Czwartek, 14 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Tu jest kino. Ogólnopolska konferencja w Łodzi [film]
Edukatorzy i animatorzy kultury filmowej, właściciele kin lokalnych i studyjnych z całego kraju, spotkają się w Łodzi na ogólnopolskiej konferencji “Tu jest kino”.
Prezentacje i dyskusje będą odbywać się w dwóch panelach: Edukacja filmowa, medialna, czy audiowizualna moderowanym przez: Krzysztofa Gierata, dyrektora Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Kino lokalne na mapie kulturalnej miasta, prowadzonym przez Andrzeja Goleniewskiego, zastępcę dyrektora Filmoteki Narodowej.
Wśród gości znajdują się organizatorzy największych w kraju imprez i projektów filmowych, takich jak: KinoSzkoła, Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej czy Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. Oprócz prezentacji praktyków przewidziano część naukową z udziałem wybitnych specjalistów, badających tematykę edukacji filmowej. W programie jest też wykład gościa specjalnego Krzysztofa Zanussiego.
Zobacz program konferencji:kliknij
Po konferencji będzie okazja poznania filmowej historii Łodzi – zwiedzenia łódzkiej Filmówki i Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Konferencja zakończy się w piątek, 15 maja.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Globe On Screen: “Sen nocy letniej” [teatr]
Nagranie “Snu nocy letniej” zrealizowane w londyńskim The Globe będzie można zobaczyć 14 maja w Multikinie.
Cykl “Globe On Screen” to okazja by przeniesieść się w przeszłość, w czasy teatru elżbietańskiego, kiedy powstawały nieśmiertelne dramaty Williama Szekspira (15641616). Londyński teatr The Globe był artystycznym domem tego wybitnego dramaturga i to tam ukształtował się styl teatru elżbietańskiego.
To właśnie ze “Snu nocy letniej” pochodzi wiele ze słynnych językowych perełek Szekspira. Hermia kocha Lizandra, Helena kocha Demetriusza, Demetriusz ma pojąć za żonę Hermię… Gdy książę Aten stara się wyegzekwować zawarcie tego małżeństwa, kochankowie postanawiają schronić się w lesie, gdzie trafiają w sam środek sporu między królem a królową elfów.
W sztuce zobaczymy między innymi Michelle Terry, zdobywczynię Nagrody Oliviera za rolę Sylvii w spektaklu “Tribes”.
Retransmisję zobaczymy w środę, 14 maja o godzinie 19 w kinie Silver Screen.

IV edycja Rubinstein Piano Festival. Sprawdź program [muzyka]
Koncerty, recitale, kursy mistrzowskie i wystawy, a wszystko poświęcone Arturowi Rubinsteinowi.
Czwarta edycja Międzynarodowego FestiwaluMuzycznego im. Artura Rubinsteina w Łodzi odbędzie się między 10, a 17 maja. Jej gościem honorowym będzie Ewa Rubinstein – córka pianisty. Podczas festiwalu zaprezentują się między innymiRoman Rabinowicz, Julianna Avdeeva, Stradivarius Quartett, Antoni Baryszewski, Dinara Klinton czy Ah Ruem Ahn.

Kandinsky: zagadka pierwszego obrazu abstrakcyjnego [wykład]
Wykład Andreia Nakova, wsparty badaniami niepublikowanych dotąd dokumentów, dotyczył będzie artystycznego i historycznego znaczenia “Obrazu z okręgiem”, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kontekst kulturowy jego powstania oraz założenia estetyki Kandinskiego.
Namalowany w Monachium w 1911 roku “Obraz z okręgiem” jest pierwszą kompozycją abstrakcyjną Kandinskiego i pierwszym obrazem abstrakcyjnym w historii sztuki nowoczesnej. Przez dziesięciolecia to niezwykle istotne dzieło pozostawało dla historyków sztuki zagadką. Po wyjeździe Kandinskiego z Rosji w grudniu 1921 roku obraz pozostał w Moskwie – całkowicie niedostępny, aż w końcu uznany za zaginiony. Artysta nie dysponował nawet jego fotografią. Odnaleziono go dopiero w późnych latach siedemdziesiątych, długo po śmierci Kandinskiego. Po raz pierwszy wystawiony został w 1989 roku.
W końcowej części spotkania Andrei Nakov opowie również o losach innych, pozostawionych – tym razem przez twórców polskich – dzieł, czyli o paryskiej spuściźnie Mieczysława Szczuki i Teresy Żarnower.
Czwartek, 14 maja, godz. 18, ms2, ul. Ogrodowa 19, wstęp wolny.
