Środa, 10 czerwca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Rytm języka w Teatrze Chorea [koncert]
Rytm języka to koncert będący kontynuacją muzyczno-językowych poszukiwań Tomasza Krzyżanowskiego i Teatru Chorea.
W koncercie Rytm języka znajdą się pieśni i rytmy inspirowane językami świata. W tym muzycznym “mozaikonie” usłyszymy perski temperament, turecki orient, akadyjską tajemnicę, starogrecki patos, elficką magię, polską grę słów i inne. Na scenie zaprezentują się: Maciej Bednarek, Joanna Chmielecka, Hubert Domański, Sandra Gierzek, Dominika Jarosz, Joanna Kłos, Milena Kranik, Dominika Krzyżanowska, Tomasz Krzyżanowski, Justyna Sobieraj-Bednarek, Elina Toneva
Koncert odbędzie się w środę, 10 czerwca o godzinie 19 w Art_Inkubatorze przy ulicy Tymienieckiego 3.
Łukasz z Bałut zaprasza na wystawę [ekspozycja]
Drugą część wystawy fotografii “Bałuty, których już nie ma” zobaczymy w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty im. Stanisława Czernika.
Zdjęcia portretują Dolinę Rzeki Łódki, która dziś funkcjonuje jako Park Ocalałych. Ta przemiana pokazana jest z subiektywnego punktu widzenia, a uzupełniają ją zdjęcia codziennego życia Bałut.
Wystawę można oglądać w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty im. Stanisława Czernika przy ulicy Marynarskiej 9 w dni robocze w godzinach pracy biblioteki.
BUŁa do północy na czas sesji [biblioteka]
Między 8, a 19 czerwca, a więc w kluczowym dla studentów czasie, Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego będzie czynna do północy.
To kolejna, siódma edycja akcji “BUŁa do północy doda sesji mocy”. Biblioteka czynna będzie od 8 do 24 od poniedziałku do piątku, a w soboty od 8 do 20. Z kolei po 20 otwarty będzie wolny dostęp i czytelnia historyczna.
W poprzedniej edycji akcji udział wzięło blisko 1 500 osób, które skorzystały z prawie 4 000 książek.
Karl Dedecius. Międzynarodowy projekt w Muzeum Miasta [wystawa]
Wernisażem wystawy “Karl Dedecius. Literatura – Dialog – Europa” Muzeum Miasta Łodzi zainaugurowało międzynarodowy projekt poświęcony wybitnemu tłumaczowi i propagatorowi kultury polskiej na świecie.
Na ekspozycję złożyły się dokumenty, fotografie, a także przedmioty osobiste. – To taka swoista droga przez życie wybitnego tłumacza. Chcieliśmy, żeby te ważne obiekty, elementy miały miejsce, żeby wybrzmieć. Zaczynamy od poznania jego rodziców, wspomnień ze szkoły. Punktem centralnym jest pulpit Karla Dedeciusa,dookoła niego zlokalizowane są inne obiekty, dotyczące głównie tłumaczeniom, które zobrazowaliśmy za pomocą trzech murali na ścianie – mówi Marta Skłodowska, kurator wystawy.
Wystawa jest również punktem wyjścia do szeregu wydarzeń towarzyszących wokół postaci Dedeciusa. Zaplanowano także międzynarodowy panel dyskusyjny, warsztaty interdyscyplinarne, wycieczki rowerowe śladem Dedeciusa, a także publikację.
W Łodzi wystawę oglądać można do 20 sierpnia. Później prezentowana będzie w Słubicach, gdzie znajduje się Dedecius Archiv oraz w Darmstadt – mieście, w którym Dedecius załozył Instytut Kultury Polskiej.