Dzieci Bałut. Odsłonięto kolejne murale pamięci
Na łódzkich Bałutach odsłonięto kolejne 4 murale, upamiętniające dzieci, które żyły tu w czasach II Wojny Światowej. To już czwarta edycja projektu “Dzieci Bałut”. Od 2012 roku, na budynkach powstało 21 takich malowideł.

Prace powstały na podstawie archiwalnych fotografii. Ich autorami są Piotr Saul i Damian Idzikowski, absolwenci wrocławskiej i łódzkiej ASP.
– Gdy dostaliśmy te zdjęcia trzeba było przygotować specjalny retusz, wyciągnąć jak najwięcej szczegółów. W specjalnym programie graficznym rozbijamy to na warstwy szarości i po kolei, warstwa po warstwie, nakładamy na siebie i wykonujemy graffiti- opowiadają.
Nowe murale znajdziemy przy ulicach: Przemysłowej, Berlińskiego, Zielnej i Spacerowej. W tym ostatnim miejscu, jest już podobne malowidło.
Jeden z odsłoniętych dziś muraliprzedstawia Dawida Sierakowiaka, autora słynnego pamiętnika, pisanego w łódzkim getcie.
– Murale są dwa na podstawie zdjęcia grupowego z 41 roku – tłumaczy pomysłodawczyni projektu, Katarzyna Tośta. -Jest to zdjęcie klasy szkoły żydowskiej, zdjęcie na tyle niewyraźne, że trudno było powiedzieć kto jest kim. A świadków tamtych czasów pozostało bardzo niewielu. Dlatego większość osób ze zdjęcia nie została rozpoznanych. Bezpieczną formą jest mówić, że jest tu namalowany Dawid Sierakowiak i jeden z jego kolegów z klasy- mówi Tośta.
Posłuchaj i dowiedz się więcej o łódzkich muralach pamięci:
Nazwa | Plik | Autor |
Dzieci Bałut, murale pamięci | audio (m4a) audio (oga) |
Pod koniec sierpnia, w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana pojawią się mapki, na których znajdziemy wszystkie 21 prac, powstałych w ramach projektu “Dzieci Bałut,murale pamięci”.