Forum Polska – Chiny. “To początek nawiązywania kontaktów”
Ponad pół tysiąca przedsiębiorców i samorządowców bierze udział w trwającym w Łodzi III Forum Polska – Chiny. Przy okazji rozmów o wymianie gospodarcze i tworzeniu nowego jedwabnego szlaku podpisano także umowy o współpracy naukowej oraz politycznej.
Ten artykułmożesz również przeczytać wmobilnej aplikacji Radia Łódź. Kliknij i dowiedz się więcej.
Miastem partnerskim Koluszek został Dujiangyan w prowincji Syczuan. Burmistrz Koluszek Waldemar Chałat mówi, że to dopiero początek nawiązywania kontaktów: – Zaprzyjaźniamy się, rozpoczynamy te kontakty, żeby mówić o biznesie. Najbardziej zależy mi na tym, żeby Chińczycy chcieli zainwestować w naszej gminie. Ale także na wymianach przedsiębiorców, młodzieży, kulturalnych. Chcemy po prostu, by nasza gmina była bliżej świata.
Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego profesor Daria Lipińska-Nałęcz podpisała dokumenty ułatwiające wymianę studentów między polskim uniwersytetami, a uczelniami w prowincji Henan. Szczególnie ma mieć to znaczenie dla Uniwersytetu Łódzkiego. – To, co zaproponowała łódzka uczelnia, wydaje się być taką nową formułą we wzajemnych relacjach. Uczelnie same mogłyby określić zasady współpracy, wymieniać się kardą, studentami. Jest to w formule dwóch lat nauki w Chnach, a później dwóch lat w Łodzi. Wydaje się, że jest to optymalny kształt współpracy – ocenia wiceminister.
W takcie forum zacieśniane są także więzi między Łodzią a miastem Chengdu. Miasta łączy już regularne towarowe połączenie kolejowe, a wczoraj Chińczycy otworzyli w Łodzi swoje biznesowe przedstawicielstwo.
Dowiedz się jakie możliwości daje województwu łódzkiemuwspółpraca z Chinami. O tym mówił na forum Minister SprawZagranicznych, Grzegorz Schetyna:
Nazwa | Plik | Autor |
Region łódzki liderem we współpracy z Chinami | audio (m4a) audio (oga) |