Czwartek, 25 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Fringe w Szkocji, czyli wakacyjne podróże Teatru Pinokio [spektakl]
Łódzki Teatr Pinokio wyrusza w teatralną podróż. Przez wakacyjne miesiące zespół będzie prezentował swoje spektakle nie tylko w Polsce, ale także w Szkocji – na słynnym festiwalu Fringe.
Jednym z projektów, realizowanych przez łódzką scenę, jest “Teatr pod chmurką”, który wystartuje już 24 czerwcaw Łodzi. Później będzie pokazywany w małych miejscowościach w województwie zachodniopomorskim. – Zapraszamy wszystkich do Parku im. Stefana Żeromskiego na łódzkim Teofilowie. Tam, na plenerowej scenie Teatru Pinokio, w wozie metafizycznym pokażemy spektakl “Świnki trzy”, a później będziemy go prezentować w Zachodniopomorskim – mówi Patrycja Terciak z Teatru Pinokio.
Z kolei spektakl o przygodach Pippi Pończoszanki zostanie zaprezentowany na festiwalu teatralnym Fringe w Edynburgu. – Do Szkocji jedziemy w ramach projektu “Lato w teatrze”. Natomiast w Łodzi przede wszystkim działamy w ramach projektu “Letnie punkty kultury”. Chcemy wpuszczać energię kulturalną w różne punkty miasta. Na początek, w lipcu będziemy prezentować nasz projekt eduakcyjno-teatralny “Trzy po trzy” – dodaje Kamila Majchrzycka z Teatru Pinokio.
Pokazspektaklu “Świnki trzy” w parku Żeromskiego rozpocznie się w czwartek (24 czerwca) o 17. Wstęp wolny.
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Made In Polska [koncert]
W czerwcu od 22 do 25, w Wytwórni realizowany będzie telewizyjny cykl koncertów Made in Polska. Wraz z Narodowym Instytutem Audiowizualnym i Programem Drugim Telewizji Polskiej zapraszamy wszystkich, którzy chcą posłuchać świetnych polskich wykonawców i stać się częścią tego wyjątkowego przedsięwzięcia.
Made in Polska to uznana marka wśród najlepszych krajowych programów muzycznych. Prezentuje najbardziej wartościowych polskich wykonawców, którzy – nawet jeśli osiągnęli popularność – nie okupili jej utratą niezależności i artystycznej oryginalności. Fanów wszystkich wykonawców zapraszamy na koncerty Curly Heads, Króla, Organka, Julii Marcell, Izy Lach, Magnificent Muttley oraz Tides from Nebula. Projekt tegorocznej sceny oraz nowoczesnej oprawy wizualnej zostanie wykonany przez Małgorzatę Szabłowską, scenografkę spektakli Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz popularnej letniej trasy koncertowej – Męskie Granie. Widowiskowe światło zostanie zaprojektowane przez doskonale znanych zpoprzedniej edycji Made in Polska: Pawła Spidera Pająka oraz Artura Szymana. Za wielokamerowy mix obrazu w jakości HD, który również będzie można zobaczyć podczas koncertów wramach multimedialnych projekcji, odpowiadać będzie Tomasz Motyl – jeden znajlepszych współczesnych realizatorów widowisk, koncertów i programów telewizyjnych.
Program koncertów:
25.06 Julia Marcell, Organek
“Norma” z Barcelony na wielkim ekranie [retransmisja]
Dwuaktowa opera tragiczna z tekstem Felice Romaniego i muzyką Vincenza Belliniego z Gran Teatre de Liceu w Barcelonie zostanie pokazana na wielkim ekranie w Multikinie.
Akcja opery dzieje się w czasie podboju Galii przez Rzymian i opowiada o tragicznych dziejach miłości kapłanki druidów do rzymskiego konsula Polliona. Akcji jest tutaj raczej niewiele, dużo natomiast pięknych, ale trudnych arii, wspaniałych duetów i potężnych scen zbiorowych.
Dzieło Belliniego stanowi szczytowe osiągnięcie romantycznego bel canta. Bellini to autor jednych z najpiękniejszych i najsłodszych melodii w dziejach opery. Jego najpopularniejszą kompozycja pochodzi właśnie z Normy – to modlitwa tytułowej bohaterki.
W roli głównej zobaczymy Sondrę Radvanovsky. Dyryguje Renato Palumbo.
Retransmisja w czwartek, 25 czerwca o godzinie 18 w łódzkim kinie Silver Screen. Nagranie zrealizowane w Gran Teatre de Liceu w styczniu 2015 roku.
Dufy, Delaunay i inni. Sztuka, luksus i przemysł [wernisaż]
Sto projektów tkanin wykonanych przez znakomitych artystów Ecole de Paris, zobaczymy na wystawie w Miejskiej Galerii Sztuki.
Kolekcja przedstawia ewolucję wzorów i form w tekstylnym designie na przestrzeni szeroko ujętego dwudziestolecia międzywojennego. Autorami projektów są: Raoul Dufy, Sonia Delaunay (świetnie znani z działalności malarskiej i designerskiej) czy reprezentant paryskiego milieu Robert Bonfils, a także inni francuscy projektanci, którzy przyczynili się do budowania pierwszoplanowej pozycji Francji w dziedzinie produkcji dóbr i przedmiotów luksusowych oraz do zaznaczenia jej miejsca w sferze nowoczesnego wzornictwa w I połowie XX wieku.
Niezwykle barwna kolekcja przedstawia najważniejsze tendencje. Zawiera kompozycje wzorów tradycyjnych i tematów klasycznych, widzianych przez pryzmat współczesności (wzory kwiatowe, figuratywne) uznawanych dzisiaj za kwintesencję art dco. Są też wzory abstrakcyjne wedle awangardowych rozwiązań malarskich (m.in. w duchu Henri Matissea, kubistów i abstrakcjonistów) oraz przykłady głośnych Toiles de Tournon (płótna z Tournon), opartych stylistycznie na efektach drzeworytu langowego, z przedstawieniem rozbudowanych scenek rodzajowych, uważanych za promotorów odrodzenia wzornictwa tekstylnego we Francji.
Wystawa w Galerii Willa stanowi relację na temat związków sztuki tzw. wysokiej z tekstylnym designem, tak czytelnych i niezwykle interesujących w latach 20. i 30. XX wieku. To pierwsza prezentacja, w tej formule, europejskiego wzornictwa tekstylnego z trzech dekad XX stulecia, oparta o przykłady wykonane przez pierwszorzędnych artystów dla fabryki Bianchini-Frier w Lyonie centrum francuskich tekstyliów luksusowych, dzierżących europejski prymat nieprzerwanie od XVII wieku.
Ekspozycję można oglądać do 20 września w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi przy ulicy Wólczańskiej 31.