Wtorek, 11 sierpnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Oto kilka propozycji wydarzeń na dziś, w których warto wziąć udział.
Maraton koncertowy Foo Fighters [muzyka]
W ramach cyklu Back2Music Multikino pokaże dwa koncerty Foo Fighters: Live at Wembley Stadium oraz Back and Forth by James Moll.
Koncertowe wydawnictwo Live at Wembley Stadium dokumentuje występ Amerykanów w Londynie. Materiał zarejestrowano podczas dwóch koncertów kapeli, które odbyły się na gigantycznym obiekcie sportowym w dniach 6 i 7 czerwca 2008, które promował, nagrodzony w Polsce statuetką Fryderyka, album “Echos, Silence, Patience & Grace”.
Back and Forth by James Moll to z kolei ponad dwugodzinny film dokumentalny ukazujący kulisy kariery gigantów muzyki rockowej – zespołu Foo Fighters. Dzięki filmowi fani zespołu oraz dobrego brzmienia będą mieć niecodzienną okazję przyglądać się zespołowi podczas pracy w studiu nagraniowym, na planie klipów oraz dowiedzieć się, co dzieję się za scena podczas wielkich, stadionowych koncertów. Na ‘Back And Forth’ zarejestrowane zostały także unikatowe zdjęcia, kiedy to Dave Grohl wraz z kolegami i gośćmi, nagrywali materiał na najnowszą, bestsellerową płytę ‘Wasting Light’. ‘Back And Forth’ to obowiązkowa pozycja każdego fana dobrego rocka.
Podwójna dawka Foo Fighters we wtorek, 11 sierpnia w Multikinie przy Piłsudskiego w Łodzi, Początek o godzinie 19.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Co kryje dawna “Wigencja”? Sprawdza Teatr Pinokio [warsztaty]
Pofabryczny budynek dawnej przędzalni “Wigencja” przy ul. Sienkiewicza 75/77 w Łodzi zmieni się w przestrzeń artystyczną i twórczą – między innymi na potrzeby Teatru Lalek “Pinokio”. Zanim jednak rozpoczną się tam zaawansowane prace budowlane, Teatr postanowił odkryć dawnego ducha tego miejsca.
Do wspólnej pracy Pinokio zaprosił młodzież licealną. Chodzi o warsztaty pod hasłem “Praca dla miejsca”, które od 9 do 16 sierpnia odbywają się na terenie przyszłej siedziby Teatru Pinokio. Zajęcia prowadzą artyści wizualni z Lublina -Magdalena i Ludomir Franczak.
Wspólnie,w niedostępnej dla mieszkańców Łodzi posesji przy ul. Sienkiewicza 75/77, stworzą performance, na który złożą się przetworzone przez różne dziedziny sztuki odbicia artystyczne zamkniętej fabryki. – To innowacyjny projekt, szczególnie w Łodzi. Młodzież stworzy instalację z różnych elementów, która będzie oddawać ducha tego miejsca – mówi Patrycja Terciak z Teatru Pinokio.
Warsztaty wykorzystywać będą techniki interdyscyplinarne, wykorzystując między innymi metodęsite specific, czyli pracy związanej ściśle z określoną lokalizacją. – Jesteśmy ludźmi z zewnątrz, więc widzimy przestrzeń zupełnie inaczej, niż ci, którzy tu mieszkają na co dzień. Jednocześnie potrzebujemy głosuz wewnątrz i tu liczymy na młodzież – mówi Ludomir Franczak.
Szczegóły projektu:kliknij
Finał prac młodzieży i artystów z Lublina będzie miał charakter otwartych pokazów, które odbędą się w weekend 15 i 16 sierpnia. -To będzie rodzaj interaktywnej instalacji teatralnej. Być może to właśnie ona będzie początkiem nowej siedziby Teatru Pinokio – dodaje Ludomir Franczak.
Wejściówki na to wydarzenie można odbierać w obecnej siedzibie Teatru Pinokio przy ulicy Kopernika.

“Dotknięci/Poruszeni”. Warsztaty w Art_Inkubatorze [zajęcia]
Dwutygodniowe warsztaty “Dotknięci/Poruszeni” w ramach projektu Lato w Teatrze odbywają się w Art_Inkubatorze.
W projekcie “Dotknięci/Poruszeni” artyści Teatru Chorea oraz Grupy KIJO zbadają razem z uczestnikami warsztatów w jaki sposób radzimy sobie z codziennością bliskości innych ludzi. Podczas warsztatów uczestnicy pracować będą z kontakt improwizacją, świadomością ciała, technikami dramy i improwizacji, by z czasem otworzyć się także na performance oraz doświadczenia Chorei z pracy z grupami wykluczanymi społecznie.
Warsztaty rozpoczną się 3 sierpnia w Fabryce Sztuki w Łodzi, przy ul. Tymienieckego 3. Pokazy finałowe odbędą się 15 i 16 sierpnia o godzinie 18.

DADA is not dead [wystawa]
Ekspozycja obejmująca prawie trzysta eksponatów będzie pierwszą w Polsce prezentacją tak wielu prac najbardziej wpływowych dadaistów z okresu historycznej awangardy oraz artystów z kręgu pop artu, Fluxusu, Nowego Realizmu, minimalizmu, konceptualizmu, którzy czerpali inspirację z postawy dadaistycznej.
Czym jest i jak wpłynął na kulturę dadaistyczny impuls, będzie można się przekonać, oglądając prace najważniejszych twórców tego ruchu, takich jak: Marcel Duchamp, Kurt Schwitters, Jean Arp, Sophie Taeuber-Arp, Man Ray, Max Ernst, Hans Richter, a także wielu wybitnych artystów będących pod wpływem dadaistycznej energii, jak Marcel Broodthaers, John Cage, Bruce Nauman, Ray Johnson, Arman, Daniel Spoerri, Claes Oldenburg, Richard Hamilton czy Andy Warhol.
Wybrane eksponaty pochodzą z jednej z największych prywatnych kolekcji sztuki awangardowej, należącej do Egidio Marzony.
Wystawa będzie prezentowana w historycznej siedzibie Muzeum Sztuki ms1 w sąsiedztwie Sali Neoplastycznej wnętrza autorstwa Władysława Strzemińskiego, artysty związanego z konstruktywizmem. W ten sposób dwa często przeciwstawiane sobie nurty spotkają się, stwarzając okazję do dyskusji na temat ich związków.
Wernisaż wystawy zaplanowano na piątek, 12 czerwca na godzinę 18. Ekspozycja będzie czynna do 23 sierpnia.

“Biały Bóg” na Polówce [kino]
Ulubione miejsca, nowe cykle, kino samochodowe i spotkania z twórcami – czyli lato z Festiwalem Filmowym “Polówka”.
Wartoprzeczytać
WTOREK THE BEST OF 2014/2015
PARK NA ZDROWIU
We wtorki Polówka zagości w Parku na Zdrowiu. The best of to subiektywny wybór najlepszych produkcji, które gościły na ekranach kin w ostatnim sezonie filmowym.
2015-08-11 Biały Bóg (Niemcy/Wegry, dramat, 2014)
