Sobota, 8 sierpnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Oto kilka propozycji wydarzeń na dziś, w których warto wziąć udział.
Koncerty w oknie na Piotrkowskiej [muzyka]
Letnie koncerty “W świetle okien” są zapowiedzią V edycji Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival.
Od 4 lipca przez pięćsobotnich wieczorów Piotrkowska zamieni się w nietypowy amfiteatr, a dawna pracownia mistrza Zygmunta Szpaderskiego, polskiego skrzypka, producenta instrumentów perkusyjnych, zamieni się w nietypową scenę. Na perkusji Szpaderskiego grali między innymi tacy perkusiści jak Jerzy Skrzypczyk z zespołu Czerwone Gitary, Marian Lichtman z Trubadurów, Tomasz Zeliszewski z Budki Suflera, Piotr Szkudelski z Perfectu, Jacek Frąś z Cool Kids of Death czy Zenon Sybilski z zespołu Trofeum.
Piotrkowska 86, w której mieściła się pracownia, to obecnie siedziba Fundacji Lux Pro Monumentis organizatora Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła. To właśnie na zaproszenie Fundacji, artyści Teatru Muzycznego w Łodzi, prezentując szeroki repertuar swoich możliwości, zaczarują publiczność muzyką. Każdy koncert oddaje inny klimat.
Koncerty są bezpłatne.
Harmonogram
08.08, godz.21 Piosenki Amerykańskie zza oceanu

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Letnie soboty z komedią w Teatrze Małym [spektakl]
Teatr Mały w Manufakturze przygotował specjalną ofertę dla wszystkich miłośników komedii. W każdą letnią sobotę na widzów czekać będzie spora dawka humoru i dobrej zabawy.
Komedię liryczną “Wydmuszka”, zobaczymy na deskach Teatru Małego 8 sierpnia. Dwie kobiety spotykają się przypadkiem i zaczynają rozmawiać o minionych miłościach, relacjach rodzinnych i marzeniach.
Spektakl rozpocznie się o 19:15 w Teatrze Małym w Manufakturze.

Bałucki słownik. Ostatnie warsztaty [zajęcia]
Finałem cyklu wykładów i warsztatów, które od maja odbywają się w łódzkim Centrum Dialogu, będzie powstanie unikalnego “Bałuckiego Słownika”.
Uczestnikom przygotowanych i przeprowadzonych przez ekspertów warsztatów językowych (połączonych z wykładami i badaniami terenowymi) przybliżone zostaną etymologie używanych często jedynie w Łodzi wyrazów, poznają także pochodzenie i znaczenie nazw ulic, placów, czy osiedli znajdujących się na terenie Bałut.
Efektem końcowym projektu będzie publikacja “Bałuckiego Słownika”, która składać się będzie z opisów (definicji) miejsc, ulic, parków, osób będących rezultatem badań i poszukiwań przeprowadzonych w trakcie warsztatów.
Czytaj także:“Zaiwaniaj po Limance”. Powstanie słownik Bałut
Każdy warsztat rozpoczyna się w piątek po południu od wykładów wprowadzających w Bałuty i przybliżających projekt. Wykłady mają charakter otwarty i mogą w nim uczestniczyć – obok uczestników warsztatów – wszyscy chętni, zainteresowani poruszaną tematyką.
Warsztaty w sobotę i w niedzielę, przewidziane są już tylko dla grupy warsztatowej która zgłosiła się do udziału w projekcie. Pod opieką ekspertów uczestnicy warsztatów zostaną wprowadzeni w cel zadania i metody pracy, dowiedzą się gdzie i czego mają szukać, na co zwracać uwagę, z kim i jak rozmawiać. Następnie uczestnicy, pod opieką prowadzących warsztaty udadzą się na spacer. Uczestnicy otrzymają opracowane i przygotowane wcześniej plany dzielnicy z zaznaczonymi obszarami, które mają obejść oraz wytyczne dotyczące tego na co zwrócić szczególną uwagę. Poza prowadzonymi “wywiadami” uczestnicy będą tworzyć także dokumentację fotograficzną, która wzbogaci opisywane w słowniku hasła.
Na koniec uczestnicy dzielą się efektami przeprowadzonych badań, wspólnie z ekspertami badają etymologię słów i nazw oraz tworzą definicje, które później znajdą się w “Bałuckim Słowniku”.
Warsztaty odbędą się od 7 do 9 sierpnia w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przy ulicy Wojska Polskiego 83. Wydanie słownika zaplanowane jest w październiku.

Filharmonia wędruje do Koluszek [muzyka]
Dwa kolejne przystanki na mapie tegorocznych Kolorów Polski to Koluszki i Nieborów.
Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej “Kolory Polski” tym razem proponuje słowno-muzyczne widowisko w amfiteatrze w Koluszkach i “Dancing with Bach” w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Nieborowie.
Sprawdź szczegóły koncertów:
8 sierpnia /sobota/ 19.00
Wartoprzeczytać
Koluszki, amfiteatr w Parku Miejskim przy Dworcu Głównym (scena plenerowa)
Słowa ze znanej piosenki stanowią motto przedstawienia słowno-muzycznego, w którym nie zabraknie dobrze znanych melodii i piosenek (Maryli Rodowicz czy Ryszarda Rynkowskiego).
Wystąpią: Leszek Kołodziejski kierownictwo muzyczne, akordeon, Radosław Bolewski perkusja, Małgorzata Korpysz skrzypce, Paweł Stępnik gitara, Mirosław Kłys saksofon/klarnet, Bartosz Stępień kontrabas, Adam Kupaj kierownictwo artystyczne/prowadzenie/śpiew, Karolina Gryszewska, Adam Mortas śpiew
Wydarzenia towarzyszące:
- Zwiedzanie dawnego osiedla pracowników PKP (osiedle robotnicze z końca XIX w.) z przewodnikiem, 16.00 (zbiórka przy amfiteatrze w Parku Miejskim)
- Wystawa eksponatów związanych z koleją. Emisja spotów i filmów o Koluszkach Miejski Ośrodek Kultury i Kino Odeon 3D, ul. 3 Maja 2, 16.0019.00
- Zwiedzanie nowego pociągu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na stacji
- Wystawa fotografii Koluszki dawniej i dziś Park Miejski, od 16.00

Letnie Punkty Kultury. Pinokio wyrusza w miasto [plener]
“Będziemy wstrzykiwać energię kultury w różne miejsca w Łodzi” – tak Teatr Pinokio reklamuje swoją wakacyjną akcję “Letnie Punkty Kultury”.
Teatr Pinokio chwilowo opuszcza swoją siedzibę przy Kopernika i wyrusza w miasto z programem pełnym atrakcji. Odwiedzi łódzkie parki, skwery, podwórka, prezentując tam spektakle, organizując warsztaty i koncerty.
Letnie Punkty Kultury to wspólna akcja Teatru i Urzędu Miasta. Program wypełniony jest do połowy sierpnia.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Sprawdź harmonogram Letnich Punktów Kultury:
7-9 sierpnia, godz. 12.00-15.00
Latem zapraszamy do cienia seria mini-spektakli w konwencji teatru cieni granych w Wozie Metafizycznym (objazdowej scenie Teatru Pinokio). Etiudy na podstawie baśni Andersena przygotowuje dla łodzian Teatr Figur z Krakowa specjalizujący się w technice teatru cieni.
godz. 16-18
Kręcimy bramy tym razem Wóz Metafizyczny zmieni się w objazdową salę kinową, w której będzie można zobaczyć film dokumentalny w całości zrealizowany przez dzieci w ramach projektu Fundacji Orange.

“Między słowami” na Polówce [kino]
Ulubione miejsca, nowe cykle, kino samochodowe i spotkania z twórcami – czyli lato z Festiwalem Filmowym “Polówka”.
SOBOTA WEEKENDOWY MIKSER
DZIEDZINIEC AKADEMII HUMANISTYCZNO-EKONOMICZNEJ
ul. Sterlinga 26
W soboty na Dziedzińcu Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej będą prezentowanefilmy, które już pokazywaliśmy podczas poprzednich ośmiu edycji Polówek. Będzie to dobra okazja do przypomnienia sobie tych tytułów.
2015-08-08 Między słowami (USA, kom/melodramat, 2003)
