Kłopotliwy regulamin Budżetu Obywatelskiego dla Łodzi
Pojawiły się pierwsze problemy z nowym regulaminem Budżetu Obywatelskiego dla Łodzi. Organizacje pozarządowe mówią nawet o konieczności zmiany zasad zgłaszania projektów w trakcie trwającej już procedury.
Ten artykułmożesz również przeczytać wmobilnej aplikacji Radia Łódź. Kliknij i dowiedz się więcej.
Chodzi o zapis, który mówi, że każdy wniosek powinien mieć jedną, konkretną lokalizację. To rodzi problemy i automatycznie wyklucza część wniosków z głosowania.
Przemysław Górski ze stowarzyszenia Topografie: – Nie jest jasne, jaka ma być to lokalizacja, jak może być określona. Na przykład program profilaktyczny albo program animacji kulturalnej dla całej Łodzi. Przykładem może być monitoring, który jedni ze składających chcą zainstalować na osiedlu Bałuty Centrum. W momencie, kiedy zapis “lokalizacja” jako zapis słuszny, powinniśmy rozpisać wszystkie dziewiętnaście kamer na dziewiętnaście osobnych wniosków i ulic.
Problemem mogą być też wnioski o nasadzenie drzew. Przy zapisie o lokalizacji nie wiadomo czy każde drzewo to osobna lokalizacja, czy jako lokalizację można podać na przykład całe osiedle. To, że problem jest poważny przyznaje przewodniczący komisji do spraw budżetu obywatelskiego Bogusław Hubert. I dodaje:- Nie jestem w stanie odpowiedzieć, co z tym zrobimy. W najbliższym czasie będziemy o tym rozmawiać w szerszym gronie, czyli wydział organizacyjny, biuro partycypacji i komisja. Będziemy usiłowali rozwiązać ten problem, dlatego, że wykładnia musi być jasna.
Na razie nie wiadomo czy regulamin budżetu obywatelskiego będziezmieniony. Być może wystarczy jedynie komentarz, który dokładnie określi, które projekty mogą trafić pod głosowanie, a które nie. O tym jednak ostatecznie muszą zdecydować władze miasta.