Skierniewice w “Porozumieniu między burmistrzami”
Miasto Skierniewice przystąpiło do inicjatywy pod nazwą “Porozumienie między burmistrzami”. Prekursorem ruchu jest Unia Europejska, polskim koordynatorem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ruch skupia władze lokalne i regionalne, które dobrowolnie włączają się w działania na rzecz wykorzystywania odnawialnych źródeł energii i ograniczenia emisji dwutlenku węgla.
Ten artykułmożesz również przeczytać wmobilnej aplikacji Radia Łódź. Kliknij i dowiedz się więcej.
Będąc członkiem stowarzyszenia Skierniewice mogą korzystać z doświadczeń wielu innych miast nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim z innych państw Unii Europejskiej.
Mateusz Jarczyński z Urzędu Miasta Skierniewice: – Przystępując do takiego porozumienia miasto roki krok ku temu, aby powoli zacząć wdrażać projekty, programy, które przyczynią się do ograniczenia emisji CO2 do 2020 roku. Zgodnie z pakietem klimatyczno-energetycznym.
Kolejnym krokiem i zadaniem miasta jest opracowanie planu gospodarki niskoemisyjnej. O bezpośrednie korzyści z porozumienia dla mieszkańców Skierniewic pytał radny Dariusz Chęcielewski: – Jaka korzyść dla przeciętnego mieszkańca? Co przeciętny skierniewiczanin będzie mógł pozyskać z takiego projektu?
Mateusz Jarczyński z Urzędu Miasta Skierniewice: – W tym planie będą również zapisane działania, które dotyczyć będą osób fizycznych. Czyli wymiany źródeł ciepła, kolektory słoneczne, czy fotowoltaika.
Dokument ma być gotowy na przełomie czerwca i lipca. We wrześniu przedstawiony zostanie radzie miasta.