Białoszewski rapowałby z Synami
Syny nowy projekt hip hopowy pojawi się na deskach klubu DOM już w najbliższy piątek 17 kwietnia. Start to godzina 21.00. Zespól będzie promował debiutancka płytę ,,Orient”. Najpierw o 19,30 odbędzie się wykład o ,,Wolności w anarchizmie” przygotowany przez Macieja Chmielewskiego.

Recenzenci Gazeta.pl pisali o nich:”Jak oni robią to, że cisną taki rap/ jak to się stało, że te ch… zniszczyły mój świat” – zawodzą Syny. Może wchodzą w rolę słuchacza karmionego kiepskim polskim rapem? Ten duet stworzyli Robert Piernikowski, raper i producent, współtwórca cenionego przez krytykę zespołu Napszykłat, oraz 1988, czyli Przemysław Jankowiak, producent czerpiący z hip-hopu, free jazzu i elektroniki, wcześniej nagrywający jako Etamski. Kilka lat temu improwizowali jako P/E. Potem 1988 współpracował m.in. z grupami Enchanted Hunters i Kristen. Piernikowski stworzył muzykę do “Króla Edypa” Klaty w Starym Teatrze. “Orient” to dla obu nowe otwarcie, ale płyta brzmi “staro”, jak przetarta kaseta przegrywana dziesiątki razy w latach 90. Pytany o początki hip-hopu w Polsce Piernikowski mówi: – Wtedy wolno było robić wszystko. Teraz już wolno mniej. 1988 potwierdza: – Polski hip-hop skostniał. Ich zdaniem istotą hip-hopu jest ludowość, to, że może go robić każdy, tu, natychmiast.
Teksty zespołu porównywane są do sposobu pisania Mirona Białoszewskiego, urywane, nerwowe, pełne zadziwiających obserwacji językowych, codziennego języka potocznego. Błędy językowe, czy owe codzienne zwroty przegięte aż do przesady, absurd znaczeniowy… Wszystko zanurzone w psychodelicznych przestrzeniach rodem z technik pogłosowych z Jamajki czy muzyki awangardowej.

Wykład i koncert zakończy się jak to w DOMu potańcówką do ostatniego gościa na parkiecie.