Środa, 17 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Holocaust w popkulturze [spotkanie]
Autorzy powieści graficznej “Naród zatracenia” porozmawiają w Niebostanie o reprezentacjach łódzkiego getta w popkulturze.
Holocaust w popkulturze – pod takim tytułem odbędzie się spotkanie z kulturoznawcą i filmoznawcą dr hab. Tomaszem Majewskim oraz Maciejem Świerkockim i Mariuszem Sołtysikiem, autorami powieści graficznej “Naród zatracenia”.
Publikacja ta to opowieść o łódzkim getcie i zagładzie Żydów w formie komiksu.
Ujecie tematu Holokaustu w formę popularną będzie przedmiotem rozmowy w Niebostanie w środę, 17 czerwca, o godz. 18.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Kremacja; Paupaski Image [wernisaż]
Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na wernisaż wystawy zdjęć Grzegorza Torzeckiego – operatora, fotografa i podróżnika. Wystawa to ukłon w stronę świata sprzed setek lat, zachowanego wśród mieszkańców na wyspie Nowa Gwinea.
Papua to -zdaniem twórcy – raj dla etnografów i antropologów, pozwalający prześledzić drogę, jaką przeszedł gatunek ludzki. Papua ma być jednak również przykładem hipokryzji naszej cywilizacji. Zwłaszcza tych państw, które nazywają siebie obrońcami praw człowieka i przyrody.
Galeria Fotografii ŁTF im. Eugeniusza Hanemana, Łódź, ul. Piotrkowska 102, 17 czerwca (środa), godz. 18.30

Poznawanie Bałut poprzez grę miejską [gra]
Bałucki Ośrodek Kultury zaprasza mieszkańców Łodzi do wzięcia udziału w grze miejskiej Poznaj Bałuty. Gra miejska jest podsumowaniem całego cyklu edukacyjnego poświęconego edukacji regionalnej i 100 rocznicy przyłączenia Bałut do Łodzi.
W wydarzeniu biorą udział grupy: uczestnicy prelekcji i turnieju, klasy, zespoły, drużyny, rodziny oraz inne grupy zorganizowane, które wyrażą chęć udziału i zarejestrują się na starcie gry. Podczas spaceru po dzielnicy Bałuty (posługując się mapą z zaznaczonymi punktami kontrolnymi) uczestnicy odwiedzają różne ciekawe miejsca związane z historią, tradycją, architekturą dzielnicy, wykonują zadania i zbierają punkty w postaci okolicznościowych banknotów tzw. Bałutek, za które podczas pikniku na Starym Rynku będą mogli zakupić atrakcyjne nagrody i upominki (artykuły wyeksponowane na straganie).
Podczas festynu odbywają się różnego rodzaju animacje i działania ruchowe aktywizujące uczestników (m.in. turniej gier podwórkowych, ogródek cyrkowy, działania plastyczne, pokazy i inne prezentacje), koncert Kapeli Bałuckiej. Zespoły uczestniczące mogą również zaprezentować się na estradzie, a partnerzy projektu mogą zaprezentować swoją działalność na stoiskach reklamowych. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013.
Zbiórka i rejestracja uczestników (drużyn): 17 czerwca (środa) godz. 10-11, festyn godz. 15 Stary Rynek w Łodzi.

Bronisław Wrocławski żegna “Seks, prochy i rock and roll” [teatr]
Po osiemnastu latach z afisza Teatru Jaracza schodzi kultowy monodram Bronisława Wrocławskiego “Sex, prochy i rock and roll”. Aktor na naszej antenie podzielił się wspomnieniami. O spektaklu opowiadali też nasi słuchacze.
Spektakl w reżyserii Jacka Orłowskiego grany był od 1997 roku nie tylko w Łodzi, ale także w Polsce i na świecie. Zgromadził blisko 90 tysięcy widzów. Jak mówił na naszej antenie Bronisław Wrocławski, to wszystko sprawia, że nie jest łatwo pożegnać się z takim tytułem. – Myślałem, że to jakoś gładko przejdzie, ale teraz głos utyka mi w gardle. To jednak było prawdziwe przeżycie. Blisko osiemset spektakli, które graliśmy często dla stu, dwustu, a raz w Kościele Ewangelickim na Piotrkowskiej było dziewięćset osób – wspominał aktor.
Wrocławski dodaje, że być może będzie jeszcze okazja zobaczyć “Seks prochy i rock and roll” w innej formie. – Na razie mówię “może”, bo nie chcę zapeszyć. Fundacja, którą założyliśmy z Jackiem Orłowskim będzie się uaktywniać i być może w ten sposób zaistnieje jeszcze ten monodram, jak i dwa pozostałe – dodał Wrocławski.
Tekst Erica Bogosiana w tłumaczeniu Sławomira Michała Chwastowskiego stał się przypowieścią o współczesnych czasach. Choć na scenie Jaracza występował tylko jeden aktor, widz obcował z całą galerią postaci i mozaiką ich egzystencjalnych przemyśleń.
Recenzenci przez lata doceniali nietuzinkowy warsztat Wrocławskiego i mądrą w swej prostocie koncepcję spektaklu. Monodram nie raz okrzyknięty został zjawiskiem i teatralnym fenomenem.
Po “Seks, prochy i rock and roll” przyszedł czas na kolejne dwie części tryptyku Bogosiana. 30 września 2000 roku do repertuaru weszło “Czołem wbijając gwoździe w podłogę”. Podczas trzystu spektakli, teatr odwiedziło blisko piętnaście tysięcy widzów. Trzy lata później – 22 listopada 2011 roku – dzieła dopełnił monodram “Obudź się i poczuj smak kawy”. Zagrano 156 spektakli, które zobaczyło trzydzieści tysięcy widzów.
Ostatnie pokazy spektaklu “Seks, prochy i rock and roll” odbędą się16 i 17 czerwcana scenie kameralnej Teatru Jaracza.

O przyrodzie tylko w Łodzi. Festiwal im. Wł. Puchalskiego [film]
Kilkadziesiąt projekcji, warsztaty dla profesjonalistów i młodych filmowców, wycieczki, spotkania i rywalizacja o Grand Prix – tak zapowiada się szesnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego.
Wartoprzeczytać
Festiwal odbywa się co dwa lata, a program opiera się zawsze na dwóch głównych nurtach: film i edukacja. – Mamy ogrom wydarzeń. Wystawy fotograficzne i oczywiście pokazy filmów. W tym roku zaczynamy od głównej ekspozycji festiwalu “Opowieść o rzekach”w Galerii 87 na Piotrkowskiej. Z kolei w konkursie mamy czterdzieści sześć filmów z całej Europy. One są dostępne tylko podczas naszego festiwalu, ponieważ zwykle nie mają dystrybucji w Polsce – mówi Katarzyna Madej-Kozłowska, dyrektorka festiwalu i prezes Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.
Spośród filmów, które znalazły się w głównym konkursie, laureatów wybierze międzynarodowe jury, któremu przewodniczy profesor Andrzej Bednarek z łódzkiej Szkoły Filmowej. – Będziemy patrzyli, co jest interesując z punktu widzenia widownia. Chcielibyśmy, żeby za tym, co jest dobre i atrakcyjne wizualnie, stało też dobre opowiadanie. W zeszłym roku byłybardzo ciekawe filmy o orłach, o żuczku, które po obejrzeniu zostawiały jeszcze coś jeszcze oprócz samej informacji – dodaje prof. Bednarek.
Festiwalowe projekcje i spotkania odbywać się będą między innymi w Łódzkim Domu Kultury, wkinie Charlie, Kinematograf i w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi.
Szesnasta edycja imprezy rozpocznie się 17 czerwca i potrwa do 21 czerwca.
