Środa, 13 maja
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Happysad, Power of Trinity, Eldo. Juwenalia PŁ 2015
W środę, 13 maja rozpoczynają się Juwenalia Politechniki Łódzkiej. Punktem finałowym będą koncerty w piątkowy i sobotni wieczór.
Ten artykułmożesz również przeczytać wmobilnej aplikacji Radia Łódź. Kliknij i dowiedz się więcej.
Święto studentów rozpoczną Zmagania Wydziałów. W skład drużyn wejdą zarówno studenci, jak i pracownicy PŁ. Rywalizacja odbędzie się w nietypowych konkurencjach, między innymi walki sumo, tor przeszkód, mechaniczny byk rodeo, jedzenie hot dogów na czas.
W czwartek od godziny10 studenci ruszą na trasę Biegu na orientację, który sprawdzi ich znajomość Kampusów PŁ. Studenckie zespoły będą musiały sprostać zadaniom związanym tematycznie z Wydziałami i charakterystycznymi miejscami Politechniki. O 20 na Kampusie B Politechniki rozpocznie się Wieczór Filmowy, czyli studenckie kino polowe połączone z grillowaniem na świeżym powietrzu.
Dwa największe dni Juwenaliów otworzy studencki pochód wzdłuż al. Politechniki oraz scenki przygotowane przez mieszkańców wszystkich akademików na terenie Osiedla Studenckiego PŁ. Scenki będą związane tematycznie z hasłem tegorocznej imprezy, czyli W ciągu roku inżynierem, w juwenalia bohaterem !.
Od 19 tego dnia rozpocznie się Kabareton oraz wyczekiwane koncerty. Na scenie juwenaliowej pojawią się najpierw zwycięskie zespoły Przeglądu Kapel Studenckich, które zostały wybrane przez fanów w internetowym głosowaniu. Nie zabraknie również gwiazd takich jak Happysad, Power of Trinity, Eldo. Pomiędzy występami poszczególnych artystów przewidziane są konkursy, m.in. tradycyjnie wybrana zostanie Miss Mokrego Podkoszulka.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
IV edycja Rubinstein Piano Festival [muzyka]
Koncerty, recitale, kursy mistrzowskie i wystawy, a wszystko poświęcone Arturowi Rubinsteinowi.
Czwarta edycja Międzynarodowego FestiwaluMuzycznego im. Artura Rubinsteina w Łodzi odbędzie się między 10, a 17 maja. Jej gościem honorowym będzie Ewa Rubinstein – córka pianisty. Podczas festiwalu zaprezentują się między innymiRoman Rabinowicz, Julianna Avdeeva, Stradivarius Quartett, Antoni Baryszewski, Dinara Klinton czy Ah Ruem Ahn.

Rysunki prasowe Zbigniewa Jujki [wystawa]
Na wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi prezentowanych jest około 900 rysunków drukowanych zarówno w prasie codziennej, jak i w periodykach.
Rysunki zostały podzielone na kilka grup, m.in.: poczet królów polskich, żarty pobożne, Chopin, auto, tematy muzyczne, obrazki z Gdańska, eko, morze.
Zbigniew Jujka urodził się w 1935 roku w Starym Targu Na Powiślu w województwie pomorskim. Studiował na Wydziale Architektury Wnętrz w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku. Zajmuje się rysunkiem satyrycznym. Znany z publikacji w wielu czasopismach (w tym również zagranicznych). W 1953 roku zadebiutował w Gazecie Zielonogórskiej. Swoje życie zawodowe związał z Dziennikiem Bałtyckim, gdzie od 1963 roku prowadzi cotygodniowy Dzienniczek satyryczny serwis aktualności. Jest twórcą wielu ilustracji książkowych i plakatów oraz współautorem antologii III Rzeczpospolita w karykaturze. Jego prace publikowane były w wydawnictwach poświęconych satyrze polskiej i europejskiej. Wydał ponad 50 albumów autorskich. W latach 1989 1996 był prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Był również jurorem konkursów satyrycznych. Brał udział w krajowych i zagranicznych wystawach konkursach satyry polskiej, zdobywając wiele nagród. Jest wielokrotnym laureatem Złotej Szpilki przyznawanej przez tygodnik Szpilki, Błękitnego Melonika Charliego w ramach Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku. W 2000 roku otrzymał nagrodę Eryka nadawaną przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury.
Ekspozycja będzie czynna do 24 maja.
