Wartoprzeczytać
Ostatnie dwa tygodnie na wniosek o dopłaty
Jeszcze przez dwa tygodnie można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Według wyliczeń Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dotychczas ubiegało się o nie nieco ponad milion rolników.

Ten artykułmożesz również przeczytać wmobilnej aplikacji Radia Łódź. Kliknij i dowiedz się więcej.
Uprawnionych jest jeszcze około 300 tysięcy. Od tego roku, system dopłat przybrał nową formułę, ale rolnicy dobrze sobie z nią radzą – uważa prezes Agencji, Andrzej Gross. Zachęca także, bo pozostali nie zwlekali ze złożeniem wniosków. Szybsze złożenie oznacza bowiem szybszą wypłatę pieniędzy. Pierwsza transza będzie przekazana pod koniec roku – dodaje.
W ramach systemu dopłat, można ubiegać się między innymi o płatności obszarowe, dopłaty do produkcji oraz dotacje dla młodych rolników do 40. roku życia. Dodatkowe fundusze będą przeznaczane też dla właścicieli średnich gospodarstw od 3,01 do 30 hektarów.
O dopłaty można ubiegać się do 15 czerwca. W tym celu należy dostarczyć pełną dokumentację do najbliższego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub wysłać ją przez internet.
Średnia płatność wyniesie około 240 euro za hektar. Najbardziej aktywni gospodarze mogą otrzymać ponad dwa razy więcej.
/IAR