Zofia Hertz. Z Łodzi do Maisons-Laffitte
Strażniczka i westalka paryskiej “Kultury” – Zofia Hertz – jest bohaterką wystawy w Domu Literatury.

Zofia Hertz była obok Jerzego Giedroycia najważniejszą postacią Instytutu Literackiego.Utrwaliła się we wspomnieniach wielu wybitnych ludzi pióra i przedstawicieli opozycji demokratycznej w PRL i na emigracji, którzy odwiedzali Maisons-Laffitte. Przez długie lata niewiele jednak wiedziano o jej losach w czasach przed powstaniem Kultury, a szczególnie mało o latach, które spędziła w Łodzi. Dopiero pod koniec życia światło na ten okres rzuciły wywiady, których Zofia Hertz udzieliła Izie Chruślińskiej i Elżbiecie Sawickiej.
Wystawa Zofia Hertz. Z Łodzi do Maisons-Laffitte przypomina nie tylko łódzki epizod biografii strażniczki i westalki paryskiej Kultury, ale również jej późniejsze losy, utrwalone we wspomnieniach samej bohaterki oraz ludzi, którzy ją znali. Wystawie towarzyszło będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku kamienicy przy Placu Wolności 2, gdzie Zofia Hertz w latach 19291939 pracowała jako referentka notarialna kancelarii rejenta Apolinarego Karnawalskiego.
Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 18 czerwca o godzinie 18w Domu Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17. Otwarcie połączone będzie zdyskusją z udziałem Izabelli Chruślińskiej, Anny Olszewskiej i dr Małgorzaty Ptasińskiej. Z kolei wcześniej o 14 nastąpi odsłonięcie tablicypoświęconej Zofii Hertz przy Placu Wolności 2 w Łodzi.