Paradyż i Lipce Reymontowskie. Kolejne punkty na mapie “Kolorów Polski”
Taneczne juwenalia w Paradyży i projekt Treezz w Lipcah Reymonotowskich – tak zapowiada się weekend z Wędrownym Festiwalem Filharmonii Łódzkiej “Kolory Polski”.

Podczas koncertu inauguracyjnego, 27 czerwca o godzinie 19.00, w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Paradyżu, wystąpią zespoły, które łączą młodość z talentem. Na scenie pojawią się dwie orkiestry, w których skład wchodzą uczniowie szkół muzycznych województwa łódzkiego. Sobotni występ to dla nich niezwykle doniosłe doświadczenie, pozwalające posmakować wielkiego życia estradowego, które już wkrótce stanie się ich udziałem.
Koncert rozpocznie Symfonia dziecięca (Kindersinfonie) Leopolda Mozarta. W oryginalnej wersji występowało w niej 7 instrumentów wytwarzanych przez XVIII-wieczny cech rzemiosł.Obecnie ich rolę pełnią współczesne instrumenty. Po tańcach (Polonez, Menuet, Badinerie) z II Suity orkiestrowej h-moll Jana Sebastiana Bacha czeka nas prapremierowe wykonanie utworu łódzkiej kompozytorki Olgi Hans pt. Sny. Usłyszymy Aleksandrę Dunajską (flet) i Dziecięcą Orkiestrę Regionu Łódzkiego pod dyrekcją Barbary Sobolczyk.
W II części koncertu zabrzmi Grand Tango Astora Piazzoli, który na kanwie narodowego tańca Argentyny stworzył zupełnie nowy gatunek muzyczny, a następnie pełne rytmów czardasza Melodie cygańskie Pabla Sarasate w transkrypcji na wiolonczelę. Na wiolonczeli zagra Tomasz Daroch zwycięzca oraz zdobywca tytułu Grand Prix VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Na koniec VIII Symfonia F-dur op. 93 Ludwiga van Beethovena pod kierunkiem Adama Klocka wielkie wyzwanie dla młodej orkiestry. Wykonawcy tej części koncertu to Tomasz Daroch (wiolonczela) oraz Młodzieżowa Orkiestra Regionu Łódzkiego Sinfonietta pod dyrekcją Adama Klocka.
Z kolei w niedzielę, 28 czerwca o godzinie 19 w Muzeum Regionalnym im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich- koncert FOURS Collective. “Treezz” to nazwa, jaką studenci Akademii Muzycznej w Krakowie nadali muzyce wykonywanej przez założoną przez nich w 2010 roku formację, a zarazem tytuł ich debiutanckiej płyty, dzięki której zostali zwycięzcami konkursu na Jazzowy Debiut Fonograficzny Roku 2014.
FOURS Collective w składzie: Michał Salamon instrumenty klawiszowe, Stanisław Plewniak saksofon, śpiew; Zbigniew Szwajdych trąbka; Krzysztof Augustyn kontrabas, bas; Max Olszewski perkusja.
Poza koncertami przygotowano szereg innych atrakcji. Pokazy tańców, kiermasz i zwiedzanie muzeum. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.
