Środa, 24 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
101. rocznica urodzin Jana Karskiego [film]
24 czerwca przypada 101. rocznica urodzin Jana Karskiego. Z tej okazji Muzeum Kinematografii zaprasza na specjalny pokaz filmu “Karski i władcy ludzkości” w reżyserii Sławomira Grnberga.
Karski to bohater uniwersalny, ponadczasowy, który powinien stać się wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia na całym świecie. Młodzi ludzie z natury rzeczy poszukują sensu życia i właściwych wzorców moralnych, a Karski i władcy ludzkości, pokazuje, że warto sobie czasem stawiać banalnie może brzmiące pytanie: Czy jako jednostka jestem w stanie zmienić świat?- zastanawiał się reżyser filmu Sławomir Grnberga.
“Karski i władcy ludzkości” to historia łodzianina, który z potrzeby serca udał się na niebezpieczną misję, aby pokazać światu prawdę o Holocauście. Wyreżyserował ją Sławomira Grnberg – laureat prestiżowej nagrody Emmy.
Grnberg wykorzystuje zarówno unikalne, w większości nieznane szerzej materiały archiwalne, w których główny bohater wspomina wydarzenia z czasów swojej młodości, jak również rozmowy z osobami, które znały go osobiście. Przed kamerą stanęli między innymi słynny amerykański politolog prof. Zbigniew Brzeziński, oficjalny biograf Winstona Churchilla Sir. Martin Gilbert oraz były minister spraw zagranicznych prof. Władysław Bartoszewski. W filmie pojawiają się też liczne animowane rekonstrukcje, które ilustrują najbardziej dramatyczne momenty z życia Karskiego.
Projekcja filmu odbędzie się w środę, 24 marca o godzinie 18 w Muzeum Kinematografii na Placu Zwycięstwa 2.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
O “Radykalnych miastach” w Muzeum Miasta [spotkanie]
Jak wyglądają dzisiaj modernistyczne miasta przyszłości? Czego architekci mogą nauczyć się od mieszkańców slumsów? To punkt wyjścia do dyskusji o książce “Radykalne miasta” Justin McGuirk.
W książce “Radykalne miasta” Justin McGuirk pokazuje efekty realizacji tych idei: modelowe chilijskie osiedle socjalne powstałe z połówek domów czy słynny wieżowiec Torre David w Caracas, wypełniony nie przestrzenią biur oraz banków, ale zorganizowaną społecznością dzikich lokatorów.
W spotkaniu w Muzeum Miasta uczestniczyć będą: Łukasz Pancewicz, Natalia Królikowska, Ewa Paradowska, Artur Celiński.
Środa, 24 czerwca, godz. 18.00, wstęp wolny.
Justin McGuirk pisarz i kurator, niegdyś redaktor czasopisma Icon, szef wydawnictwa Strelka Press. Jego artykuły o architekturze publikuje Guardian, a także Observer, Times, Domus, Art Review i wiele innych periodyków. W 2012 roku otrzymał Złotego Lwa na Biennale w Wenecji za wystawę stworzoną wspólnie z biurem architektonicznym Urban-Think Tank.

Pociąg Wolności przyjedzie do Łodzi [spektakl]
Do Łodzi na Stację Radegast przybędzie Pociąg Wolności. Wszytko w ramach obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Pociąg Wolności to międzynarodowy projekt teatralny, który jest częścią Festiwalu Kultury Czesko-Niemiecko-Żydowskiej “Dziewięć bram”. Odbywa się on w sześciu państwach Europy. W Łodzi to wydarzenie odbędzie się po raz pierwszy w środę, 24 czerwca. – Pociąg swoją trasę zaczyna w bardzo ważnym historycznie miejscu w Terezinie. Potem w sposób symboliczny z okolic Pragi podąży w kierunku Niemiec. Z Berlina wjedzie do Polski. Na tej trasie pierwszym miastem będzie Łódź. Potem podąży w kierunku Warszawy, będzie w Lublinie, Oświęcimu, a później pojedzie na Słowację, Węgry i do Austrii – mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa, projekcje filmów, wykład na temat historii Litzmannstadt Getto, warsztaty dla młodzieży oraz występ chóru żydowskiego. Punktem kulminacyjnym będzie inscenizacja Arnosta Lustiga “Modlitwa za Katarzynę Horovitz”. – To wydarzenie ma na celu upamiętnienie i oddanie hołdu pamięci tym wszystkich poległym, czy to w Litzmannstadt Getto, czy w obozach zagłady, gdzie w czasie wojny te osoby były wywożony. Punktem kulminacyjnym jest projekt teatralny. W jednym z wagonów będzie odbywał się spektakl – hołd – mówi Piotr Machlański, dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Pociąg Wolności wjedzie do Łodzi o 14.Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Made In Polska [koncert]
W czerwcu od 22 do 25, w Wytwórni realizowany będzie telewizyjny cykl koncertów Made in Polska. Wraz z Narodowym Instytutem Audiowizualnym i Programem Drugim Telewizji Polskiej zapraszamy wszystkich, którzy chcą posłuchać świetnych polskich wykonawców i stać się częścią tego wyjątkowego przedsięwzięcia.
Made in Polska to uznana marka wśród najlepszych krajowych programów muzycznych. Prezentuje najbardziej wartościowych polskich wykonawców, którzy – nawet jeśli osiągnęli popularność – nie okupili jej utratą niezależności i artystycznej oryginalności. Fanów wszystkich wykonawców zapraszamy na koncerty Curly Heads, Króla, Organka, Julii Marcell, Izy Lach, Magnificent Muttley oraz Tides from Nebula. Projekt tegorocznej sceny oraz nowoczesnej oprawy wizualnej zostanie wykonany przez Małgorzatę Szabłowską, scenografkę spektakli Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz popularnej letniej trasy koncertowej – Męskie Granie. Widowiskowe światło zostanie zaprojektowane przez doskonale znanych z poprzedniej edycji Made in Polska: Pawła Spidera Pająka oraz Artura Szymana. Za wielokamerowy mix obrazu w jakości HD, który również będzie można zobaczyć podczas koncertów w ramach multimedialnych projekcji, odpowiadać będzie Tomasz Motyl – jeden z najlepszych współczesnych realizatorów widowisk, koncertów i programów telewizyjnych.
24.06 Magnificent Muttley, Tides from Nebula
