Czwartek, 18 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Łódź Czterech Kultur 2015. Sprawdź, co będzie się działo [program]
Koncert pieśni żydowskich w wykonaniu Kayah i Transoriental Orchestra w Manufakturze, słuchowisko/widowisko “Lepka purpura łódzkich kwiatów” Krzysztofa Czeczota, spektakle w podwórkach, występ Ewy Błaszczyk, koncert kwartetu smyczkowego Meccore String Quartet oraz widowisko Giant Angel w EC1 – te i wiele innych atrakcji czekają łodzian w ramach zbliżającego się Festiwalu Łódź Czterech Kultur.
Ten artykuł możesz również przeczytać w mobilnej aplikacji Radia Łódź. Kliknij i dowiedz się więcej.
Wydarzenia odbędą się pod wspólnym hasłem “Podwórka kontra pałace”. Tegoroczny program zbudowany jest wokół tematu Rewolucji 1905 r.
Zbigniew Brzoza, dyrektor Festiwalu: – To sto dziesiąta rocznica najważniejszego powstania w historii Polski, a jednocześnie takiego powstania, które w ogóle nie funkcjonuje w świadomości społecznej. To powstanie, bez którego nie byłoby najprawdopodobniej niepodległości. Nie byłoby społeczeństwa obywatelskiego II Rzeczpospolitej, gdyby nie to powstanie, gdyby nie to, że to powstanie robili ręka w rękę Polacy, Żydzi i Niemcy.
Łódź Czterech Kultur rozpocznie koncert pieśni żydowskich w wykonaniu Kayah i Transoriental Orchestra. Piosenki, które zostaną zaprezentowane podczas występu wpisują się w historię Łodzi i Manufaktury. – Z całą pewnością będzie to niezwykły koncert, który będzie trudno obejrzeć w innym miejscu. W naszej przestrzeni, w przestrzeni Łodzi i Manufaktury nabierze on wyjątkowego, dodatkowego charakteru – zachęca Monika Długosz-Łempicka, dyrektor marketingu Manufaktury.
Czterodniowy festiwal rozpocznie się 18 czerwca i potrwa do 21 czerwca.
Czwartek 18.06.2015
19:00 Maciej Grzybowski i Liliana Zalesińska: koncert pieśni rosyjskich, Pałac Izraela Poznańskiego, ul. Ogrodowa 15/rezerwacja miejsc siedzących/
20:00 Kayah i Transoriental Orchestra rynek Manufaktury
22:00 Tymienieckiego 3 DERBY BIAŁOCZERWONI spektakl plenerowy teatru Chorea w reż. Tomasza Rodowicza (premiera), Fabryka Sztuki, Tymienieckiego 3 /rezerwacja miejsc siedzących/ UWAGA: spektakl dla widzów od szesnastego roku życia.
Piątek 19.06.2015
18:00 Sąsiedzi wernisaż instalacji Isaaca Cordala (Hiszpania), podwórko, ul. Traugutta 10
19:00 Meccore String Quartet koncert : kwartety Piotra Czajkowskiego oraz Claudea Debussy, pałac Izraela Poznańskiego, ul. Ogrodowa 15 /rezerwacja miejsc siedzących/
20:30 It Is Time For You To Return koncert Jozefa van Wissema (Holandia) podwórko, Pasaż Róży, ul. Piotrkowska 3 /rezerwacja miejsc siedzących/
21:00 Romanse Wertyńskiego recital Piotra Lempy, ogród pałacu Izraela Poznańskiego,
ul. Ogrodowa 15 /rezerwacja miejsc siedzących/
22:00 Tymienieckiego 3 DERBY BIAŁOCZERWONI spektakl plenerowy w reżyserii Tomasza Rodowicza Fabryka Sztuki, Tymienieckiego 3 /rezerwacja miejsc siedzących/UWAGA: spektakl dla widzów od szesnastego roku życia.
22:30 Tylko kochankowie przeżyją , reż. Jim Jarmusch, Pasaż Róży, ul. Piotrkowska 3 /rezerwacja miejsc siedzących/

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Beethoven na zwieńczenie sezonu [koncert]
Filharmonia łódzka przygotowała dla melomanów “Maraton Beethovenowski koncert symfoniczny na zakończenie sezonu artystycznego 2014/2015.
Czwartek i piątek to czas na kończący sezon Maraton Beethovenowski pod batutą Daniela Raiskina. W programie I Koncert fortepianowy C-dur op. 15, II Koncert fortepianowy B-dur op. 19 oraz III Koncert fortepianowy c-moll op. 37.
Filharmonia łódzka, 18 czerwca (czwartek), 19 czerwca (piątek), godz.19:00
Wartoprzeczytać

O naturze jedwabiu [wystawa]
Muzeum Włókiennictwa zaprasza na wernisaż wystawy retrospektywnej z okazji 50-lecia pracy twórczej Stanisława Trzeszczkowskiego pt. Natura jedwabiu”.
Malowane jedwabie Stanisława Trzeszczkowskiego, tworzone od początku l. 90. XX w., to w większości wielkoformatowe obrazy zwiewne, nasycone kolorem, który przenika jedwabną materię. Kompozycje w poetyckim skrócie opowiadają o spotkaniach ze zjawiskami natury, budzą emocje i refleksje towarzyszące momentom, gdy przybliżamy się do transcendencji.
Wernisaż wystawy: Centralne Muzeum Włókiennictwa, 18.06.2015, godz. 16.30.

“Człowiek i nadczłowiek” z National Theatre [transmisja]
Człowiek i nadczłowiek to spektakl na podstawie dramatu Georgea Bernarda Shawa o tym samym tytule. W roli głównej zobaczymy nominowanego do Oscara Ralpha Fiennesa.
Sztuka będąca połączeniem komedii romantycznej, epickiej opowieści i powiastki filozoficznej zadaje fundamentalne pytanie o to jak współcześnie żyjemy.
Spektakl zobaczymy w ramach cyklu “Scena brytyjska na dużym ekranie”. Multikino zaprasza w czwartek, 18 czerwca o godzinie 19:00.

Zofia Hertz. Z Łodzi do Maisons-Laffitte [wystawa]
Strażniczka i westalka paryskiej “Kultury” – Zofia Hertz – jest bohaterką wystawy w Domu Literatury.
Zofia Hertz była obok Jerzego Giedroycia najważniejszą postacią Instytutu Literackiego.Utrwaliła się we wspomnieniach wielu wybitnych ludzi pióra i przedstawicieli opozycji demokratycznej w PRL i na emigracji, którzy odwiedzali Maisons-Laffitte. Przez długie lata niewiele jednak wiedziano o jej losach w czasach przed powstaniem Kultury, a szczególnie mało o latach, które spędziła w Łodzi. Dopiero pod koniec życia światło na ten okres rzuciły wywiady, których Zofia Hertz udzieliła Izie Chruślińskiej i Elżbiecie Sawickiej.
Wystawa Zofia Hertz. Z Łodzi do Maisons-Laffitte przypomina nie tylko łódzki epizod biografii strażniczki i westalki paryskiej Kultury, ale również jej późniejsze losy, utrwalone we wspomnieniach samej bohaterki oraz ludzi, którzy ją znali. Wystawie towarzyszło będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku kamienicy przy Placu Wolności 2, gdzie Zofia Hertz w latach 19291939 pracowała jako referentka notarialna kancelarii rejenta Apolinarego Karnawalskiego.
Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 18 czerwca o godzinie 18w Domu Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17. Otwarcie połączone będzie zdyskusją z udziałem Izabelli Chruślińskiej, Anny Olszewskiej i dr Małgorzaty Ptasińskiej. Z kolei wcześniej o 14 nastąpi odsłonięcie tablicypoświęconej Zofii Hertz przy Placu Wolności 2 w Łodzi.
