Środa, 22 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Perkusiści ze świata w łódzkiej Akademii [muzyka]
Dwa koncerty z udziałem perkusistów z Polski, Litwy i USA będą częścią konferencji poświęconej sztuce perkusyjnej, która odbędzie się w Akademii Muzycznej w Łodzi. Na wykłady, warsztaty i koncerty, czyli wszystkie wydarzenia konferencji wprowadzającej w fascynujący świat techniki i brzmień perkusji, wstęp jest wolny.
W czwartek 23 kwietnia gościnnie wystąpią: młody wirtuoz Garrett Mendelow (USA) laureat prestiżowego konkursu TROMP International Percussion Competition Eindhoven w 2012 roku oraz Saulius Auglys-Stanevicius perkusista i kompozytor, profesor Akademii Muzycznej w Wilnie i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego w Ukmerge.
Garrett Mendelow poprowadzi warsztaty pt. Music in Motion, prof. Saulius Auglys-Stanevicius wygłosi wykład pt. Technika gry, kompozycja, aranżacja, obaj wystąpią w ramach koncertu zatytułowanego Harmonia rytmu i melodii. Podczas tego koncertu zagrają również pedagodzy i studenci łódzkiej Akademii: Piotr Biskupski, Piotr Sutt, Paweł Krasiński i Marcin Janusiak. W programie utwory takich kompozytorów, jak: Keiko Abe, Saulius Auglys, Kevin Bobo, Compagnie Kahlua, Chin Cheng Lin, Robert Lloyd, Zeferino Nandayapa, John Psathas, Daniel Sierra, Giovanni Sollima. Początek koncertru o godz. 18.00.
Dzień wcześniej, w środę 22 kwietnia, w ramach konferencji zaplanowano wykłady artystów z Łodzi i Krakowa oraz koncert pt. Konstrukcje i faktury. Program koncertu zdominują utwory kameralne, łączące brzmienie perkusji z innymi instrumentami. Usłyszymy kompozycje Marka Glentwortha, Tomasza Golińskiego, Olgi Hans, Eckhardta Kopetzkiego, Tigrana Mansuriana, Piotra Pniaka i Bronisława Kazimierza Przybylskiego w wykonaniu artystów łódzkiej Akademii Muzycznej pedagogów i studentów różnych specjalności. Będą to perkusiści: Urszula Bereźnicka-Pniak, Piotr Pniak, Karol Bednarski, Mikołaj Graczyk, Mateusz Wróblewski, Agnieszka Nowicka, Julianna Siedler oraz Zbigniew Ignaczewski (akordeon), Jolanta Kukuła-Kopczyńska (altówka), Joanna Woszczyk-Garbacz (flet), Konrad Boniński (trąbka). Początek koncertu o godz. 18.00.
Akademia Muzyczna, sala koncertowa, ul. Żubardzka 2a

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Mały książkomaniak [spotkanie, wystawa]
Spotkania autorskie ze znanymi twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz bogate w atrakcje imprezy mają zachęcić najmłodszych do czytania książek.
Tegoroczna edycja “Małego książkomaniaka” rozpoczyna się 22 kwietnia, czyli w przededniu Światowego Dnia Książki, imprezą “Święto książkomaniaka”.
O godzinie 10.00 nastąpi otwarcie wystawy ilustracji do książek oraz kiermaszu książek dla dzieci i młodzież. Około 10.30 rozpocznie się spotkanie autorskie (gościem będzie Grażyna Bąkiewicz) oraz warsztaty plastyczne zatytułowane Manufaktura bajek, które
poprowadzi plastyk Anna Lisiewicz. 22 kwietnia kiermasz i wystawę będzie można odwiedzać do godziny 15.00. Wystawa będzie także czynna 24 i 25 kwietnia.

LGBT Film Festival w Kinie Przytulnym [projekcje]
Od 17 do 23 kwietnia w Kinie Przytulnym ŁDK odbędzie się łódzka odsłona 6. LGBT Film Festival.
To już szósta odsłona LGBT Film Festival. Od początku swojego istnienia festiwal wzbudzał skrajne emocje. Tak będzie i tym razem. Organizatorzy przygotowali to, co najnowsze i dobrze przyjęte na międzynarodowych festiwalach (nie tylko tych LGBT). Różnorodne pod względem tematycznym i formalnym produkcje, które prowokowały do dyskusji widzów na całym świecie.
22 IV ŚRODA
18.00 FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE – ZESTAW 1
19.45 CHILDREN 404

Od Łodzi przemysłowej do akademickiej. 15. Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki [program]
Ponad pół tysiąca wydarzeń naukowych i kulturalnych, wśród nich między innymi warsztaty, pokazy, wycieczki i wykłady – to oferta tegorocznego, 15. Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi.
Impreza rozpoczęła się poniedziałek, 20 kwietnia, a jej gospodarzami są prawie wszystkie łódzkie uczelnie i placówki naukowe.
Tytuł 15. edycji “Od Łodzi przemysłowej do akademickiej” wskazuje, że prezentowane eksperymenty popularnonaukowe będą nawiązywały do historii i przyszłości naszego miasta.
Festiwal będzie trwał przez siedem dni, ale będzie bardzo zróżnicowany tematycznie, nawet gdyby ktoś przychodził na prelekcje tylko w jedno miejsce, twierdzi Andrzej Tralka, dyrektor Biura Łódzkiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. – Zwiedzanie zajezdni tramwajowej, wystawy, imprezyw domu technika, cykl wykładów i wiele innych – wymienia Tralka.
Wszystkie wydarzenia realizowane w ramach festiwalu są bezpłatne dla uczestników, niektóre jednak wymagają wcześniejszych zgłoszeń.
Festiwal potrwa do 27 kwietnia.
Zobacz szczegółowy program imprezy:kliknij
