Sobota, 13 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Memy na wystawie w OFF Piotrkowska [wystawa]
Marta Frej to malarka, graficzka i aforystka. Jej bijące rekordy popularności memy zobaczymy na wystawie w strefie OFF Piotrkowska.
Artystka jest absolwentką łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Znana jest ze swoje działalności społecznej, a także jako organizatorka Festiwalu ART.eria. Prawdziwą popularnością przyniosły jej memy, czyli prace graficzne w dobitny, ale dowcipny sposób komentujące rzeczywistości. Frej w ten sposób odnosi się do różnych aspektów codziennego życia, czy polityki. Często porusza też temat rasizmu, czy feminizmu.
Jej wystawy prezentowane były już w innych miasta i cieszyły się dużą popularności. W Łodzi memy będziemy można zobaczyć w okalu MITMI w kompleksie OFF Piotrkowsak. Otwarcie o godzinie 18:00 w sobotę, 13 czerwca.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Kolejna odsłona Urban Summer Festival [festiwal]
Wystawcy z całej Polski, food trucki, pokazy mody, warsztaty i strefa dla dzieci – to kolejna edycja Urban Summer Festival, który rozpoczyna się w sobotę w Łodzi.
Główną ideą festiwalu jest promowanie kultury miejskiej i prezentacja pofabrycznych przestrzeni w Łodzi. – To już trzecia odsłona letniego festiwalu. Przede wszystkim skupiamy się na modzie offowej, designerskiej. Będzie około dwustu wystawców z całej Polski. Do tego jak zawsze wyśmienite jedzenie. Będzie strefa food trucków. Zapraszamy także z całymi rodzinami. Będą także warsztaty filmowe przygotowane z Se-ma-forem – mówi Michał Bania, jeden z organizatorów.
Nie zabraknie też nowości. Organizatorzy zapraszają na grę miejską, która obędzie się na ulicach śródmiescia.
Festiwal rozpocznie się o 11 w Art_Inkubatorze przy Tymienieckiego 3 i potrwa do wieczora.

UNIT9 VR Challenge. Zobacz świat przez wirtualne gogle [festiwal]
Popularna przestrzeń OFF Piotrkowska zamieni się w ten weekend w wirtualną rzeczywistość. Każdy będzie mógł założyć specjalne gogle i w ten sposób przenieść się do cyfrowego świata.
Wszystko w ramach pierwszego w Polsce festiwalu wirtualnej rzeczywistości UNIT9 VR Challenge. To okazja do poznania najnowszych technololgii i świata znanego do tej pory głównie z gier komputerowych. – Poprzez założenie gogli wirtualnej rzeczywistości, które przesłaniają nam cały obraz i wyświetlają coś, co jest stworzone przez komputer, możemy w tym wirtualnym świecie się rozglądać. Będziemy mogli też doświadczyć wielu innych bodźców. Możemy się wcielić w ptaka, który lata w przestworzach i wykorzystując specjalną konstrukcję na przykład machać skrzydłami i faktycznie kontrolować ten lot – mówi Maciej Zasada, jeden z organizatorów festiwalu.
W programie znalazły się także prelekcje i pokazy filmowe. – Sobota będzie takim dniem, kiedy dodatkowo w Klubie DOM od godziny 12 do 19, będą odbywały się panele dyskusyjne, prelekcje, pokazy live prowadzone przez ludzi, którzy wirtualną rzeczywistością zajmują się w bardzo różnych kontekstach. Dodatkowo mamy też kino letnie, które będzie nam towarzyszyć – dodaje organizator festiwalu Jakub Brzózka.
Więcej informacji:kliknij
Festiwal wirtualnej rzeczywistości potrwa do niedzieli, 14 czerwca.

Rozkręcamy cał(k)ą Łódź. Weekend Politechniki w Manufakturze [jubileusz]
Politechnika Łódzka zaprasza łodzian do wspólnego świętowania jubileusz 70-lecia w Manufakturze pod hasłem “Rozkręcamy cał(k)ą Łódź”.
Na rynku stanie specjalnie przygotowana na tą okazję instalacja zaprojektowana i wykonana przez studentów. Odbędzie się też wiele pokazów i warsztatówz zakresu biotechnologii, chemii, papiernictwa, robotyki, kreatywnego myślenia iprogramowania. Będzie można także obejrzeć pojazdy Politechniki Łódzkiej, wystawę pracstudentów, zagrać w squasha, scrabble, sudoku,spróbować sił na ściance wspinaczkowej i wziąć udział w zajęciach przygotowanych przezKlub kuglarski PoliŻongler.
W rotundzie Manufaktury dominować będą pasjonaci informatyki i animacjikomputerowych. Odbędą się tutaj: turniej gier komputerowych, pokazy filmówanimowanych “Poligon3” i aplikacji o słynnych łódzkich muralach.
Przygotowano także muzyczne atrakcje. W sobotę wieczorem koncerty zespołów Hodhill i Samokhin Band, a w niedzielęwystęp chóru i orkiestry Politechniki Łódzkiej.

Pierwszy Fit Fest w Łodzi [sport]
Łódzka Hala Sportowa wypełni się sportowym sprzętem, akcesoriami, a co najważniejsze ludźmi pełnymi pasji, którzy profesjonalnie lub amatorsko zajmują się m.in. fitnessem, bieganiem, rozmaitymi sztukami walki czy tańcem. Mowa o Fit Feście, który w naszym mieście organizowany jest po raz pierwszy.
– Fit Fest to dwudniowy festiwal zdrowego trybu życia, na który zapraszamy wszystkich miłośników aktywnego spędzania czasu tłumaczy Anna Plocek z agencji interaktywnej The Program organizator Festiwalu. W trakcie tych dwóch dni każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. W pobliskim parku odbędzie się trening dla mam z wózkami, który organizujemy razem z łódzkim Projektem Mama. W tym samym czasie na płycie głównej Hali trwać będą zajęcia fitnessowe, taneczne oraz te związane ze sztukami walki, które poprowadzą największe łódzkie fitness kluby. W sobotę Festiwal będzie trwał w godzinach 10-19, a niedzielę 10-18 dodaje Plocek.
Festiwalowa przestrzeń podzielona będzie na trzy strefy. Pierwszą z nich będzie tzw. Strefa Aktywności na płycie głównej Hali Sportowej, gdzie odbędą się zapowiadane ćwiczenia, warsztaty oraz pokazy m.in. pole dance. Uczestnicy będą mogli wziąć udział także w I Pucharze Łodzi na ergometrze wioślarskim na dystansie 1 432 metrów.
Druga strefa, która zlokalizowana będzie w kuluarach Hali Sportowej, wejście do al. Politechniki, poświęcona będzie w całości stanowiskom stacjonarnym, gdzie znaleźć będzie można producentów sportowego sprzętu i profesjonalnej odzieży treningowej. W części usług swoje stanowiska będą miały łódzkie fitness kluby oraz poradnie dietetyczne, u których będzie można zasięgnąć wszelkich porad związanych ze zdrowym trybem życia. W tym przypadku obowiązywać będzie wstęp wolny.
Wartoprzeczytać
Łodzianie, który odwiedzą Fit Fest, atrakcji mogą spodziewać się także na świeżym powietrzu na parkingu Hali Sportowej mieszczącym się od strony al. Politechniki. Tam Szkoła Marcina Gortata poprowadzi zajęcia koszykówki ulicznej oraz warsztaty techniki rzutu do kosza. Będzie można poznać tajniki gry w golfa, planowany jest mini turniej. Dla najmłodszych przewidziano m.in. modelarski tor wyścigowy, z którym pojawi się Sterownia – klub modelarsko-motoryzacyjny. Szukającym mocnych wrażeń spodobają się atrakcje przygotowane przez Linapark Atlas Areny zjazd po linie oraz strzelanie z łuku.
Na dwa dni Festiwalu przed Halę Sportową przeniesie się także łódzki Eko Targ, który normalnie działa w każdą sobotę na terenie OFF Piotrkowska. Wyjątkowo to przy al. Politechniki łodzianie będą mogli zrobić zdrowe zakupy u rolników tradycyjnych oraz producentów ekologicznej, certyfikowanej żywności. Gastronomiczną część Fit Festu uzupełni oferta łódzkich restauracji oraz food trucków.

Karl Dedecius. Międzynarodowy projekt w Muzeum Miasta [warsztaty]
Wernisażem wystawy “Karl Dedecius. Literatura – Dialog – Europa” Muzeum Miasta Łodzi zainaugurowało międzynarodowy projekt poświęcony wybitnemu tłumaczowi i propagatorowi kultury polskiej na świecie.
Na ekspozycję złożyły się dokumenty, fotografie, a także przedmioty osobiste. – To taka swoista droga przez życie wybitnego tłumacza. Chcieliśmy, żeby te ważne obiekty, elementy miały miejsce, żeby wybrzmieć. Zaczynamy od poznania jego rodziców, wspomnień ze szkoły. Punktem centralnym jest pulpit Karla Dedeciusa, dookoła niego zlokalizowane są inne obiekty, dotyczące głównie tłumaczeniom, które zobrazowaliśmy za pomocą trzech murali na ścianie – mówi Marta Skłodowska, kurator wystawy.
Wystawa jest również punktem wyjścia do szeregu wydarzeń towarzyszących wokół postaci Dedeciusa. Zaplanowano także międzynarodowy panel dyskusyjny, warsztaty interdyscyplinarne, wycieczki rowerowe śladem Dedeciusa, a także publikację.
W Łodzi wystawę oglądać można do 20 sierpnia. Później prezentowana będzie w Słubicach, gdzie znajduje się Dedecius Archiv oraz w Darmstadt – mieście, w którym Dedecius załozył Instytut Kultury Polskiej.
13 czerwca (sobota),Dom urodzenia Karla Dedeciusa, ul. Wólczańska 146, wstęp wolny
Dom, ojczyzna, granica / Ślady i transformacje multidyscyplinarne warsztaty
