Rządowy zakaz fotografowania już obowiązuje
Od czwartku (17 kwietnia) wszedł w życie zakaz fotografowania obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej bez zezwolenia. Na bramach wojskowych jednostek i innych ważnych dla bezpieczeństwa państwa obiektach, pojawiły się specjalne tabliczki. Lista objętych nowym prawem obiektów to około 25 tysięcy lokalizacji.
Na razie nie ma formalnego wykazu obiektów objętych zakazem. Wiadomo jednak, że zakaz fotografowania dotyczy m.in.
- budynków, w których produkuje się, remontuje i magazynuje uzbrojenie, sprzęt wojskowy oraz środki bojowe;
- magazynów, w których są przechowywane rezerwy strategiczne;
- mostów, wiaduktów i tuneli, znajdujących się w ciągu dróg i linii kolejowych o znaczeniu obronnym;
- portów,
- wodnych przepraw śródlądowych;
- obiektów Narodowego Banku Polskiego, Banku Gospodarstwa Krajowego, Agencji Bezpieczeństwa
- Wewnętrznego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego;
- sądów;
- elektrowni i elektrociepłowni,
- zakładów z branży chemicznej,
- urzędów wojewódzkich.
„Zmieniła się sytuacja w domenie bezpieczeństwa”
Rozporządzenie szefa MON wprowadza zasady wydawania pozwoleń na robienie zdjęć jednostkom wojskowym i obiektom infrastruktury krytycznej. Określa też, jak te obiekty mają być oznaczone. W przypadku braku zezwolenia fotografowanie takich obiektów będzie traktowane jako wykroczenie – grozić za to będzie grzywna od 5 do 20 tys. zł, konfiskata telefonu lub aparatu fotograficznego, a nawet areszt na okres od 5 do 30 dni.
To dla nas żołnierzy bardzo ważna sprawa, ponieważ zmieniła nam się sytuacja w domenie bezpieczeństwa, również na terytorium Rzeczpospolitej – mówił gen. Wiesław Kukuła, szef sztabu generalnego Wojska Polskiego.
Jak dodał, wprowadzenie przepisów było konieczne ze względu na rosnące zagrożenie ze strony obcych służb wywiadowczych.
Obserwujemy szereg drobnych aktywności, które mają na celu pozyskiwanie informacji o naszej infrastrukturze krytycznej. U zatrzymywanych agentów znajdujemy informacje zdjęciowe o położeniu naszych wojsk i jednostek wojskowych. Dlatego jako siły zbrojne poprosiliśmy ustawodawcę o zmianę zapisu (…) i wprowadzenie tego zakazu.
Gen. Wiesław Kukuła zaznaczył, że były to „bardzo często osoby związane z wywiadem Federacji Rosyjskiej czy też Białorusi”.
Siły zbrojne planują organizować specjalne wydarzenia, podczas których wszyscy amatorzy fotografii militarnej będą mogli swobodnie realizować swoją pasję.