Lutomiersk i Tum, czyli Kolory Polski wciąż w drordze
Kolejny weekend z Wędrownym Festiwalem Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski to okazja do posłuchania muzyki w pięknych wnętrzach klasztoru w Lutomiersku i archikolegiaty w Tumie.
Zespół wokalny Flores Rosarum zaprezentuje fragmenty jednego z najciekawszych dzieł św. Hildegardy Ordo virtutum (O cnotach). Jest to moralitet, czyli dramat liturgiczny pierwszy tego typu i jedyny dramat średniowieczny, który nie jest anonimowy.Zespół Flores Rosarum (Płatki Róż) powstał z umiłowania niezwykłego dzieła muzycznego średniowiecznej mistyczki św. Hildegardy z Bingen. Założycielką i kierownikiem artystycznym zespołu jest Włoszka Susi Ferfoglia, organistka, która studiowała w Krakowie i tam też pracuje. Występują w nim śpiewaczki profesjonalnie zajmujące się muzyką dawną i historycznymi praktykami wykonawczymi.
Sobota, 18 lipca 2015, 19.00 Lutomiersk, klasztor Księży Salezjanów ul. Kopernika 3
Niedzielny koncert w tumskiej archikolegiaciezdominujekwartet instrumentalny Zagan Acoustic w składzie: Paweł Zagańczyk (akordeon), Joachim Łuczak (skrzypce), Andrzej Wojciechowski (klarnet) i Jarosław Stokowski (kontrabas).
Siedmiu polskich kompozytorów stworzyło z myślą o zespole szereg wyjątkowych kompozycji. Zaczynem do ich powstania była muzyka ludowa z różnych regionów Polski i świata. Utwory te zarejestrowano na płycie Folk & Roll część z nich usłyszymy na koncercie.
Dopełnieniem programu będą m.in. Ave Maria Astora Piazzolli i autorskie kompozycje zespołu wśród nich Minimalna muzyka zawierająca cytat ze średniowiecznej sekwencji Dies Irae czy Zima będąca ukłonem w kierunku mistrza muzyki barokowej Antonia Vivaldiego. Akordeonista Paweł Zagańczyk wykona solo List do Arvo Prta Pawła Sławińskiego i Kaprys nr 2 Mikołaja Majkusiaka, swoją muzyczną architekturą doskonale wpisujące się we wnętrze zabytkowej archikolegiaty w Tumie.
Niedziela, 19 lipca 2015, 19.00 Tum, archikolegiata pw. Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego
Na oba koncerty wstęp jest bezpłatny.