Niedziela, 17 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć
Fenomenalne trio RGG w Studio S1 [koncert]
Koncert najgorętszego zespołu jazzowego ostatnich lat czyli RGG w naszym Studio S1 im. Henryka Debicha to będzie wielkie święto pięknej muzyki. Zapraszamy w niedzielę 17 maja o godzinie 20.00. Transmisja także na naszej antenie.
Międzynarodowa premiera płyty, na którą długo czekali fani jazzu nakładem prestiżowej wytwórni OKeh Records oraz Sony Music Entertainment miała miejsce w połowie kwietnia. Album zespołu RGG – Aura to wydarzenie, które zelektryzowało fanów jazzu w całej Polsce i nie tylko. Jest to już siódma pozycja w dyskografii zespołu.
RGG tworzą: Łukasz Ojdana fortepian, Maciej Garbowski kontrabas, Krzysztof Gradziuk perkusja
Muzyka RGG jest muzyką dla odbiorców aktywnych tak sami członkowie zespołu charakteryzują swoją twórczość. I rzeczywiście – muzyka RGG sprawia najwięcej przyjemności wtedy, kiedy zaangażujemy się w jej słuchanie. Dopiero wówczas otwierają się przed nami krajobrazy wyczarowane przez to niezwykłe fortepianowe trio. Niezwykłe, gdyż przez 13 lat istnienia udało mu się stworzyć własny, niepowtarzalny styl. Nie słuchamy fortepianu z towarzyszącą mu sekcją rytmiczną, ale trzech równouprawnionych muzyków, wspólnie snujących jedną muzyczną opowieść.
Najnowsza, płyta zespołu zatytułowana AURA zawiera wyjątkowe interpretacje znanych już utworów (jedną z nich zaaprobował osobiście Peter Gabriel!) a także oryginalne kompozycje zespołu. To synteza dotychczasowych doświadczeń tria, a jednocześnie krok w nowym kierunku. Pomogło w tym otwarcie się muzyków na inspiracje płynące z różnych światów: muzyki sakralnej, klasycznej i popularnej. Wszystko w całość wiąże tytułowa aura, wprowadzająca słuchacza w niepowtarzalny nastrój.
Warto przypomnieć, że wytwórnia Okeh to jedna z największych legend muzycznych w historii. Początki firmy, wydawcy albumu Aura, sięgają 1918 roku w tym roku w Ameryce założył ją Otto K.E. Heinemann. Historyczne nagrania spod znaku OKeh firmują nazwiska: Louisa Armstronga, Bixa Beiderbecke, Errolla Garnera, Counta Basiego, Dukea Ellingtona, Ahmada Jamala. W obecnym katalogu wytwórni znajdują się wybitni artyści: Sonny Rollins, Dave Holland, Bill Frisell, Nills Petter Molvaer, Jeff Ballard, John Medeski, David Sanborn, Michel Camilo, The Bad Plus. Takie towarzystwo zobowiązuje.
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
10-lat Vivid Singers. Koncert jubileuszowy [muzyka]
Chór kameralny Vivid Singers świętuje w tym roku 10 lat swojej działalności. Z tej okazji zespół zaprasza na dwa jubileuszowe koncerty. Pierwszy z nich już w najbliższą niedzielę, 17 maja o godzinie 19 w Kościele pod wezwaniem Świętego Ducha na Placu Wolności w Łodzi.
Obchody jubileuszu Vivid Singers to świetna okazja do prezentacji bogatatego repertuaru chóru od muzyki dawnej po największe hity muzyki rozrywkowej. Najbliższy koncert będzie ukłonem w stronę muzyki oratoryjnej. Chór w towarzystwie orkiestry i pod dyrekcją Dawida Bera zaprezentuje kompozycje G. F. Haendla i M.A Charpentiera.
Z kolei na drugi koncert, zaplanowany na 21 czerwca (godz. 19), składają się utwory, które przez samych muzyków Vivid Singers, nazywane są przebojami ostatnich 10 lat. Nie zabraknie gości, wspomnień, a przede wszystkim pasji, która połączyła artystów w 2005 roku i do dziś motywuje ich do wspólnej pracy i działania.
Koncert galowy z historią w tle odbędzie się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ulicy Źubardzkiej 2a.
Program pierwszego z koncertów jubileuszowych:
George Frideric Handel, Dixit Dominus
Marc-Antoine Charpentier, Te Deum
Wykonawcy: Chór Kameralny Vivid Singers, orkiestra, soliści, dyryguje Dawid Ber
Niedziela, 17 maja, godz. 19, Kościół pw. Świętego Ducha, Plac Wolności w Łodzi
“Labirynt Znaków” na UŁ. Festiwal poświęcony Umbertowi Eco [wernisaż]
Wykład ambasadora Włoch w Polsce – Alessandro de Pedys zainaugurował festiwal “Labirynt znaków” na Uniwersytecie Łódzkim poświęcony twórczości Umberta Eco.
Pisarz w maju odbierze tytuł doktora honoris causa łódzkiej uczelni. Według ambasadora festiwal jest nie tylko okazją do przypomnienia twórczości Umberto Eco, ale także do świętowania 70-lecia Uniwersytetu Łódzkiego. -Na Uniwersytet Łódzki sprowadza mnie zaproszenia na inauguracje festiwalu labirynt znaków, który jest powiązany z nadaniem tytułu doktora honoris causa Umberto Eco. Uważam, że to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej kultury europejskiej, ale ten festiwal to także doskonała okazja do uczczenia rocznicy 70-lecia Uniwersytetu Łódzkiego.To dla mnie ogromna satysfakcja, że mogę tu reprezentować Włochy – mówił ambasador Alessandro de Pedys.
“Labirynt Znaków” to cykl wydarzeń dedykowanych włoskiemu pisarzowi i naukowcowi. Przez trzy miesiące zrealizowanych zostanie ponad dwadzieścia różnychprzedsięwzięć. – Jest to cykl wydarzeń kulturalnych, naukowych, ludycznych, skierowanych do szerokiego grona odbiorców, w tym także tego masowego. Są to spotkania dyskusyjne, panele, konferencje, publikacje. Wszystko skupione jest wokół Umberta Eco, jego myśli naukowej i literackiej – mówi profesor Artur Gałkowski, kierownik Zakładu Italianistyki Uniwersytetu Łódzkiego.
Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Umbertowi Eco zaplanowana jest na 24 maja, a sam festiwal potrwa do 7 czerwca.
17 V (niedziela), godz. 16:00, Galeria Piotrkowska 68
Wernisaż projektu humanistyczno-artystycznego Piękno i brzydota (ASP w Łodzi UŁ AM w Łodzi)
Spotkanie pt. Umberto Eco estetyk i historyk sztuki
Prezentacja projektów studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, we współudziale studentów Wydziału Filologicznego UŁ oraz Akademii Muzycznej w Łodzi (prezentacja słowno-wizualno-muzyczna). Prowadzenie: Sylwia Romecka-Dymek
“Spowiedź Masochisty” w Teatrze Nowym [spektakl]
Brawurowa, nieodparcie śmieszna i przewrotna opowieść sceniczna czeskiego autora, łącząca w wybuchową mieszankę elementy komedii, satyry społecznej, groteski i surrealnego oniryzmu – Teatr Nowy zaprasza na premierę “Spowiedzi Masochisty”.
Tytułowy bohater w poszukiwaniu pełni szczęścia podejmuje liczne próby, aby zmienić świat na taki, gdzie mógłby żyć zgodnie ze swoją naturą. Wielkie pole do popisu znajduje w drapieżnej rzeczywistości młodego kapitalizmu, w której, by się odnaleźć, trzeba mieć w sobie coś z masochisty Jego wysiłki, przynoszące rozkosz wyrzeczenia i ofiarność zostają docenione. Firma wysyła go jako swojego reprezentanta do Singapuru na Olimpiadę Zasobów Ludzkich. Czy dzięki temu będzie blisko spełnienia marzeń?
Spektakl na podstawie sztuki Romany Sikory wyreżyserował Greg Schwalbe. Na scenie zobaczymy między innymi Barbarę Dembińską i Magdalenę Kaszewską.
Premierę zaplanowano na piątek, 15 maja. Kolejne pokazy odbędą się 16 i 17 maja o 19:15 na Małej Sali Teatru Nowego przy ulicy Zachodniej.
“Życie to jednak strata jest”. Andrzej Stasiuk w Małej Literackiej [spotkanie]
Mała Literacka Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaprasza na spotkanie autorskie Andrzeja Stasiuka jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, laureata Nagrody Nike.
Spotkanie poświęcone będzie najnowszej książce Andrzeja Stasiuka – “Życie to jednak strata jest”.
Zapis ich (Andrzeja Stasiuka i Doroty Wodeckiej) spotkań to niekończąca się opowieść pisarza o życiu i książkach, o kobietach i miłości, o podróżach i samochodach, o Polsce i Rosji, o religii i polityce. Czytelnik wyrusza za nim w podróż z Wołowca na Podlasie, do Albanii i na Wschód aż do Mongolii i Chin, a przede wszystkim po wewnętrznym krajobrazie osobistych wspomnień, gdyż jak mówi Stasiuk Moje życie jest moim zawodem.
17 maja, niedziela, godz. 16.00, Mała Sala, ul. Zachodnia 93, wstęp wolny.