Wakacyjne problemy w młodzieżowym Telefonie Zaufania
W telefonie zaufania 116 111 dla dzieci i młodzieży wakacyjne problemy. Lucyna Kicińska z Fundacji Dzieci Niczyje mówi, że najczęściej o tej porze młodzi ludzie chcą rozmawiać o sprawach związanych z seksualnością i relacji z rówieśnikami.
Dzieci nie rozmawiają o tym z rodzicami, ani innymi dorosłymi. Ale w rozmowie z konsultantami telefonu zaufania mówią to tym, że wchodzą w związki, planują w wakacje przeżyć “swój pierwszy raz”, niektórzy pytają o antykoncepcję.
Psycholog z FDN zauważa, że część młodych ludzi zmaga się z presją czy oczekiwaniem dania “dowodów miłości”. Część z nich w rozmowie wyraża przekonanie, że taki jest świat, że wszyscy tak robią.
Jak podkreśla Lucyna Kicińska z oczekiwaniem “dowodów miłości” spotykają się częściej dziewczyny, ale także chłopcy. Spełnianie tych oczekiwań, poza oczywistymi konsekwencjami jak ciąża czy problemy zdrowotne, może mieć także inne poważne skutki. – Młoda osoba może w przyszłości mieć problem z utworzeniem dobrej relacji, już w życiu dorosłym. Może mieć przekonanie, że powinna spełniać czyjeś oczekiwania, może też pojawić się negatywna opinia o takiej osobie, że godzi się na wszystko, z każdym chce pójść do łóżka- mówi Lucyna Kicińska.
Psychologzaznacza, że nastolatkowie w sytuacjach trudnych czasem podejmują ryzykowne decyzje, na przykład ucieczki z domu. Cześć z nich boi się wrócić i skonfrontować ze spodziewanym gniewem czy poczuciem zawiedzenia rodziców. Ucieczki, albo plany opuszczenia domu to kolejny z najczęstszych w wakacje tematów w telefonie zaufania 116 111.
Wiele dzieci chce też rozmawiać o substancjach psychoaktywnych, do których młodzi ludzie nadal mają łatwy dostęp.
IAR