Czwartek, 23 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Światowy Dzień Książki. Terry Pratchett w BUL-e [literatura]
Z okazji Światowego Dnia Książki Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na dzień z Terrym Pratchettem.
To brytyjski pisarz fantasy i science fiction, którego cykl “Świat Dysku” jest określany mianem kultowego. Autor znany z humoru oraz dużego dystansu do świata i jego prawideł, umarł 12 marca 2015 roku. Czytelnicy zareagowali natychmiast umieszczając w mediach społecznościowych “Apel do Śmierci o przywrócenie Terry’ego Pratchetta. Pojawiła się nawet petycja podpisywana przez fanów na całym świecie.
PROGRAM:
12:00 17:00 gry planszowe ze “Świata Dysku”
17:00 17:30 konkursy z nagrodami
17:30 19:30 spotkanie z Terrym Pratchettem (wrolę pisarza wcieli się aktor Teatru Nowego w Łodzi – Piotr Seweryński), rozmowę poprowadzi dr Natalia Lemann
Wystawa “Świat Dysku” Terryego Pratchettabędzie czynna do 9 maja.
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Bławutowie z cyklu Filmowej Klany [film, spotkanie]
Jacek, Weronika, Anna, Jacek Piotr Bławutowie będą bohaterami kolejnego spotkania z cyklu “Niezapomniany Świat Łodzi Filmowej” w Muzeum Kinematografii.
W programie spotkania zaplanowano również pokaz filmów:
- “Samotność dźwięku”,reżyseria: Jacek Piotr Bławut; zdjęcia: Jacek Bławut, Paweł Chorzępa, Jerzy Rudziński, Michał Marczak; montaż: Weronika Bławut; produkcja: Studio Filmowe RABARBAR, 2012, 30;
- “Ostatni Raz Kawaler”, reżyseria: Jacek Bławut; zdjęcia: Jacek Piotr Bławut, Michał Marczak, Adam Palenta; montaż: Weronika Bławut; produkcja: Anna Bławut Mazurkiewicz, Studio Filmowe RABARBAR, 2010, 45;
- “Cisza, reżyseria”, Jacek Piotr Bławut; produkcja: Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (etiuda szkolna), 2006
Spotkanie z filmową rodziną Bławutów odbędzie się w czwartek, 23 kwietnia o godzinie 18 w Muzeum Kinematografii
Jacek Bławut reżyser, operator scenarzysta, producent, absolwent PWSFTviT w Łodzi. Członek Polskiej Akademii Filmowej.
Anna Bławut-Mazurkiewicz producent filmowy, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego (prawo autorskie).
Weronika Bławut-Pliszka montażystka, absolwentka Wydziału Reżyserii Filmowej PWSFTviT w Łodzi.
Jacek Piotr Bławut reżyser, scenarzysta, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Członek Polskiej Akademii Filmowej.
Od Łodzi przemysłowej do akademickiej. 15. Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki [festiwal]
Ponad pół tysiąca wydarzeń naukowych i kulturalnych, wśród nich między innymi warsztaty, pokazy, wycieczki i wykłady – to oferta tegorocznego, 15. Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi.
Ten artykułmożesz również przeczytać wmobilnej aplikacji Radia Łódź. Kliknij i dowiedz się więcej.
Impreza rozpoczęła się poniedziałek, 20 kwietnia, a jej gospodarzami są prawie wszystkie łódzkie uczelnie i placówki naukowe.
Tytuł 15. edycji “Od Łodzi przemysłowej do akademickiej” wskazuje, że prezentowane eksperymenty popularnonaukowe będą nawiązywały do historii i przyszłości naszego miasta.
Festiwal będzie trwał przez siedem dni, ale będzie bardzo zróżnicowany tematycznie, nawet gdyby ktoś przychodził na prelekcje tylko w jedno miejsce, twierdzi Andrzej Tralka, dyrektor Biura Łódzkiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. – Zwiedzanie zajezdni tramwajowej, wystawy, imprezyw domu technika, cykl wykładów i wiele innych – wymienia Tralka.
Wszystkie wydarzenia realizowane w ramach festiwalu są bezpłatne dla uczestników, niektóre jednak wymagają wcześniejszych zgłoszeń.
Festiwal potrwa do 27 kwietnia.
Zobacz szczegółowy program imprezy:kliknij
“Paneuropa, Kometa, Hel”.Spotkanie z Agatą Szydłowską i Marianem Misiakiem [literatura]
O blisko pięciuset latach historii polskiej typografii będzie można posłuchać w czwartek (23 kwietnia, godz. 18:00) w sklepie Pan tu nie stał w OFF Piotrkowska. Wstęp wolny.
Krytyczka dizajnu Agata Szydłowska oraz projektant i typograf Marian Misiak w książce “Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polscew pasjonujący sposób przybliżają najciekawsze zjawiska z historii polskiej typografii. Pierwsze na świecie druki cyrylicą, najpopularniejszy krój pisma w Izraelu, światowa kariera Solidarycy to tylko kilka nieznanych, a fascynujących zjawisk z liczącej ponad pięćset lat historii polskiej typografii, które autorzy w barwny i przystępny sposób opisują w bogato ilustrowanej książce.
Autorzy pokazują, jak litery odzwierciedlają przemiany społeczne, etniczne i polityczne na terenie Polski. Udowadniają, że za pozornie neutralnymi literami kryją się pasjonujące historie, wielkie debaty i zajadłe konflikty.
Spotkanie z Agatą Szydłowską i Marianem Misiakiem odbędzie się w czwartek, 23 kwietnia o godzinie 18 w Pan tu nie stał w OFF Piotrkowska.