miastach nie jest dobrze widoczna, bo znikają one w łunie miejskiego oświetlenia. By dostrzec Perseidy w Łodzi można iść do parku, usiąść na skwerze czy placu. Dobrze też wejść na dach czy balkon i cierpliwie wpatrywać się w stronę nieba, bo te najjaśniejsze, najbardziej atrakcyjne, z pewnością będą widoczne nad miastem.
W środę wspólne oglądanie Perseidów organizuje łódzki Ogród Botaniczny z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Łodzi. Wejście od godz. 20 do północy od strony ulicy Retkińskiej 39 po okazaniu biletu wstępu (3zł/6zł). To jedno z najlepszych miejsc na terenie Łodzi do obserwacji nieba. Polana przy dużym stawie oddalona jest od świateł ulicznych, w Botaniku nie ma oświetlenia, które by przeszkadzało w obserwacjach. Dla uczestników wspólnego wypatrywania spadających gwiazd, Ogród przygotuje leżaki, koce, ale zachęca też do zabrania swoich.
W Parku Źródliska I wspólne wypatrywanie Perseidów organizuje EC1 Łódź Miasto Kultury, Tubajka i Muzeum Kinematografii. Początek o godz. 21:30. Astronomowie z Planetarium EC1 będą pokazywać filmy, opowiadać i wskazywać spadające meteory. Będzie też krótka prelekcja o historii Parku Źródliska i mieszczącego się w jego bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Kinematografii. Podczas “Nocy pod spadającymi gwiazdami” odbędzie się pokaz filmu G. Mlis “Podróż na Księżyc”, który nie tylko wkomponowuje się w tematykę kosmosu, ale jest kamieniem milowym w rozwoju kinematografii. Dla uczestników ma być zorganizowany quiz wiedzy astronomicznej. Czekają także drobne niespodzianki.
Festiwal organowy w Łowiczu. Zobacz listę koncertów [muzyka]
Dziewięć koncertów dla wszystkich miłośników muzyki organowej – kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Organowego Johann Sebastian Bach w Bazylice Katedralnej w Łowiczu potrwa do 26 sierpnia.
12 sierpnia g. 19.30
Gianluca Libertucci (Włochy) organy
w programie: J. S. Bach